۵ نکته برای مراقبت از پوست خشک مردان

پوست مردان

در گذشته، یک رژیم مراقبت از پوست برای آقایان معمولا شامل افتر شیو و یه لوسیون برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی شدید بود. با افزایش و توسعه ی زمینه ی مراقبت های پوستی، آقایان نیز احساس می کنند وقتش رسیده که به اندازه ی خانم ها از پوست شان مراقبت کنند. پوست شما در واقع بزرگ‌ترین عضو بدن تان است، مفید و انعطاف‌پذیر است : آب را در خود نگه می‌دارد، باکتری‌ها و ویروس‌ها را بیرون نگه می‌دارد و از شما محافظت می کند. معمولا اینطور به نظر می رسد که آقایان پوست چرب دارند؛ اما بسیاری از آقایان هستند که پوست خشک دارند و از آن رنج می برند. پوست خشک خارش زیادی دارد؛ ممکن است پوسته پوسته شود یا ترک بخورد که بسیار ناخوشایند خواهد بود. اما مردان چگونه می توانند به پوست خشک خود رسیدگی کنند؟ ما در این مقاله در رابطه با مراقبت از پوست خشک مردان به بحث خواهیم پرداخت.

 مراقبت از پوست خشک مردان آشنا شوید :

مراقبت از پوست مردان

اولین نکته برای مراقبت از پوست خشک استفاده از مرطوب کننده است

پوست شما مرطوب کننده طبیعی خودش را دارد، یا حداقل باید داشته باشد. سطح پوست شما ترکیبی از چربی، روغن های ضروری و سلول‌های مرده پوستیست که همه در کنار هم جمع می شوند تا یک لایه مفید و محافظ را به وجود آورند. بسیاری از افراد باید این لایه را تمیز نگه دارند تا چربی ها روی یکدیگر انباشته نشود و منافذ پوست تخرب نشود. بیماری‌های مختلف (مانند دیابت و یا مشکلات کلیوی) می‌توانند باعث پوست بسیار خشک شوند، اما اغلب ژنتیک نیز نقش مهم تری دارد. پوست همه ی افراد روغن محافظ زیادی تولید نمی‌کند و شستن روزانه نیز همان میزان کم چربی را از بین می برد. مرطوب کننده فقط مختص خانم ها نیست. آقایان نیز باید پوست خود را مرطوب نگه دارند تا به طور کلی ظاهر پوست شان بهتر باشد و همچنین برای جلوگیری از خشک شدن پوست و ترک دار شدن آن، اولین خط دفاع شما استفاده از مرطوب کننده است. ​زمانی که صحبت از مرطوب کننده می‌شود، برخی از محصولات بر پایه ی آب و برخی بر پایه ی روغن هستند. معمولا آقایان نمی توانند چربی را روی پوست شان تحمل کنند و محصولات پایه ی آب را ترجیح میدهند. این تصور غلط وجود دارد که برخی فکر میکنند پوست خشک را باید چرب نگه دارند در صورتی که حتی پوست خشک نیز نباید چرب شود. چربی منافذ پوست را مسدود می کند به خصوص استفاده از محصولاتی مثل وازلین. نه تنها آب زیر پوستی را حفظ نمی کند بلکه پوست را دهیدراته و به دنبال آن کدر می کند.

پوست را خیس و سپس مرطوب کنید

پوست خشک معمولا بر روی شکم، بازوها، پاها و دست‌ها ظاهر می‌شود، اما بر روی صورت نیز رایج است، جایی که احساس کشیدگی را ایجاد می کند. اگر چه پوست خشک نباید دلیلی برای هشدار باشد اما اگر کنترل نشود می‌تواند منجر به یک مشکل خفیف در میان سلول‌های پوست شما شود. پوست خشک زمانی رخ می‌دهد که سلول‌های پوستی که نزدیک و یا در انتهای زندگی سلولی قرار دارند، با هم جمع شوند و مقیاس‌های کوچک ایجاد کنند. بقیه پوست شما این کار را دوست ندارد، به خصوص از آنجا که این مقیاس‌ها فضاهای بین آن‌ها را ترک می‌کنند که به راحتی می‌تواند توسط آلرژن‌ها، باکتری‌ها یا ویروس‌ها رخنه کند. بقیه پوست ممکن است از تماس با یک آلرژن یا از پاسخ سیستم ایمنی به پوست بسیار خشک رنج ببرند. پاسخ سیستم ایمنی ممکن است منجر به تورم و التهاب شود.این یک درماتیت است. ​ همانطور که قبلا ذکر شد، شما می‌توانید با استفاده از مرطوب کننده از پوست خشک جلوگیری بکنید. با این حال مرطوب کننده می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود در صورتی که ابتدا صورت خود را خیس نکنید. بسیاری از مرطوب کننده ها  انسدادی هستند، به این معنی که آن‌ها لایه‌ای روی  پوست شما تشکیل می‌دهند که رطوبت را از بیرون رفتن حفظ می‌کند. اما اگر رطوبت کمی در پوست وجود داشته باشد، شما به دام خشکی می افتید. همیشه کمی آب روی صورت خود بپاشید سپس مرطوب کننده تان را اعمال کنید نتایج بهتری بگیرید و رطوبت پوست تان ماندگارتر شود.

سیگار نکشید ​

اگر فرد سیگاری هستید و به دلیل دیگری برای ترک سیگار نیاز دارید این است : سیگار کشیدن نه تنها باعث پیری زودرس پوست شما می‌شود بلکه ممکن است باعث بدتر شدن یا حتی آشکار شدن خشکی آن شود. ​زمانی که یک فرد سیگاری هستید، زمان زیادی را در تماس با دود هستید. درست مثل داخل دودکش بخاری، که به مرور زمان دوده ها را روی پوست خود خواهید دید. سیگار کشیدن باعث خشک شدن پوست می‌شود. علاوه بر خشکی ناشی از دود، ذرات و آلاینده‌ها ی موجود در دود بر روی پوست شما ته‌نشین می‌شود و باقی مانده ی آن به صورت یک لایه روی پوست شما می ماند. در طول زمان، این پسماند منجر به مسدود شدن منافذ، تغییر رنگ و به طور کلی پوست غیر سالم می‌شود. ما نیازی به پوشش دادن تمام دلایل برای شما نداریم، اما اگر پوست خشک شما را دیوانه می‌کند یا اگر می‌خواهید به بهترین شکل خود نگاه کنید؛ این تنها دلیلی است که شما نیاز دارید تا این عادت را ترک کنید.

مراقبت از پوست مردان در فصل زمستان

از هوای زمستانی برای مراقبت بیشتر از پوست تان اجتناب کنید ​

حتی افرادی که پوست چربی دارند ممکن است در زمستان با خشکی پوست مواجه شوند، به خصوص اگر وقت زیادی را در بیرون از منزل بگذرانند. وقتی دما و بادهای زمستانی بالا می‌رود، پوست و توانایی آن در حفظ رطوبت، کاهش پیدا می کند. ​در طول ماه‌های زمستان هوا کم‌تر از زمان‌های دیگر سال مرطوب است. به این ترتیب، طبیعت در واقع رطوبت را از پوست شما بیرون می‌کشد. جلوگیری از این امر کار آسانی نیست.​

با این حال، گام‌هایی برای حفظ و مراقبت از پوست سالم در زمستان وجود دارد ​:

  • آب زیادی بنوشید. به پوست تان این شانس را بدهید که رطوبت تبخیر شده اش را به دست بیاورید.
  • در صورت امکان از بیرون رفتن خودداری کنید. زمانی که بیرون هستید؛ از صورت، دست‌ها و پوست تان در معرض تماس هوای سرد محافظت کنید. ​
  • به آرامی صورت خود را یک‌بار در روز بشویید و مرطوب کننده را بلافاصله استفاده کنید. شاید زمستان تنها موقعی است که می توانید از مرطوب کننده های پایه ی روغن استفاده کنید.

این مراحل ساده به شما کمک خواهد کرد تا در زمستان پوست نرم و لطیف و راه های مراقبت از پوست را بدانید.

دوش گرفتن

بیشتر افراد اول یا آخر روز دوش می گیرند. این یک راه عالی برای استراحت است و چربی و دوده را از تن و بدن و پوست بیرون می‌کند. اما وقتی شما این روغن را از بین ببرید، یک لایه محافظ بسیار مهم را نیز از بین بردید، لایه ای که به حفظ رطوبت پوست شما کمک می کند. اگر می‌توانید حمام وان را به طور کامل قطع کنید تا پوست خشک خود را بهبود دهید. هم چنین شما می‌توانید با کوتاه کردن مدت زمان دوش گرفتن تان به مدت چند دقیقه به بهبود شرایط پوست خود کمک کنید. افرادی که پوست خشک دارند به طور کلی باید شستشو با آب داغ را فراموش کنند. چه صورت چه بدن. آگاه باشید که صابون پوست شما را خشک تر می‌کند. سعی کنید از استفاده غیرضروری از صابون، خودداری کنید. اگر از آخرین باری که حمام کردید عرق نکردید، می توانید یک دوش آب بگیرید و از شوینده ها استفاده نکنید. یک راه دیگر برای کمک به پوست خشک شما این است که به دنبال تمیز کننده‌های ملایم و فاقد عطر بگردید و از صابون‌های ضد باکتری قوی صرف‌نظر کنید.صابون‌های قوی‌تر برای افرادی با پوست چرب شاید مفیدتر باشد و شما یکی از آن‌ها نیستید.

با رعایت کردن این نکات ساده می توانید بدون استفاده از کرم ها و دیگر محصولات مراقبتی که احتمالا قیمت بالایی دارند و شما آقایان نیز در استفاده از آن پیگیر نیستید؛ پوستی خوب را تجربه کنید و دیگر از پوست خشک خود ناراحت نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *