درمان انواع زخم ها را بدانید

در زندگی روزمره، به وجود آمدن زخم ها امری طبیعی و رایج است. و البته، همیشه هم برای‌تان درد و ناراحتی ایجاد می‌کند. با وجود این، میزان درد بر اساس ماهیت، موقعیت و شدت زخم متفاوت خواهد بود و درمان زخم نیز متفاوت است.

درمان زخم ها

پوست یک اندام یکپارچه است، مانند پارچه ای زیبا که از چیزهای با ارزش و مفید محافظت می کند، یک تکه ابریشم را تصور کنید، فقط یک قطره ی کوچک اشک در ظاهر آن تفاوت زیادی ایجاد می کند و دقیقا همین اتفاق برای پوست می افتد. هر سوختگی، جراحت، یا دیگر آسیب های پوستی، مانند عمل جراحی، می تواند باعث زخم شود. حالا اگر که زخم کوچک باشد یا در محلی باشد که به راحتی پنهان شود بد نیست، اما اگر اینطور نباشد، شما ممکن است تعجب کنید که به غیر از پنهان کردن زخم زیر لباس هایتان که باعث می شود آن را از بین ببرید یا حداقل ظاهر آن را تغییر دهید، راهی برای درمان نیز وجود دارد. واقعیت این است که زخم هرگز کاملا محو نمی شود. اما تعدادی روش وجود دارد که می تواند به کوچک تر شدن اندازه ی زخم و تغییر در ظاهر آن کمک می کند.

چگونه زخم ها رخ می دهند ؟

زخم یک قسمت طبیعی از فرایند بهبودی پس از جراحت است. ظاهر و درمان آن به چندین عامل بستگی دارد. گودی و اندازه ی زخم یا برش، و محل ماهیت زخم مهم است، بنابراین سن، ژن ها، جنسیت و قومیت خود را مشخص کنید.

انواع زخم ها کدامند ؟

انواع بسیار مختلفی از زخم ها شامل موارد زیراست :

 • زخم های کلوئیدی

این زخم ها نتیجه ی فرایند بهبودی بسیار تهاجمی می باشد‌. آنها روی جراحت اصلی گسترش پیدا می کنند‌. در طول زمان، زخم های کلوئیدی ممکن است حرکت را مختل کنند. درمان شامل عمل جراحی برای برداشتن زخم، تزریق استروئید، یا ورقه های سیلیکون برای صاف کردن زخم می شود. کلوئید های کوچک تر می توانند با استفاده از کریوتراپی ( انجماد درمانی به وسیله ی نیتروژن مایع) درمان شوند.

شما همچنین می توانید از شکل کلوئید با استفاده از فشار درمانی یا پد های ژلی یا سیلیکون زمانی که آسیب دیده اید، جلوگیری کنید. زخم های کلوئیدی بین افراد با رنگ پوست تیره بسیار معمول و شایع است.

 • زخم های کششی / همکشی

اگر پوست شما سوخته باشد، ممکن است زخم کششی داشته باشید. این زخم ها پوست را سفت می کند، آنهایی که حرکت شما را سخت می کند. زخم های کششی ممکن است عمیق تر بشوند و روی ماهیچه ها و اعصاب تاثیر بگذارند.

 • زخم های هیپروتروفیک

این زخم ها برآمده و قرمز هستند که شبیه به کلوئید ها هستند، اما فراتر از محدوده ی جراحت نمی روند. درمان ها شامل تزریق استروئید به منظور کاهش التهاب یا ورقه های سیلیکون که باعث صاف شدن زخم می شود.

 • زخم های آکنه ای

اگر شما آکنه ای شدید دارید، احتمالا زخمی برای ثابت شدن این موضوع دارید.

انواع بسیار زیادی از زخم های آکنه ای وجود دارد و در محدوده ی حفره های عمیق تا زخم هایی که ظاهری زاویه دار یا موج مانند هستند، قرار می گیرند. انتخاب های درمانی به انواع زخم های آکنه ای که شما دارید، بستگی دارد.

چه درمان هایی برای زخم ها ممکن است ؟

درمان های زخم ممکن است شامل : بیش از حد مجاز یا تجویز کرم ها، پماد ها، یا ژل ها است.

این محصولات برای درمان زخم هایی که بر اثر بریدگی یا دیگر جراحات یا زخم ها بوجود آمده، می تواند استفاده شود. اگر شما تحت نظر جراح پلاستیک هستید و زخم شما عمل زیبایی دارد یا جراحی پلاستیک نیاز دارد، از جراح خود بپرسید که آیا out_of _ counter گزینه درمانی شما هست یا خیر. اگر نیست، تجویز نسخه ممکن است کمک کند. اغلب، مراقبت می تواند شامل استروئید یا آنتی هیستامین های خوراکی خاص برای زخم ها که باعث خارش و خیلی حساس هستند. به علاوه، اگر شما زخم شدیدی از آکنه دارید، از متخصص پوست خود برای درمان آن بپرسید. پزشک شما همچنین می تواند توصیه کند یا از درمان های فشاری یا ورقه های ژل های سیلیکونی برای درمان زخم ها یا به عنوان درمان های پیشگیری کننده، استفاده کند.

جراحی هایی برای حذف زخم یا درمان آن :

انتخاب ها و گزینه های زیادی برای درمان زخم های عمیق وجود دارد که بستگی به مورد مشخص و خاص شما دارد. این ها شامل پیوند های پوست، برش و شکافتن، پوست خراشی، لایه برداری یا عمل های لیزری می شود. در پیوندهای پوستی، جراح از پوست دیگر قسمت های بدن استفاده می کند. این مورد اغلب برای کسانی استفاده می شود که دچار سوختگی شده اند.

