درمان ریزش مو با میکرونیدلینگ

درمان ریزش مو با میکرونیدلینگ

درمان ریزش مو با میکرونیدلینگ یک روش جدید است؛ که بسیاری از عارضه های پوستی را از بین می برد. این روش کاملا ایمن بوده و هیچ گونه عوارضی ندارد. میکرونیدلینگ با استفاده از وسیله ای به نام درمارولر ریزش مو را در صورتی که فولیکول های مو از بین نرفته باشد، درمان می کند. تا به امروز میکرونیدلینگ بیشتر از روش های درمانی دیگر در درمان ریزش مو تاثیرگذار بوده است.

امروزه تحقیقات بسیار زیادی برای شناسایی فاکتورهای مهم در رشد مو انجام شده است. پروتئین ها و دیگر مواد ضروری نقش بسیاری مهمی در سرعت رشد موها دارند. این فاکتورها برآمدگی کوچک پوستی را تحریک کرده و باعث رشد مو می شوند. میکرونیدلینگ ساقه سلولی مو و برآمدگی کوچک پوستی که مکانی برای رشد انواع موها می باشد را تحریک می کند و فاکتورهای موثر در رشد مو را به آن القا می کند و موجب رشد موها می شود. تحقیقات آزمایشی درباره ی تاثیر درمان ریزش مو با میکرونیدلینگ بر روی صد نفر که دچار ریزش مو شده بودند، انجام شده است. این افراد به دو گروه تقسیم شدند. روش درمانی گروه اول میکرونیدلینگ همراه با کوکتل بود که هر سه روز یک بار انجام می شد. روش درمانی گروه دوم فقط کوکتل روزانه بود. بعد از گذشت 12 هفته و تکمیل دوره درمانی در گروه اول رشد مو در نقاط مورد نظر مشاهده شد. ولی در گروه دوم هیچ رشد قابل توجهی صورت نگرفته بود. در گروه اول میزان رضایت از روش درمان 82% بود ولی در گروه دوم تنها 4.5% رضایت داشتند. در درمان ریزش مو با استفاده از میکرونیدلینگ و کوکتل نتایج بهتر و چشمگیرتری حاصل شد.

فولیکول مو یک کیسه پوستی است که تولید کننده مو می‌باشد. تولید مو در چند فاز یا مرحله انجام می‌گیرد. که شامل رشد (آناژن)، توقف (کاتاژن)، آرامگیری (تلوژن) می‌باشد. سلول های ساقه مسئول تولید مو هستند. شکل فولیکول مو بر روی شکل مو و بافت و مشخصات فردی مو تأثیر می‌گذارد.

درمان ریزش مو با میکرونیدلینگ

چگونگی درمان ریزش مو با میکرونیدلینگ 

برای درمان با استفاده از درمارولر، از درمارولر با سوزن 0.5 میلی متری استفاده شد. درمارولر را در نقاط  بدون مو در فرق سر به صورت افقی و عمودی و مورب رول کردند. در طول درمان علاوه بر درمارولر از کوکتل هم استفاده کردند. بعد از گذشت 12 هفته از شروع درمان و آزمایش در پایه مو، رشد مو و طول آن تغییرات چشمگیری مشاهده شد. اول شروع آزمایش از یک ناحیه بدون مو در سر با دوربین عکس گرفته شد بعد از گذشت 12 هفته و در زمان بررسی نتایج از ناحیه موردنظر دوباره عکس گرفته شد. رشد مو و پایه مو در قسمت هایی که از میکرونیدلینگ و کوکتل استفاده شده بود چشمگیر بود. بعد از اتمام آزمایش، 50 نفر که از روش درمان ریزش مو با میکرونیدلینگ به همراه کوکتل استفاده کرده بودند تغییرات چشم گیری مشاهده کردند که میزان رشد مو و رشد پایه مو در گروه میکرونیدلینگ به همراه کوکتل بسیار بیشتر از گروه دیگر بود.

البته روش های متداولی برای درمان ریزش مو وجود دارد از جمله مصرف داروهایی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید که این داروها باعث تغییرات هورمونی می شوند و در 40% موارد هم آقایان کاملا کچل شده اند. ماینوکسیدیل به دو صورت ۲% و ۵ % است که محلول ۲% آن برای خانمها مناسب تر است. این دارو باعث افت فشار می شود. ماینوکسیدیل دارویی است که به شکل قرص خوراکی و لوسیون در ریزش موی آندروژنیک در مردان و زنان استفاده می‌شود. ماینوکسیدیل با گشاد کردن رگ‌های محیطی سبب کم شدن فشار خون می‌شود. تاثیر آن بر درمان طاسی نیز احتمالاً به دلیل همین گشادی رگ‌های سطح پوست و افزایش جریان خون است که موجب تحریک فولیکول‌های مو شده و از وضعیت استراحت به وضعیت رشد فعال درمی‌آیند. ماینوکسیدیل دارای اثر درمانی موقتی است. در حقیقت بایستی گفت که در مورد اکثر مردانی که از ماینوکسیدیل استفاده می کنند بهبود قابل ملاحظه ای از نظر موها مشاهده نشده و تعداد زیادی از آنها بالاخره این دارو را رها نموده و بسوی روش های دیگر درمان روی می آورند. یکی دیگر از عوارض جانبی این محلول سرگیجه و کاهش فشارخون است. در نهایت روش درمان ریزش مو با میکرونیدلینگ به علت نداشتن هیچگونه عوارضی نسبت به روش های دیگر رضایت بیشتری را جلب می کند.

مطالعات پزشکی نشان داده است میکرونیدلینگ تاثیرات بسیار موفقی در درمان ریزش مو و آلوپسیا داشته است.  استفاده از درمارولر باعث تغییرات مهمی در قسمت پوست سر می شود و با افزایش آزادسازی اندوتلیالی که از فاکتورهای افزایش رشد مو است، ریزش مو کاهش می یابد.

درمان ریزش مو با میکرونیدلینگ

آلوپسیا چیست؟

مهم ترین بخش درخشش ظاهری شما، موی شما است. مدل موی شما باعث می شود در مناسبت های مختلف، متفاوت بنظر بیایید. اما اگر شما موی زیبایی نداشته باشید این موضوع خیلی سریع به چشم همه میاید زیرا مو قسمت قابل رویت بدن می باشد. آلوپسیا یک علت شایع ریزش مو می باشد که ناشی از حمله دستگاه ایمنی فرد به بدن خودش است. در نتیجه باعث ریزش ناگهانی موها به صورت سکه ای روی سر می شود. یکی از انواع آلوپسیا، آلوپسیای هورمونی است که اغلب در آقایان به عنوان طاسی اتفاق می افتد. آلوپسیا ممکن است به دلایل هورمونی، ژنتیکی، حساسیت پوستی و یا خود ایمنی (دستگاه ایمنی بدن به اشتباه حمله به خود بدن را آغاز می کند) رخ دهد. روش های درمانی زیادی برای درمان آلوپسیا استفاده می شود که شامل استفاده از داروهایی می باشد که تغییرات هورمونی را در پی دارند. گاهی اوقات افراد برای پوشاندن قسمت های خالی سر خود از رنگدانه هایی برای رنگ کردن آن قسمت استفاده می کنند. این کار نه تنها به بهبود آلوپسیا کمک نخواهد کرد بلکه باعث بدتر شدن وضعیت موها خواهد شد.

در تحقیقاتی که در سال 2015 انجام شد، 4 مرد با آلوپسیای هورمونی مورد معاینه و درمان قرار گرفتند. بعد از مدتی استفاده از روش های متداول و رایج هیچ اثری از رشد مو در قسمت های آسیب دیده وجود نداشت، اما زمانی که از روش میکرونیدلینگ و درمارولر استفاده کردند شاهد تغییرات مهمی در قسمت پوست سر شدند. هر چه از این روش بیشتر استفاده کنید ریزش مو با افزایش آزادسازی اندوتلیالی که از فاکتورهای افزایش رشد مو است، کاهش می یابد. با کمک میکرونیدلینگ سایز فولیکول ها افزایش پیدا کرده و موها ضخیم تر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال خود را بپرسید!

زمانی که جوابی داده شد / بروزرسانی شد یک ایمیل اطلاع رسانی دریافت می کنید.

+ = بررسی تشخیص انسان و ربات/ اسپم؟