چگونه از پوست چرب مراقبت کنیم

tattoonarenji

طراوت و حفظ سلامت پوست معمولا مشکل است و گاهی مشکل تر؛ مثلا آنهایی که پوست چرب دارند، برای مراقبت از سلامت و شادابی پوست خود به دقت و توجه بیشتری نیاز دارند. کسانی که دارای پوست چرب هستند، بیشتر جوش میزنند و صورتشان بیشتر اوقات براق است، پوست‌های چرب مراقبت‌های خاص خود را دارند و صاحبان این نوع پوست باید بیشتر به سلامت پوست خود اهمیت بدهند. پوست چرب نتیجه‌ی تولید زیاد غدد چربی پوست است. این غدد زیر لایه‌ی سطحی پوست جمع‌ می‌شوند. سبوم (Sebum) یا چربی ترشح‌شده نه‌تنها بد نیست، بلکه برای مراقبت و حفظ رطوبت پوست، درخشندگی و سلامت موها هم لازم است ولی نکته قابل توجه این است که افزایش ترشح چربی باعث تجمع آن روی پوست و چرب‌شدن آن می‌شود. پوست چرب با فعالیت بیش از حدی که برای تولید چربی دارد، می تواند برای افراد دردسر درست کند. یکی از علت‌های جوش و آکنه، بسته‌شدن منافذ پوست به‌دلیل تجمع چربی است. ژنتیک، تغییرات هورمونی یا حتی استرس از جمله دلایلی هستند که می‌تواند موجب افزایش ترشح سبوم شود.

پوست چرب

  • شست‌وشوی مداوم برای پوست چرب را فراموش نکنید

یکی از راهکارهای مطمئن برای کنترل چربی پوست، شستشو و تمیز نگه داشتن آن است. دو یا سه بار شستن صورت در طول روز برای از بین بردن چربی های اضافه و جلوگیری از بسته شدن منافذ پوست، از اهمیت زیادی برخوردار است. حتما از شوینده های غیر صابونی مخصوص برای پوست های چرب استفاده کنید. هنگام خشک کردن صورت هم هرگز پوست خود را محکم با دستمال نکشید و فقط آن را با دستمالی با جذب بالا خشک کنید.

  • دقت کنید مرطوب کننده‌ شما بر پایه‌ آب باشد

اکثر کسانی که پوست چرب دارند فکر می کنند که چون پوست شان چرب است نیازی به استفاده از کرم مرطوب کننده نیست؛ اشتباه نکنید! برای مراقبت از پوست، استفاده از مرطوب کننده همیشه ضروری است. کسانی که پوست چرب دارند هم می‌توانند از دستمال‌های مرطوب استفاده کنند، اما از نوع روغنی آنها استفاده نکنید؛ چون ممکن است مشکل‌تان را بیشتر کنند. البته بهتر است از مرطوب‌کننده‌های طبیعی کمک بگیرید، یعنی با رژیم غذایی مناسب و نوشیدن آب مداوم کاری کنید که صورت‌ و پوست بدنتان همیشه مرطوب بماند.  در تابستان باید یک کرم مرطوب کننده سبک انتخاب کنید که بر پایه‌ آب و مناسب پوست چرب ساخته شده باشد پس از تمیز کردن پوست با محصولات پاک کننده مخصوص پوست چرب، مقدار مناسبی از کرم مرطوب کننده را روی پوست صورت و گردن بمالید.

پوست چرب

  • همیشه کرم ضدآفتاب بزنید

ضد آفتاب را به عنوان یک کرم ضروری در برنامه‌ی مراقبت از پوست خود بگنجانید. پوست چرب هم درست به اندازه‌ پوست خشک نیاز به محافظت در برابر آفتاب دارد. هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می گیرید، بهتر است مراقبت باشید. اگرچه به نظر می رسد نور آفتاب پوست را خشک می کند، ولی گرمای زیاد، چربی پوست را افزایش می دهد. حتماً نیم ساعت پیش از خروج از خانه مقدار مناسبی از ضد آفتاب را به پوست صورت و گردن بمالید و هر سه ساعت یک بار آن را تمدید کنید. در هر حال اگر به اندازه از ضد آفتاب استفاده کنید، از چرب شدن پوست جلوگیری می‌کند. بلافاصله از ضد آفتاب بعد استخر و یا هنگامی که به شدت عرق کرده‌اید؛ استفاده کنید. علاوه بر آن برای مراقبت از پوست خود در برابر آفتاب سعی کنید لباس آستین بلند بپوشید و کلاه نقابدار بگذارید که تا حد امکان اشعه‌ ماوراء بنفش به پوست تان نتابد. در ساعات اوج گرما، که معمولاً از 10 صبح تا 2 بعدازظهر است، از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم نور آفتاب خودداری کنید.

  • ویتامین مناسب

هنوز مشخص نشده کدام ویتامین برای پوست چرب اثر مفید بیشتری دارد، اما در کل بد نیست با تغذیه مناسب میزان چربی پوست را به حد متعادلی برسانید. از رژیم‌هایی با مواد معدنی و مغذی شامل ویتامین‌های A، B، E و روی استفاده کنید تا صاحب پوستی سالم باشید.

پوست چرب

  • هر روز از یک تونر بدون الکل استفاده کنید

استفاده روزانه از تونر میتواند چربی اضافه پوست و آلودگی های آن را از بین ببرد. یک تونر بدون الکل برای مراقبت از پوست خود داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *