23 مورد ازمواردی که باعث به وجود آمدن سلولیت می شود

sg,gdj

سلولیت یکی از آن کلمات ناخوشایند است که باعث ناراحتی همه زنان در همه سنین می‌شود. من به خاطر دارم وقتی که میخواستم از خوردن چیزی لذت ببرم و به آن پنیر اضافه می کردم مادرم چه نگاهی به من می کرد! او همیشه به من این اخطار را میداد :” یا آنها را نخور یا اگر می خوری آن ها را در پهلو هایت هایت خواهی دید”. من به حرف او زیاد اهمیت نمیدادم، اما همان قدر که من از پذیرش این موضوع متنفر بودم مادرم بر آن اصرار داشت. سلولیت همان چیزیست است که سبب فرورفتگی هایی در شکم باسن و ران ها می شود. خلاص شدن از آن بسیار مشکل است. اما راه‌هایی برای جلوگیری از آن وجود دارد.

در اینجا به ۲۳ مورد از چیزهایی که شما فکر نمی کنید سلولیت را ایجاد کنند؛ اشاره می کنیم 

سلولیت و پشت میز نشستن

1. تمام روز پشت میز کار نشستن

اگر شما این شانس را دارید که شغلی دارید که مجبور نیستید تمام روز پشت میز بنشینید، خبر خوبی برایتان دارم. شما برای مبارزه با سلولیت یک قدم جلوتر از دیگران هستید. اما اگر مجبور هستید که تمام روز پشت میز کار بنشینید، نیاز به غصه خوردن نیست؛ زیرا تغییرات کوچک می‌تواند فاصله بین شما و سلولیت را زیاد کند. دکتر جین ویبل، موسس و صاحب انیستیتو زیبایی لیزردرمانی,پیشنهاد می کند که زمانی در روز را پشت میز کار خود بایستید. یا استراحت کوتاه داشته باشید و اطراف محل کار خودتان راه بروید. همه چیز به ایجاد تغییرات کوچک در زندگی روزمره شما برمی گردد تا بتوانید سبک زندگی سالم تری داشته باشید و آسیب و صدمات کمتری از شغل تان ببینید.

2. کمبود عضله

جوزف والنتین متخصص سلامت و زیبایی می گوید : ساختن عضله در مناطقی مثل پشت پاها از ظاهر نامناسب سلولیت جلوگیری می‌کند. برای عضله سازی پشت پاها سعی کنید یک قدم به عقب بردارید و پایتان را روی یک توپ ثابت بگذارید و آن را پیچ دهید. این توده عضلانی پشت پاها را افزایش می دهد و در نهایت عامل ظهور سلولیت را کاهش می دهد.

3. ماندن در موقعیت های ثابت

مدت زمان طولانی در حالت ایستاده یا ایستادن در همان موقعیت می‌تواند ریتم طبیعی و جریان گردش خون شما را تحت تاثیر قرار دهد. رگ های واریسی نشانه مسیرهای گردش خون تغییر یافته به علت موقعیت ایستایی و عدم تحرک است. آنها مسیر گردش خون را از بین می برند تا استرس را کاهش دهند، که این می تواند سلولیت را افزایش دهد. زیرا سلولیت به طور طبیعی دارای میزان کمی خون و میزان هیدراتاسیون پایین تر از بافت های نرمال است.

 

تغذیه مناسب و سلولیت

4. تغذیه نامناسب

خوردن بسیاری از غذاهای فرآوری شده باعث ایجاد سلولیت می شود. پوست یکی از بزرگترین ارگان ها برای سم زدایی بدن است و یک رژیم غذایی شیمیایی و ناخالص از طریق پوست به بدن می رسد. جایی که سم ها و متابولیت ها می توانند با یکدیگرهمبستگی ایجاد کنند. اطمینان حاصل کنید که یک رژیم غذایی با چربی های مفید و غذاهای طبیعی داشته باشید.

5. بیماری که از آن اطلاع ندارید

سوراخ های داخل مفصل دستگاه گوارش می‌تواند ذرات و متابولیت های غذای ناسالم را به محل اتصال سلولها و بافتها هدایت کند. این موارد بسیار استرس زا و مضر برای بدن است که توسط قرنطینه کردن این سموم به سلول های عایق بندی شده و بدتر شدن ظاهر و مقدار سلولیت پاسخ  می دهد پس اطمینان حاصل کنید که هضم غذای درستی دارید.

6. سوزش و التهاب

سطح بالایی از سوزش و التهاب به دلیل تغذیه نامناسب و استرس وغذاهای فرآوری شده می تواند سلولیت را افزایش دهد. التهاب یکی از مهمترین عناصری است که به آن فرایند التهابی می گویند که التهاب را در سطح سلول ها را به وجود می آورد. هرچه بافت های سلولی شما ملتهب تر باشد بیشتر متورم می‌شوند. التهاب را با مکمل ها و سبزیجات خنثی کنید.

سلولیت و نوشیدن اب

7. کم آبی

از آنجایی که ۶۰ درصد از بدن انسان را آب تشکیل می دهد این امر بسیار عادی است که کمبود آب باعث ایجاد سلولیت در زیر سطح پوست شود. آب کافی نمی تواند باعث ایجاد سم در سلول های چربی شود که برای متابولیسم بدن مشکل ایجاد کند. کم آبی همچنین پوست بدن را ضعیف تر و نازک تر می کند و زمانی که پوست ضعیف می شود تمایل زیادی به نشان دادن سلولیت دارد. بنابراین نوشیدن مقدار زیادی آب می تواند به بدن شما در متابولیسم چربی ها، از بین بردن سموم و از بین بردن سلولیت از طریق پوست ضخیم تر کمک کند.

8. مصرف بیش از حد نمک

مصرف بیش از حد نمک باعث ایجاد تورم می‌شود و در ظاهر سلولیت تاثیر می‌گذارد. هنگامی که پوست ضعیف متورم شود می تواند شکل لانه زنبور در پوست درست کند و این نشانه هایی از سلولیت را به همراه دارد .

9. رژیم غذایی  یویو (رژیمی که وزن دائما کم و زیاد می شود)

آیا تا به حال متوجه شده اید که پس از شستن شلوار یوگای موردعلاقه‌تان کشسانی آن دیگر به حالت اول بر نمی‌گردد؟ حال به پوستتان فکر کنید هنگامی که دائماً در حال کم کردن و اضافه کردن وزن باشید تأثیر آن پیشرفت سلولیت در بدن تان خواهد بود. کلاژن های زیر پوست ما برای کشش و کوچک شدن طراحی نشدند. رژیم های غذایی یویو به پوست شما آسیب می زنند و ظاهر نازیبایی به آن می دهند.

سلولیت و افتاب

10. بیش از حد در معرض آفتاب قرار گرفتن

اگر می خواهید از ایجاد سلولیت در پوست تان جلوگیری کنید از آفتاب دور بمانید و اگر نمی توانید از آفتاب دور بمانید حتما از ضد آفتاب استفاده کنید. خسارت ناشی از نور آفتاب یکی از عمده‌ ترین دلایل کاهش کیفیت پوست شماست که باعث ظاهر خشن و سالخورده در پوست شما می شود.

11. انجام ندادن چکاپ سالانه

چکاپ نکردن سالانه یک عادت بسیار بد است.چون شما نمی توانید متوجه از دست دادن چیزهایی مثل عدم تعادل هورمون ها یا تیروئید یا استروژن اضافه که می‌تواند خطر سلولیت را در شما افزایش دهد، شوید.

12. انجام ندادن تمرینات شدید

تمرینات بسیار شدید موثر ترین و کارآمدترین نوع سوختن چربی برای امراض قلبی و عروقی است. با توجه به اینکه سلولیت از بافت چربی تشکیل شده است؛ کاهش چربی کل بدن باعث کاهش سلولیت می شود .

13. ژنتیک

گاهی اوقات مهم نیست که چقدر سعی دارید از ایجاد سلولیت جلوگیری کنید یا از شر آن خلاص شوید .گاهی باید قبول کنید که این یک امر ژنتیکی است. اگر مادر و مادربزرگ شما سلولیت داشتند احتمال اینکه شما هم داشته باشید، بسیار بالا می رود. اما اگر مادر و مادربزرگ  شما سلولیت نداشتند، تضمین نمی‌شود که شما هم دچار آن نشوید و یا زندگی سالمی در جهت مبتلا نشدن به آن نداشته باشید.

پنیر و سلولیت

14. پنیر خوردن

پنیرهای فرآوری شده مثل فتا، به اندازه ۴۰۰ میلی گرم نمک اندازه یک فنجان در خود دارند. همه سدیم ها باعث کاهش آب می شوند و در نتیجه سلولیت را به همراه دارند .

15. غذاهای واقعی نخوردن

خوردن غذاهای فرآوری شده و شکر و قند را جایگزین غذایی مثل توت تازه، ماهی قزل آلا، آووکادو و روغن زیتون کنید. با نوشیدن مقدار زیادی آب و چای سبز بدن خود را هیدراته نگه دارید.

16. نوشیدن الکل

نوشیدنی های الکلی باعث ایجاد سلولیت نمی شوند؛ اما الکل باعث کاهش رگ های خونی در پوست می شود که سلولیت شما را بدتر می کند.  البته این موضوع را فراموش نکنید که الکل کالری خالص است و باعث افزایش وزن می شود و هیچ ارزش غذایی ندارد. نوشیدنی های الکلی مایع میان بافتی را کاهش می دهند و چربی را در مناطق ران ها، بازوها و شکم افزایش می دهند.

17. هورمون ها

هورمون ها نقش بسیار زیادی در ظاهر سلولیت در خانم ها دارد. هنگامی که بدن شما استروژن کمی تولید کند، جریان خون آن کند می شود؛ تولید کلاژن جدید متوقف می شود و بافت های همبند قدیمی شکسته می شود.

18. پوشیدن لباس های تنگ

آنهایی که از لباس های چسب در باشگاه های ورزشی استفاده می کنند باید بدانند که این یک اثر موقت است و باعث تغییر ظاهر در سلولیت ران های شما نمی شود. در حقیقت برخی لباس های تنگ می تواند تاثیر معکوس داشته باشد. اگر گردش خون را قطع کنند و جریان خون را محدود کنند می‌تواند به سلولیت منجر شود.

سلولیت و ماساژ

19. نداشتن ماساژهای مناسب

مزایای ماساژ گرفتن تمامی ندارد. سلولیت به دلیل اینکه باندهای فیبری اتصال دهنده بین پوست و چربی از چربی به سطح می‌رسند ایجاد ظاهر پوستی رشته‌ای می کند. ماساژ گردش خون را تحریک می کند و مایعات اضافی را تخلیه می کند. هنگامی که سلول های چربی به اندازه  کافی کامل نیستند ظاهراً توده ها صاف می شوند. پس پیش به سوی درمان خودتان!

20. استفاده از کتانجک

حاوی فوکوکسانین است.ترکیباتی که در گیاهان سبز با کلروفیل یافت می شود که در چربی سوزی بدن کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که اضافه کردن به رژیم غذایی می‌تواند به چربی سوزی کمک کند و بین ۵ تا ۱۰ درصد وزن را کاهش دهد و همچنین ظاهر سلولیت را کاهش دهد.

21. سیگار کشیدن

دود سیگار می‌تواند جریان خون را کاهش دهد که برای تشکیل کلاژن مشکل به وجود می آورد. این باعث می شود که بافت همبند به راحتی کش بیاید، ضعیف شود و آسیب ببیند، بنابراین چربی بیشتری را زیر سلولیت نشان می دهد.

22. نشستن منظم بدن

خشکشویی بدن یک راه آسان مقرون به صرفه برای کاهش ظاهر سلولیت است. انجام این کار به صورت منظم می‌تواند تاثیر بسزایی در درمان سلولیت ران ها داشته باشد. ضربات شدید بر روی ران ها باعث از بین رفتن چربی می شود و این می‌تواند جزئی از برنامه روزانه شما باشد .

23. قبول نکردن آنچه که هستید

بسیار خوب زن بودن چیز بدی نیست اما یک حقیقت ساده این است که زنان برای حمل بیش از حد بافت چربی در اطراف مفصل و ران ها با بافت همبند کمتری ساخته شدند. در حالی که تخمین زده شده است که ده درصد مردان هم دچار سلولیت می شوند اما سعی نکنید زندگی خود را با آنها مقایسه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *