مشکلات شایع پوست مردان

مشکلات شایع پوست مردان

پوست بدن انسان در معرض مواد شیمیایی، عفونت‌ها، بریدگی‌ها، خراشیدگی و نور خورشید قرار دارد که  همه ی این ها باعث ایجاد مشکلات پوستی مشترک برای مردان می‌شود. همانند زنان، مردان نیز با مسائلی مانند پیری، تغییر رنگ پوست، حساسیت و آکنه حتی در بزرگسالی سروکار دارندسلامت پوست به وسیله ترکیبی از ژنتیک و انتخاب‌های زندگی شکل می‌گیرد که پوست هر مرد را از دیگری متمایز می‌کند. با توجه به سطوح بالای تستوسترون، پوست مردان ضخیم‌تر و سخت‌تر است و تولید سبوم و کلاژن بالاتری را دارند. این تفاوت‌ها در پوست باعث می‌شود مردان بیشتر مستعد مشکلات پوستی باشند، اعم از سوختگی و خارش قرار بگیرند.

در اینجا مشکلات پوست مردان و راه حل هایی برای آن را بررسی می کنیم 

پوست مردان

مشکل اول پوست مردان : سوختگی ناش از تیغ

بیشتر مردانی که اصلاح می‌کنند، حتی یک مورد سوختگی تیغ را تجربه خواهند کرد که به عنوان pseudofolliculitis شناخته می‌شود، که می‌تواند منجر به جوش های آزار دهنده همراه با تاول شود. این شرایط پوست نیز می‌تواند بعد از اصلاح پاها، زیر بغل و سایر بخش‌های بدن برای از بین بردن مو روی دهد. یک متخصص پوست توضیح می‌دهد که سوختگی تیغ به این دلیل ایجاد می شود که مو در پایین گردن با زاویه‌ای تیز بیرون می‌آید و زمانی که از فاصله ی نزدیک تراشیده شود می‌تواند پوست را سوراخ کند و  بدن طوری به آن واکنش می‌دهد که انگار این یک عفونت است. ​

راه‌حل:  قبل از اصلاح صورت خود را تمیز کنید

چندین روش برای به حداقل رساندن شیوع سوختگی، مانند پاک‌سازی کامل صورت قبل از تراشیدن وجود دارد. این باعث می‌شود که موهای صورت در یک سطح صاف قرار بگیرند و اصلاح آنها راحت تر شود.

مشکل دوم پوست مردان: ​ آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی در مردان بیش تر از زنان  اتفاق می افتد و این یک دلیل ساده دارد. مردان کم‌تر به طور منظم از کرم ضد آفتاب استفاده می‌کنند. مطالعه سال ۲۰۱۴ که در نشریه آکادمی پوست آمریکا منتشر شد، نشان داد که اکثریت آمریکایی‌ها بطور منظم از ضد آفتاب برای محافظت از خود در برابر اشعه ماورا بنفش استفاده نمی‌کنند. در حدود ۴۴ درصد از مردان اظهار داشتند که هرگز از ضد آفتاب بر روی صورت خود استفاده نکرده اند، این امر باعث می‌شود مردان دو برابر زنان مبتلا به سرطان پوست شوند. شاید همین امر هشداری برای آقایان باشد تا از ضد آفتاب استفاده کنند.

راه‌حل : استفاده از ضد آفتاب

مردان باید هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنند، خورشید می‌تواند در هر زمانی از سال، اشعه‌های مضر فرابنفش را منتشر کند. به عنوان مثال، براساس گزارش آکادمی امراض پوستی آمریکا، ۸۰ درصد از اشعه ماورا بنفش خورشید می‌تواند حتی در روزهای ابری به پوست ما نفوذ کند. محصولات ضد آفتاب مخصوص آقایان فاقد چربی هستند تا چربی کرم روی پوست آن ها ظاهر ناخوشایند ایجاد نکند چون معمولا آقایان ریش یا ته ریش دارند، می توانید از اسپری های ضد آفتاب نیز استفاده کنید.

مشکل سوم پوست مردان : آکنه

تولید تستوسترون در مردان باعث افزایش ترشح روغن در بدن آنها می‌شود. تولید سبوم به عنوان یک مرطوب کننده طبیعی برای پوست عمل می‌کند، اما زمینه‌ای به نژادی کامل برای باکتری‌ها فراهم می‌کند، پوست مردان دارای یک لایه اپیدرمی ضخیم‌تر از زنان است، با حفره‌های بزرگ‌تر که به راحتی می‌توانند آلودگی را در خود نگه دارند و نتیجه ی این امر بروز آکنه و جوش است. آکنه فقط در سن بلوغ رخ نمی دهد بلکه مردان بالغ نیز ممکن است آن را تجربه کنند.

راه‌حل : از شوینده های ملایم استفاده کنید

برای به حداقل رساندن آکنه، از تمیز کننده‌های ملایم بر روی صورت و بدن خود استفاده کنید. شستشو، آلودگی و چربی اضافی را پاک خواهد کرد و در عین حال رطوبت پوست را حفظ خواهد کرد.

مشکل چهارم پوست مردان : رزاسه

رزاسه یک مشکل شایع در مردان است که می‌تواند بر روی چانه، گونه‌ها و پیشانی آنها ظاهر شودبا این حال، تحقیقات نشان داده‌است که مردان دو برابر بیشتر از زنان بینی بزرگ را تجربه می کنند. این شرایط به نام rhinophyma  شناخته می شود که یکی از زیر مجموعه های رزاسه است. یکی از محرک‌های اصلی روزاسه قرار گرفتن در معرض نور خورشید است، زیرا مردان کم‌تر احتمال دارد رفتارهای محافظت‌کننده از خورشید را به کار گیرند.

راه‌حل : روتین مراقبت از پوست

مردان می‌توانند با اتخاذ روش‌های مناسب مراقبت از پوست، روزاسه را تحت کنترل خود قرار دهند. این شامل مرطوب کننده و استفاده از کرم ضد آفتاب برای محافظت از خورشید است. علاوه بر این، نگاهی به عادات سبک زندگی می‌تواند به تعیین علل آن کمک کند، درمان دارویی ممکن است برای مخفی نگه داشتن روزاسه ضروری باشد.

مشکلات پوست مردان و انگشتان پا

مشکل پنجم پوست مردان : بیماری قارچی انگشتان پا

پاها به طور ویژه مستعد عفونت‌های قارچی هستند که می‌توانند باعث این بیماری شود. طبق گفته یک متخصص پوست، این بیماری توسط یک مخمر معمولی که بر روی پوست تاثیر می‌گذارد؛ ایجاد می‌شود، جایی که باکتری‌ها در مکان‌های گرم، تاریک و مرطوب زندگی می‌کنند. بیشتر مردم استخرها و حمام های عمومی را دلیل این بیماری می دانند اما هنوز این ادعا ثابت نشده است.

راه‌حل: ​ استفاده از ضد قارچ

مردان مبتلا به قارچ انگشتان پا می‌توانند با استفاده از ضد قارچ ها که به شکل کرم و لوسیون، محلول، ژل، اسپری، پماد و یا پودر هستند آرامش خود را  پیدا کنند. درمان می‌تواند تا شش هفته طول بکشد. بهتر است تا ۲۴ ساعت بعد از استفاده از این محصولات کفش نپوشید.

مشکل: ششم پوست مردان ​ خارش بین پاها ( اغلب ورزشکاران به آن مبتلا می شوند )

همانند قارچ پا، خارش پا نیزدر مکان‌های گرم، تاریک و مرطوب روی بدن مثل کشاله ران رشد می‌کند. طبق نظر کلینیک مایو، قارچ‌ها ممکن است باعث عفونت شوند، اما می‌تواند از فرد به فرد یا با استفاده مشترک از حوله یا لباس آلوده سرایت کند. این نوع خارش معمولا از پاها تا کشاله ی ران پخش می شود.

راه‌حل: ​ جلوگیری از تعریق

ماساژ می‌تواند به خارش پا کمک کند. علاوه بر این، مردان با استفاده از پودر که به فتیله شدن رطوبت پوست کمک می‌کنند میتوانند عرق کردن را به حداقل برسانند. جلوگیری از خارش بسیار ساده است، با تمیز و خشک و نگه داشتن کشاله ی ران ها و به طور کلی پاها از این خارش جلوگیری کنید. به همان اندازه ساده نگه داشتن کشاله ران، ران داخلی و باسن تمیز و خشک است. مشکلات پوستی آقایان به راحتی قابل حل شدن هستند. پس اگر دچار این مشلات شدید نگران نباشید؛ سلامتی شما به خطر نمی افتد. البته همیشه پیشگیری از درمان بوده است. استفاده از یک روتین مراقبتی روزانه ی ساده، به شما کمک می کند به راحتی پوستی سالم و شاداب داشته باشید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.