7 علل و علائم ایجاد چین و چروک دور چشم ​

چین و چروک دور چشم ​

چین و چروک دور چشم اولین چیزیست که معمولا با دیدن آن نگران بالا رفتن سن مان می شویم. آنها ناگهان ظاهر می شوند و جوانی را از پوست ما می گیرند. فرقی نمی‌کند که شما آنها را خطوط پنجه کلاغی بنامید یا خطوط لبخند یا چین و چروک‌ دور چشم، در هر صورت بعد از 25 سالگی با آنها رو به رو خواهید شد. دلیل این خط ها این است که بدن شما توانایی خود را برای جایگزینی کلاژن و پروتئین‌های الاستین که پوست شما را انعطاف‌پذیر می کند و الاستیته ی آن را حفظ می‌کنند، از دست می‌دهد. ​هنگامی که یک فرد به شما نگاه می‌کند، اولین چیزی که در صورت شما توجهش را جلب می کند چشمان شماست. اول می‌توانیم بگوییم که با خطوط ظریفی شروع می‌شود، سپس این خطوط به خطوط عمیق‌تر تبدیل می‌شوند که ما آنها را چین و چروک می‌نامیم. این چین و چروک‌ها و خطوط که در اطراف چشم شما شکل می گیرند، شما را پیر نشان می دهد و ظاهر چشمان شما را نازیبا می کند. پوست اطراف چشم شما با دیگر نواحی از پوست شما متفاوت است، چون رطوبت اضافی تولید نمی کند که باعث ایجاد هیدراسیون آن ناحیه شود و چون ما به طور مداوم چشمان خود را لمس می‌کنیم، کمبود واقعی رطوبت را در آن ناحیه احساس می کنیم. این واقعیت را اضافه کنید که ما دائما حرکات صورت تکراری مانند خندیدن، چشم دوختن و به هم فشردن چشمان را داریم، که باعث می شود پوست شما خسته می‌شود. زوال طبیعی پوست شما منجر به چنین چروک‌ها و خطوطی می‌شود که شکل می‌گیرند. به جای اینکه دائما پوست دور چشم تان را لمس کنید بهتر است به فکر راهی برای درمان آن باشید. اما مشکل به همین ختم نمی شود، پوست دور چشم شما همچنین حلقه های تیره، پف و تغییر رنگ زیر چشم ها را نیز تجربه می کند.

چین و چروک دور چشم ها

چه چیزی باعث ایجاد این خطوط ظریف و چین و چروک دور چشم می‌شود ؟ ​

اولین اسلحه ای که برای مبارزه با این چین و چروک‌ دور چشم نیاز دارید، سلاح دانش است. شما باید بدانید که چه چیزی باعث ایجاد این مشکل می‌شود تا بدانید چطور با آن مبارزه کنید. ​اشتباهات توسط چیزهای مختلف ایجاد می‌شوند، پس لازم است قبل از اینکه بتوانید برای پیدا کردن یک درمان حرکت کنید، آن را مشخص کنید. ​

پیری ​رایج ترین علت چین و چروک دور چشم است

البته، رایج‌ترین علت چین و چروک دور چشم، پدیده پیری عمومی است. همان طور که سن ما بالا می رود، طبیعی است که چین و چروک هایی در صورت خود ببینیم که دور چشم نیزشامل این موضوع می شود. چین و چروک‌ها به تدریج مثل سن شما شروع به شکل گرفتن می‌کنند و پوست لطیف شما در طول سال‌ها خشک تر و نازک‌تر می‌شود و در نتیجه کشش کمتری نیز خواهد داشت. این اتفاق یکباره اتفاق نمی‌افتد، اما چند سال قبل از شکل گرفتن چین و چروک روی می‌دهد. ​یائسگی در بانوان با تمام لحظات خوش و دردی که دارد یکی از بزرگ‌ترین علل ایجاد چروک‌های چشم به خاطر کاهش استروژن است که بر روی کلاژن و الاستین پوست تاثیر می‌گذارد. ​

  • کلاژن معجزه‌ای است که سفتی و نرمی پوست را به ما می‌دهد که ما را جوان نگه می‌دارد. همزمان با افزایش سن، تولید کلاژن متوقف می‌شود و چین و چروک‌های بیشتر شروع به رشد و عمیق‌تر شدن می‌کنند.
  • الاستین نیز، به پوست شما اجازه می‌دهد تا حالت های مختلفی را به صورت خود بگیرید و سریع پوست تان را به حالت اولیه بازگردانید.

