میکرونیدلینگ و تاثیر آن بر درمان ریزش مو

درمان کچلی

بررسی یک تحقیق آزمایشی و تصادفی درباره نقش میکرونیدلینگ در درمان ریزش مو :

DP یا برآمدگی کوچک پوستی مکانی برای رشد انواع موها است. سرعت رشد مو به ژن افراد بستگی دارد.

امروزه تحقیقات بسیار زیادی برای شناسایی فاکتورهای مهم در رشد مو انجام شده است. پروتئین ها و دیگر مواد ضروری نقش بسیاری مهمی در سرعت رشد موها دارند. این فاکتورها برآمدگی کوچک پوستی را تحریک کرده و باعث رشد مو می شوند.

میکرونیدلینگ ساقه سلولی مو و برآمدگی کوچک پوستی را تحریک می کند و فاکتورهای موثر در رشد مو را به آن القا می کند و موجب رشد موها می شود.

تحقیقاتی بر روی صد نفر که دچار ریزش مو شده بودند، انجام شد. این افراد به دو گروه تقسیم شدند. روش درمانی گروه اول میکرونیدلینگ همراه با کوکتل بود که هر سه روز یک بار انجام می شد. روش درمانی گروه دوم فقط کوکتل روزانه بود. بعد از گذشت 12 هفته و تکمیل دوره درمانی در گروه اول رشد مو در نقاط مورد نظر مشاهده شد. ولی در گروه دوم هیچ رشد قابل توجهی صورت نگرفته بود. در گروه اول میزان رضایت از روش درمان 82% بود ولی در گروه دوم تنها 4.5% رضایت داشتند. در درمان ریزش مو با استفاده از میکرونیدلینگ و کوکتل نتایج بهتر و چشمگیرتری حاصل شد.

میکرونیدلینگ یک روش جدید برای درمان ریزش مو و بسیاری دیگر از عارضه های پوستی است. این روش کاملا ایمن بوده و هیچ گونه عوارضی ندارد. میکرونیدلینگ با استفاده از وسیله ای به نام درمارولر ریزش مو و آلوپسیای هورمونی را در صورتیکه فولیکول های مو از بین نرفته باشد، درمان می کند. میکرونیدلینگ بر روی قسمت های خالی سر افراد بیشتر از روش های درمانی رایج برای درمان ریزش مو و آلوپسیای هورمونی، تاثیر داشته است.

فولیکول مو یک کیسه پوستی است که تولید کننده مو می‌باشد. تولید مو در چند فاز یا مرحله انجام می‌گیرد. که شامل رشد (آناژن)، توقف (کاتاژن)، آرامگیری (تلوژن) می‌باشد. سلول های ساقه مسئول تولید مو هستند. شکل فولیکول مو بر روی شکل مو و بافت و مشخصات فردی مو تأثیر می‌گذارد.

آلوپسی آندروژنیک مردانه یا طاسی مردانه را نمی‌توان یک بیماری محسوب کرد. این وضعیت به طور معمول در مردانی که از نظر ژنتیکی مستعد این وضعیت هستند اتفاق می‌افتد و در واقع نوعی پاسخ فیزیولوژیک بدن آنها به آندروژن‌ها یا همان هورمون‌های مردانه می‌باشد. موهای سر در انسان با وجود اینکه رشد غیر وابسته به هورمون دارند اما دارای گیرنده خاص هورمونهای جنسی می‌باشند و به همین دلیل این هورمونها می‌توانند بر ریزش مو موثر باشند. در مردان نواحی جلو و اطراف و مرکز سر دارای گیرنده هورمونی هستند اما در زنان تمام موهای ناحیه سر دارای گیرنده آندروژنی می‌باشند. به همین دلیل در مردان اول کاهش مو در ناحیه جلوی سر اتفاق می افتد و بعد ناحیه مرکزی و سپس این دو ناحیه بهم می‌رسند.

 استفاده از درمارولر به مانند روش های دیگر نیاز به صرف وقت و هزینه زیادی ندارد. مطالعات پزشکی نشان داده اند میکرونیدلینگ تاثیرات بسیار موفقی دردرمان ریزش مو و آلوپسیا داشته است.

 

میکرونیدلینگ و نقش آن در درمان امراض پوستی

برای درمان با استفاده از درمارولر، از درمارولر با سوزن ۰/۵ میلی متری استفاده شد. درمارولر را در نقاط  بدون مو در فرق سر به صورت افقی و عمودی و مورب رول کردند. در طول درمان علاوه بر درمارولر از کوکتل هم برای افراد استفاده می شد.

بعد از گذشت 12 هفته از شروع درمان و آزمایش در پایه مو، رشد مو و طول آن تغییرات چشمگیری مشاهده شد. اول شروع آزمایش از یک ناحیه بدون مو در سر با دوربین عکس گرفته شد بعد از گذشت 12 هفته و در زمان بررسی نتایج از ناحیه موردنظر دوباره عکس گرفته شد. رشد مو و پایه مو در قسمت هایی که از میکرونیدلینگ و کوکتل استفاده شده بود چشمگیر بود.

بعد از اتمام آزمایش و دوره درمان 50 فرد که برای درمان آن ها از روش میکرونیدلینگ به همراه کوکتل استفاده شده بود از روند درمان و نتیجه کار بسیار راضی بودند. میزان رشد مو و رشد پایه مو در گروه میکرونیدلینگ به همراه کوکتل بسیار بیشتر از گروه دیگر بود.

درمان ریزش مو

روش های متداولی برای درمان ریزش مو وجود دارد از جمله مصرف داروهایی مانند ماینوکسیدیل و فیناستراید که این داروها باعث تغییرات هورمونی می شوند و در 40% موارد هم آقایان کاملا کچل شده اند.

ماینوکسیدیل به دو صورت ۲% و ۵ % است که محلول ۲% آن برای خانمها مناسب تر است. این دارو باعث افت فشار می شود. ماینوکسیدیل دارویی است که به شکل قرص خوراکی و لوسیون در ریزش موی آندروژنیک در مردان و زنان استفاده می‌شود. ماینوکسیدیل با گشاد کردن رگ‌های محیطی سبب کم شدن فشار خون می‌شود. تاثیر آن بر درمان طاسی نیز احتمالاً به دلیل همین گشادی رگ‌های سطح پوست و افزایش جریان خون است که موجب تحریک فولیکول‌های مو شده و از وضعیت استراحت به وضعیت رشد فعال درمی‌آیند. ماینوکسیدیل دارای اثر درمانی موقتی است. در حقیقت بایستی گفت که در مورد اکثر مردانی که از ماینوکسیدیل استفاده می کنند بهبود قابل ملاحظه ای از نظر موها مشاهده نشده و تعداد زیادی از آنها بالاخره این دارو را رها نموده و بسوی روش های دیگر درمان روی می آورند. یکی دیگر از عوارض جانبی این محلول سرگیجه و کاهش فشارخون است.

این روزها میکرونیدلینگ با استفاده از درمارولر روشی جدید برای درمان ریزش مو است. استفاده از درمارولر به مانند روش های دیگر نیاز به صرف وقت و هزینه زیادی ندارد. مطالعات پزشکی نشان داده اند میکرونیدلینگ تاثیرات بسیار موفقی دردرمان ریزش مو و آلوپسیا داشته است.  استفاده ازروش میکرونیدلینگ و درمارولر باعث تغییرات مهمی در قسمت پوست سر می شود. هر چه از این روش بیشتر استفاده شود ریزش مو با افزایش آزادسازی اندوتلیالی که از فاکتورهای افزایش رشد مو است، کاهش می یابد. با کمک میکرونیدلینگ سایز فولیکول ها افزایش پیدا کرده و موها ضخیم تر می شود.

خرید محصولات دکتر رولر

درمان ریزش مو

برای اطلاعات بیشتر ما با در ارتباط باشید .

منبع: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3746236/