چگونه با درمان های خانگی جای اسکار قدیمی را درمان کنیم ؟

hs;hv

اگر پوست آسیب دیده باشد، پروتئین شناخته شده ای به نام کلاژن برای ترمیم زخم ایجاد می کند. این روند بهبودی هر زمان که پوست بریده شود، بسوزد یا به دلیل بیماری هایی مثل آکنه یا آبله مرغان آسیب دیده باشد، رخ می دهد. در حالی که پوست کارش را برای بهبود و بسته شدن زخم ها به خوبی انجام می دهد، کلاژن جدید و پوست درمان شده اغلب درهمان قسمت زخم ایجاد می شود. اسکارها معمولاً یکی از سخت ترین مشکلات زیبایی پوست برای درمان هستند. در حالی که کمتر شدن بعضی از جای زخم ها امکان پذیر است اما اسکارهای قدیمی سخت تر درمان می شود . اگرچه بسیاری از داروهای طب طبیعی ادعای درمان یا کاهش اسکار را دارند، اما هیچ شواهد علمی برای اکثر آنها وجود ندارد. برخی از درمان های خانگی ارزش امتحان کردن را دارند. اما بهترین راه برای کاهش زخم ها مراقبت از آن به هنگام بهبودی و محدود کردن شکل گیری آنهاست.

درمان اسکار جای جوش

انواع اسکار :

 انواع اسکار که ممکن است افراد به آن مبتلا شوند به عوامل مختلفی بستگی دارد مثل:

 • نوع آسیب پوستی که رخ داده است مانند آکنه جراحی یا سوختگی .
 • نوع پوست فرد. برخی از اسکار ها در خانواده‌ها منتقل می‌شود، ضخامت، رنگ و بافت پوست یک فرد ممکن است بر نوع جای زخم او تاثیر بگذارد.
 • محل زخم پوست در بعضی از قسمت های بدن ضخیم تر و سفت تر است که می تواند بر ظاهر جای زخم تاثیر بگذارد

شناختن انواع اسکار ها به انتخاب روش درمان آن کمک می کند :

 کلوئید ها

 اسکارهای کلوئید ای معمولاً از خود زخم بیشتر گسترش پیدا می کنند. برجسته هستند، رنگ تیره ای دارند ممکن است بعد از بهبود زخم گسترش پیدا کند. کلوئیدها ممکن است عوارض جانبی داشته باشد مثل : اختلال در تحرک ، درد و خارش. در افرادی که پوست تیره دارند بیشتر دیده می‌شود و با گذر زمان هم از بین نمی رود.

اسکارهای هیپرتروفیک

 این نوع از اسکار مثل کلوئیدها برجسته و قرمز هستند. اما فقط در همان محل دیده می شوند.ممکن است دردناک یا خارش داشته باشند. اما به محض اینکه پوست بهبود پیدا کند این اسکار را هم از بین می رود. زخمهای هایپرتروفی اغلب با گذشت زمان از برجستگی شان کم می شود اما این روند ممکن است تا یک سال طول بکشد .

اسکار های آتروفیک یا خفیف

این نوع اسکارها مثل یک گودال و چاله در پوست ظاهر می شوند. اسکارهای آتروفیک به دلیل آسیب به کلاژن پوست تشکیل می شوند و معمولا بعد از آبله مرغان یا آکنه به وجود می آیند .

اسکار کنتراکتوریا ضد انعقادی

 این نوع اسکار باعث منقبض شدن پوست می شود. معمولاً به دلیل سوختگی به وجود می آیند و دردناک هستند. اسکارهای کنتراکتور می‌تواند عضلات و اعصاب زیر سطح پوست را تحت تاثیر قرار دهد و تحرک بدن آسیب دیده راکاهش دهد.

اسکار های گسترده

 این نوع اسکارها به عنوان زخم های کششی هم شناخته می شوند. این نوع اسکار بعد از جراحی اتفاق می افتد و زمانی رخ می دهد که یک برش جراحی گسترده شده باشد. این اسکار را معمولاً صاف و پهن هستند برای همین هم زیاد قابل توجه نیستند.

ماسک اسکار

درمان های خانگی جای اسکار :

لوسیون ها، کرم ها و محصولات متعددی وجود دارند که ادعای درمان اسکار را می کنند اما شواهدی بر اثبات این ادعا وجود ندارد. به هر حال برای افرادی که به دنبال راه های غیر تهاجمی برای درمان زخم در منزل هستند راههای وجود دارد :

1. ورق های سیلیکونی و ژله ای

در بین تمام درمان های خانگی، استفاده از سیلیکون بهترین نتیجه را داشته است. تعدادی از مطالعات در طول ۲۰ سال گذشته تایید کردند که استفاده از ورقه های سیلیکونی یا ژل می‌تواند به بهبود ظاهر اسکار کمک کند.

 • طبق یک تحقیق، ورق های سیلیکونی توانستند در درمان اسکار بسیار موثر باشند .
 • بررسی ها بیان می‌کنند که ورق های سیلیکونی ظاهر زخم های هایپر ترافیک را بهبود می بخشند
 • مطالعه دیگر نشان داد که یک ژل سیلیکونی همانند ورقه های سیلیکونی در کاهش زخم های هایپرتروفی و  کلوئید موثر است
 • طبق بررسی دیگری ژل موضعی سیلیکون در زخمهای کلوئیدی و هایپرتروفی تاثیر گذاشته است

محصولات مراقبت از پوست سیلیکون در بسیاری از فروشگاه ها بدون نسخه در دسترس هستند  پزشکان همچنین این راه درمان را پس از جراحی تجویز می‌کنند چون به جلوگیری از تشکیل اسکار کمک می کند.

2عصاره پیاز برای از بین بردن جای زخم

یکی از شناخته شده ترین راه های درمان خانگی جای زخم عصاره پیاز است .این آثار به طور گسترده در بسیاری از محصولات مرتبط در داروخانه ها قابل دسترس هستند. تحقیقات نشان می دهند که:

 • محصولاتی که عصاره پیاز دارند جای زخم را بهبود می بخشند و آن را پس از ۴ هفته نرم می کنند
 • افرادی که از ژل عصاره پیاز استفاده کردند گزارش دادند که اسکار آنها بهبود یافته و همچنین پوست صورت نرم تر شد و پس از استفاده ۴ هفته کاملا بهبود یافته است.
 • علی‌رغم این مطالعات شواهد متضادی درباره عصاره پیاز وجود دارد. یک تحقیق نشان داد که عصاره پیاز برای بهبود زخم حتی بهتر از پماد ها جواب می دهند

3. لایه بردار های شیمیایی

 بیشتر کرم ها و سرم های OTC حاوی لایه بردار هستند. این مواد برای کمک به برداشتن لایه های بیرونی پوست مرده طراحی شدند که ظاهر پوست را ظریف تر نشان دهند. در حالی که برخی ادعا می کنند که لایه بردار، پوست را بسیار صاف می کنند اما ممکن است برای برخی از زخم ها و جای زخم های تیره هم مناسب باشد. یک تحقیق نشان داده است که دو نوع از لایه بردارهای شیمیایی به کاهش زخم های آکنه و علائم تیره تر کمک کردند. این تحقیق به لایه بردارهایی که شامل گلایکولیک اسید و ترکیب اسید سالیسیلیک مندلیک بودند اختصاص داشت که بهبودی در هر دو نوع آن حاصل شده بود مطالعه دیگری نشان داد که اسید گلیکولیک می‌تواند در بهبود ظاهر اسکارهای آتروفی و آکنه کمک کنند افرادی که تحت نظر پزشک این کار را انجام می دادند نتیجه بهتری هم دریافت کردند. اما وقتی این لایه برداری در منزل انجام شده بود عوارض جانبی کمی هم در پی داشته است.

4. محافظت از آفتاب

 اگرچه محافظت از آفتاب به تنهایی به از بین بردن اسکار کمک نمی کند اما به جلوگیری از بدتر شدن آن کمک می کند و در طول زمان باعث محو شدن آن می شود.  افرادی که از محصولات حاوی گلایکولیک اسید استفاده می کنند حتما باید از ضد آفتاب مناسب استفاده کنند. استفاده از کرم های ضدآفتاب و همچنین پوشش مناسب در برابر آفتاب برای هر دو زخم قدیمی و جدید ضروری است. از تیره تر شدن پوست که به دیده شدن بیشتر اسکار منجر می شود جلوگیری می کند

کمبود شواهد برای دیگر درمانهای خانگی

 بسیاری دیگر از درمان های خانگی برای از بین بردن اسکار معرفی شدند مثل استفاده از آلوورا, روغن زیتون و عسل. ممکن است این مواد به نرم تر شدن و صاف شدن منطقه مورد نظر کمک کند و ضرری هم نداشته باشند اما هیچ تحقیقی مبنی بر کاهش یا از بین بردن جای زخم بر اثر این مواد وجود ندارد.

درمان اسکار با ماسک

پیشگیری

بهترین راه جلوگیری از ایجاد اسکار هنگامی است که زخم رو به بهبودی است. چگونگی بهبود زخم بر چگونگی ظاهر اسکار تاثیر می گذارد. در حالی که بسیاری از اسکارها قابل پیشگیری نیستند اما راه های زیادی برای جلوگیری از ایجاد ظاهر آن وجود دارد یک آکادمی زیبایی آمریکایی پیشنهاد کرده است که بهتر است افراد بعد از ایجاد زخم بر روی پوست شان این کارها را انجام دهند :

 • محل را تمیز نگه دارید : یک صابون ملایم و آب برای اکثر برش‌های خفیف و کوچک کارساز است. محل را حداقل روزی یکبار تمیز کنید
 • اجازه ندهید خشک شود : مطالعات نشان داده است که یک محیط مرطوب به حفظ سلامت بافت آن قسمت کمک می کند چون منجر به کاهش بافت جای زخم می شود
 • بخیه ها را طبق توصیه بکشید : اگر بخیه را زودتر و یا دیرتر از موعد آن بکشید در بهبود جای زخم آن مشکل ایجاد می کنید
 • از ضدآفتاب استفاده کنید : اشعه آفتاب اسکار را تیره تر می کند افراد باید از منطقه آسیب دیده در برابر آفتاب محافظت کنند.

زخم ها می توانند بر سلامت ذهنی و جسمی فرد تأثیر بگذارند به ویژه زخم هایی که در منطقه قابل توجهی مثل چهره به وجود می آیند . درمان های خانگی نمی‌تواند اسکار را به طور کامل از بین ببرد. البته با توجه به عوارض جانبی کمی که دارند ممکن است بتوانند به کمتر شدن آن کمک کنند. افرادی که با اثرات اسکار در حال مبارزه هستند ممکن است تمایل داشته باشند که با متخصصان پوست و جراحان پلاستیک در مورد درمان های تهاجمی مشورت کنند درمان هایی مثل لیزر جراحی استروئیدها و سایر روشهای درمان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.