 اما هر دوی آن‌ها می‌توانند سست شوند و چین و چروک های پنجه کلاغی اولین چین هایی هستند که در صورت خانم ها به وجود می آیند. پوست تان راحت‌تر می‌شود، پوست تان خشک‌تر و نازک‌تر است و هر چین و چروک موجود عمیق‌تر و بیشتر به نظر می‌رسد. ​اما جوان نگه داشتن این قسمت از صورت کار آسانی نیست. پوست دور چشم شما مانند دیگر قسمت های پوست چربی تولید نمی کند و خشک تر و نازک تر است  به همین دلیل مستعد چین و چروک بیشتر است.

سیگار یکی دیگر از عوامل مهم چین و چروک است

مضرات سیگار به خصوص برای پوست برای همه مشخص است. علاوه بر این که پوست شما را پژمرده و زرد می کند، سیگار کشیدن می‌تواند باعث شود چین و چروک شما عمیق‌تر و تیره‌تر به نظر برسد. در واقع حتی یک نام برای چین و چروک‌های که دور دهان شکل می‌گیرند وجود دارد، که به آن “چروک سیگاری ها ” می گویند. زنان و دانشمندان در حال مطالعه اثرات سیگار کشیدن بر روی چروک صورت از دهه ۱۹۷۰ هستند و دریافته اند که سیگار ممکن است در واقع بیشتر از تابش خورشید مضر باشد! در واقع، سیگار کشیدن آنقدر بد است که اگر شما ۳۰ سیگار را در روز بکشید، پوست شما را 14 سال پیرتر نشان می دهد و در 70 سالگی 84 ساله به نظر خواهید رسید.سیگار کشیدن به طور منظم باعث می‌شود که رگ های خونی شما در لایه خارجی پوست شما نازک شود، که جریان خون را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود که پوست شما ناسالم بماند. اساسا، با سیگار کشیدن شما رطوبت و مواد غذایی که پوست تان به آن نیاز دارد را از آن می گیرید. این کمبود مواد مغذی باعث ایجاد فیبرهای ارتباطی مهم می‌شود که قبلا در مورد آن صحبت کردیم : کلاژن و الاستین. ​این چیزی نیست که شما را فقط در زمان پیری نگران کند! مطالعات نشان داده‌اند که اگر ۱۰ عدد بیشتر سیگار در روز سیگار بکشید، پوست شما احتمالا از کسی که سیگار نمی کشد زردتر و پیر تر خواهد شد. بخشی از این کار به خاطر دود است، اما بیشتر آن با جمع شدن لب‌ها به هنگام تنفس و بازدم، ایجاد می‌شود. اگر این مساله به شما به اندازه تلنگر نزده است بدانید که مشکل فقط به چهره ی شما ختم نمی شود. سیگار کشیدن هم چنین باعث می‌شود که گردن و دست‌ها ی شما نیز پیر تر از آنچه هستند دیده شوند.

حرکات صورت در چین و چروک دور چشم

حرکات صورت

​حرکات و حالاتی که در صورت خود ایجاد می کنیم نیز باعث ایجاد چین و چروک می شود. همانطور که صورت خود را کش می‌دهید و یا صورت خود را شکل می‌دهید، کشش پوست شما کاهش می‌یابد و یک روز، توانایی بازگشت به حالت اولیه خود را از دست می‌دهد و بنابراین به بخشی از صورت شما تبدیل خواهد شد. تنگ کردن چشم ها، خندیدن و اخم کردن حرکاتی هستند که منجر به چین و چروک دور چشم می شوند. برای همین باید از چیزهایی که باعث ایجاد چین و چروک می شوند، خودداری کنید. در طول زمان که نبود الاستین و کلاژن به سراغ شما می آیند  و شما قادر به مبارزه با آن نخواهید بود. با این حال، می‌توانید برای مدتی طولانی با آن مبارزه کنید. ​

