نقش میکرونیدلینگ در درمان مشکلات پوستی

استفاده از درمارولر

میکرونیدلینگ یا درمان با درمارولینگ یک روش نوین و جدید برای درمان عارضه های پوستی و زیبایی است که نتایج درخشانی به دست آورده است. میکرونیدلینگ نسبت به دیگر روش های درمانی بسیار موثرتر و راحت تر است. میزان درد و عوارض درمیکرونیدلینگ بسیار کم می باشد. به میکرونیدلینگ روش کلاژن سازی طبیعی نیز می گویند.

میکرونیدلینگ

تاریخچه میکرونیدلینگ

اولین بار دکتر فرناندز در سال 2006 برای درمان عارضه های پوستی از سوزن های ریز و طبی استفاده کرد. پیش تر از او دکتر اورنتریچ در سال 1995 از روش میکرونیدلینگ به همراه ساب سیژن برای درمان چین و چروک و از بین بردن خط خنده استفاده کرده بود. در سال 1997 دکتر کمیراند و دکتر دوست برای درمان جای زخم و جای جوش از این روش استفاده کردند. اما در حقیقت میکرونیدلینگ  و درمان عارضه های پوستی به وسیله سوزن زدن به پوست، توسط دکتر فرناندز جراح پلاستیک آفریقای جنوبی به وجود آمد.

نقش میکرونیدلینگ برای درمان پوستی چگونه است ؟

در میکرونیدلینگ با سوزن زدن به پوست و ایجاد سوراخ های بسیار ریز در آن، کلاژن و الاستین که دو عنصر اصلی استحکام و شفافیت پوست هستند، تولید می شود. تولید و ترشح این فاکتورهای مهم به مرور باعث بهبود و درمان عارضه های پوستی می شود. هنگامی که به وسیله سوزن ها پوست سوراخ می شود بدن به طور طبیعی واکنش نشان داده و برای ترمیم بافت آسیب دیده پوست شروع به تولید کلاژن می کند. این کلاژن سازی علاوه بر بهبود شکاف های ریز روی پوست، مشکلات و عارضه های پوستی و زیبایی را نیز ترمیم و درمان می کند. عارضه هایی از جمله جای زخم، جای جوش، چین و چروک، ترک های پوستی و ریزش شدید مو به وسیله میکرونیدلینگ درمان شده است. بعد از گذراندن چند دوره درمانی کلاژن به صورت طبیعی و منظم ترشح شده و مشکل پوستی کاملا برطرف می شود.

وسیله مورد استفاده در میکرونیدلینگ

وسیله اصلی که در روش میکرونیدلینگ استفاده می شود “درمارولر” نام دارد. درمارولر یک وسیله ساده با سر چرخشی و پر شده از سوزن های فولادی پزشکی و استریل شده با سایزهای ۲۵/. – ۵/. – ۱ – ۱/۵ و ۲ میلی متری می باشد. درمارولر معمولا از ۱۹۲ سوزن تشکیل شده است. جنس سوزن ها اغلب استیل یا سیلیکون می باشد. از درمارولر در خانه هم می شود استفاده کرد. سایز سوزن با توجه به نوع عارضه و شدت آن انتخاب می شود. وسیله ی دیگری که در میکرونیدلینگ استفاده می شود “درما استمپ” نام دارد. از درما استمپ برای درمان جای زخم های سطحی استفاده می شود. سوزن های درما استمپ به قطر ۰٫۱۲ میلی متر و طول ۲ میلی متر هستند.

نقش میکرونیدلینگ

روند درمانی میکرونیدلینگ به چه صورت است؟

قبل از شروع درمان به پوست کرم بی حسی زده می شود. تقریبا ۴۵ دقیقه قبل از استفاده از درمارولر این کار صورت می گیرد. سوزن های ظریف تر درد چندانی ندارند ولی برای استفاده از سوزن های ضخیم تر استفاده از کرم بی حسی الزامی است. با توجه به نوع مشکل پوستی و شدت آن سایز سوزن انتخاب می شود. برای درمان جای جوش و جای زخم سایز سوزن با توجه به عمق جای آکنه و اسکار انتخاب می شود. اصولا سوزن ۱٫۵ یا ۲ میلی متری برای این موارد استفاده می شود. برای درمان و از بین بردن چین و چروک و جوان سازی پوست با توجه به میزان چین و چروک و افتادگی سایز سوزن انتخاب می شود. معمولا سوزن ۰٫۵ یا ۱ میلی متری استفاده می شود. بعد از استفاده از درمارولر حتما از کرم های آنتی بیوتیک و آبرسان استفاده کنید. حتما از کرم ضد آفتاب به طور منظم استفاده شود. تا ۲،۳ روز بعد از میکرونیدلینگ از سونا و آرایش کردن خودداری کنید. حداقل دوره درمانی استفاده از درمارولر ۴ تا ۸ هفته است. برای برخی از عارضه ها و مشکلات پوستی ۳ تا ۶ ماه برای گرفتن نتیجه دلخواه زمان لازم است. البته بعد از یک الی دو هفته نتایج اولیه بهبودی و درمان ظاهر می شود. سعی کنید از برندهای معتبر و شناخته شده، درمارولر خود را خریداری کنید زیرا با خرید برندهای معمولی امکان شکستن سوزن در پوست وجود دارد.

عوارض و مراقبت های پس از درمان میکرونیدلینگ

تاکنون عوارض جدی و خطرناکی از میکرونیدلینگ گزارش نشده است. تنها عارضه بعد از استفاده از درمارولر قرمزی و تورم پوست است که بعد از چند ساعت کاملا از بین می رود. در بعضی موارد تا 2،3 روز هم قرمزی و تورم پوست ادامه داشته است اما کاملا طبیعی بوده و از بین خواهد رفت. پوست شما بعد از استفاده از درمارولر احساس گرمی و سوزش می کند که این امری طبیعی است و بعد از 12 تا 48 ساعت کاملا از بین می رود. تا یک هفته بعد از میکرونیدلینگ حتما از کرم های آنتی بیوتیک استفاده نمایید. سوراخ های ایجاد شده در سطح پوست بعد از 60 تا 90 دقیقه کاملا بسته می شوند و امکان عفونت به هیچ وجه وجود ندارد. میکرونیدلینگ کاملا ایمن بوده و از نظر صرف وقت و هزینه کاملا به صرفه تر از دیگر روش ها می باشد. از میکرونیدلینگ در نقاط حساس بدن مانند کنار چشم ها و گردن استفاده می شود ولی از لیزر و اکثر روش های درمانی نمی شود در نقاط حساس بدن استفاده کرد. شما می توانید برای گرفتن نتیجه بهتر و سریعتر از میکرونیدلینگ در کنار دیگر روش ها مانند ساب سیژن استفاده کنید. کسانی که اگزما و پسوریازیس و زگیل دارند به هیچ وجه از میکرونیدلینگ و درمارولر استفاده نکنند.

امروزه متخصصین زیادی با استفاده از میکرونیدلینگ جای جوش، جای زخم، زخم های به جا مانده از سوختگی، لک های صورت یا ملاسما، آلوپسیا یا کچلی سکه ای و سلولیت را درمان کرده اند. میکرونیدلینگ با تحریک رشد کلاژن و الاستین که دو عنصر اساسی برای استحکام و زیبایی پوست هستند، اسکار و دیگر عارضه های پوستی را درمان می کند.  بسیاری از مراجعه کنندگان و بیمارانی که از روش میکرونیدلینگ برای درمان عارضه خود استفاده کرده اند، از نتیجه کار و انتخاب درمارولر راضی بوده اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.