اگر زخمی دارید که باعث زیان رساندن به عملکرد بدن می شود، جراحی می تواند به مشکلات عملکردی کمک کند‌. اگر اخیرا عمل جراحی داشتید که باعث زخم شده است، بهتر است حداقل یک سال صبر کنید. قبل از اینکه تصمیم برای درمان زخم بگیرید. بسیاری از زخم ها می شوند و در طول زمان، کمتر قابل توجه می شوند.

 • تزریق : شما ممکن است تزریق استروئیدی برای درمان زخم هایی که بیرون زده اند مانند کلوئید یا زخم های هیپروتروفیک انجام دهید. پزشک شما ممکن است از این روش بر روی روش خود یا دیگر روش های درمانی استفاده کند. دیگر انواع تزریق، مانند کلاژن یا دیگر ” پرکننده ها ” ، ممکن است برای بعضی از زخم های حفره ای مفید باشد، اگر چه این ها معمولا راه حل های دائمی ای نیستند

آیا پوشش بیمه برای درمان های زخمی اعمال می شود ؟

اگر زخم شما باعث از کار افتادگی شما در هر زمینه ای شده باشد، ممکن است شما بتوانید از بیمه ی درمانی خود استفاده کنید. از پزشک خود بخواهید نامه ای بنویسد و جزئیات مورد خاص شما را در آن توضیح بدهد. پزشک شما همچنین می تواند برای حمایت از مورد شما عکس را ضمیمه ی نامه کند. اگر شما تحت درمان زخم ها با هدف زیبایی هستید، شما باید همه ی هزینه ها را خودتان پرداخت کنید. اگر شما عمل جراحی زخم دارید، مطمئن شوید که بیمه شما چه چیزهایی را تحت پوشش خود قرار می دهد. بیمه سلامت معمولا هیچ هزینه ای در قبال عمل های زیبایی که ضرورت پزشکی ندارد؛ پرداخت نمی کند. گزینه های درمانی برای زخم های صورت زمانی که یک جراحت بهبود پیدا می کند، ممکن است سرانجام به یک زخم تبدیل شوند. زخم های صورت در شکل های بیشماری بوجود می آیند که ممکن است بر اثر جراحات، آکنه، سوختگی ها، یا عمل جراحی باشد .

از آنجایی که صورت شما بیشتر از دیگر قسمت های بدن در معرض محیط قرار دارد، زخم ها در این قسمت از بدن شما ممکن است زمان بهبودی سخت تری داشته باشد. در حالیکه ممکن است در زمان بهبودی دیگر قسمت های بدن شما قادر به پوشاندنش باشید، اما صورت شما در بیشتر طول روز برای محیط باز است. ممکن نیست که از زخم روی صورت که در حال بهبودی است، به طور کامل محافظت کرد و ممکن است ادامه دادن درمان ها سخت  باشد (برای مثال ؛ پماد ها، کرم ها)  که روی صورت می زنید.

درمان زخم ها

خبر خوب این است که اگر در جستجوی روش درمانی زخم های صورت هستید، گزینه های زیادی برای انتخاب در نظر گرفتن دارید. روش های محبوب زیر را بخوانید و با متخصص پوست خود در مورد همه ی مزیت ها و ریسک های آن بحث کنید.

 • لایه برداری :

لایه برداری یکی از تاثیرگذارترین و محبوب ترین روش درمانی برای زخم های صورت است. برخلاف کیت های میکرو dermabraison که می توانید از داروخانه ها بخرید، لایه برداری توسط متخصص پوست انجام می شود. آنها از یک برس سیمی یا یک رول برای لایه برداری لایه های بالایی پوست صورت شما استفاده می کنند.

برخی از عوارض لایه برداری شامل موارد زیر می شود :

 • عفونت
 • تیره شدن رنگ پوست
 • قرمزی و تورم
 • رنگ پوست نامناسب و ناهموار
 • لایه برداری شیمیایی :

لایه برداری شیمیایی شامل اسید های خفیف و ملایم که در هر لایه ی پوست وجود دارد. در نتیجه، لایه ی بالایی پوست (اپیدرم) پوسته پوسته می شود و در معرض ساخته شدن لایه ای جدید از پوست قرار می گیرد.

سه نوع لایه برداری شیمیایی وجود دارد :

1- لایه برداری عمیق :

این نوع لایه برداری از فنول استفاده می کند و رایج ترین نوع است که برای زخم ها استفاده می شود. به این دلیل که تا اعماق پوست می رود.

2- لایه برداری سطحی :

این نوع تاثیرات خفیفی دارد و ممکن است باعث تغییر رنگ با زخم های کوچکی شود.

3- لایه برداری متوسط :

در حالی که همچنین برای تغییر رنگ استفاده می شود، اسید گلیکولیک در این لایه برداری پوست اغلب برای درمان های ضد چروک استفاده می شود.

لایه برداری عمیق بسیار قوی هستند که با توجه به گفته انجمن متخصصان جراحی پوست آمریکا، بهبود آنها می تواند تا ۳ هفته طول بکشد. چهره شما باید با نوار زخم بسته شود و در روز چندین بار نیاز است که تعویض شود. همچنین ممکن است لازم باشد داروهای ضد ویروسی برای جلوگیری از بیمار شدن مصرف کنید. لایه برداری پوست محبوب ترین روش درمان پوستی است، بنابراین به صورت گسترده ای در دسترس است. گرچه، برای درمان زخم ها، شما فقط باید از متخصصان پوست معتبر و دارای گواهی اعتبار، لایه بردار را تهیه کنید یا برای شما انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال خود را بپرسید!

زمانی که جوابی داده شد / بروزرسانی شد یک ایمیل اطلاع رسانی دریافت می کنید.

+ = بررسی تشخیص انسان و ربات/ اسپم؟