عامل دیگر ایجاد چین و چروک دور چشم نور خورشید است

قرار گرفتن در معرض نور خورشید تنها چیزیست که به هر قیمتی باید از آن اجتناب کنید. به همین دلیل افراد مشهور از کلاه های بزرگ و عینک های آفتابی استفاده می کنند. وقتی زیر نور خورشید قدم می‌زنید، نا خودآگاه چشمان خود را کوچک می کنید حتی اگر نور خورشید زیاد نباشد. همانطور که می‌توانید تصور کنید، این حرکت اگر تکرار شود منجر به خطوط بسیار عمیق می‌شود. ​​اگر زمان زیادی را در آفتاب سپری کنید، کاملا مستعد چین و چروک‌ دور چشم خواهید بود. ​این اشعه مضر ماورا بنفش چیزی به نام “رادیکال‌های آزاد” ایجاد می‌کند که مولکول‌های هلوئین هستند. این همان چیزی است که مسئول رنگ صورتی و شاداب پوست صورت است و به پوست لطیف دور چشم آسیب می رساند. این کار نه تنها باعث خطوط ظریف و چین و چروک دور چشم می‌شود، بلکه می‌تواند عمق حلقه های سیاه را افزایش دهد که همه ما سعی داریم از آن اجتناب کنیم. ​زمانی که می‌توانید عینک آفتابی استفاده کنید، به خصوص در هنگام رانندگی و یا زمانی که مدت طولانی بیرون هستید. استفاده از کلاه های لبه ی بزرگ نیز ایده ی بسیار خوبیست. اما بهترین کاری که می توانید انجام دهید استفاده از ضد آفتاب است.

مراقبت ضعیف از پوست صورت 

پوست صورت شما ارزشمند است و باید به صورت ارزشمند درمان شود. شما باید تمام تلاش خود را بکنید تا آن را مرطوب و مرطوب نگه دارید، به خصوص در ماه‌های تابستان و زمستان. ​توجه داشته باشید که اگر برای چند روز از مرطوب نگه داشتن آن صرف‌نظر کنید، چین و چروک‌های عمیق‌تر و تیره‌تری را خواهید دید. ​به همین دلیل است که افرادی که پوست خشک دارند، زودتر از آن‌هایی که پوست چربی دارند چین و چروک دور چشم را می‌بینند. ​بهترین محصولات برای مبارزه با این مشکل تاسف‌بار آلفا هیدروکسی اسیدها هستند که پوست شما را لایه برداری و تحریک می‌کنند. ​شما همچنین می‌توانید به دنبال پپتیدهایی باشید که باعث تقویت کلاژن می‌شوند و به شما کمک می‌کنند تا سلول‌های پوستی جدیدی تولید کنید. ​آن‌ها تاکنون یکی از موثرترین و فعال ترین عناصر برای مبارزه با چین و چروک مخصوصا چین و چروک دور چشم هستند. ​

عادت غذایی در چین و چروک دور چشم

یکی دیگر از عوامل چین و چروک دور چشم عادات غذایی است

دلیل دیگری که چین و چروک دور چشم تان ظاهر می‌شود این است که شما به درستی غذا نمی‌خورید. ​خوردن غذاهای نیمه شب، بستنی و شکلات ها هیچ فایده ای برای صورت شما ندارد. شما می‌توانید با خوردن غذاهای سالم تر، ظاهر زیر چشم خود را سالم نگه دارید. این به معنای پر کردن بشقاب تان با میوه‌های سالم، سبزیجات و ماهی است که غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین C، ویتامین E و اسیدهای چرب امگا ۳ هستند. ​ترکیبی از این غذاها شما را زیبا و جوان نگاه می‌دارد. ​کلید دیگر پوست سالم داشتن هیدراته نگه داشتن بدن است. در طول روز، نوشیدنی‌های مفیدی مانند آب، آب‌میوه و نوشیدنی هایی مثل چای سبز بنوشید. ​در تمام اوقات یک بطری آب همراه خود داشته باشید تا در عرض چند روز نتایج خوبی ببینید.

فاکتورهای ژنتیک و وراثت

به مادر و مادربزرگ تان نگاهی بیندازید. مانند طلا و جواهرات آنها که یک روزی به شما خواهد رسید، چین و چروک دور چشم هم به شما خواهد رسید. وراثت چیزی است که بسیاری از ما سعی می‌کنیم سال‌ها از آن اجتناب کنیم، اما در هر صورت به ما می‌رسد. DNA در ایجاد چین و چروک دور چشم و صورت تاثیر بسیار زیادی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *