دلایل بوجود آمدن سلولیت و راه درمان آن چیست ؟

سلولیت

اصطلاح سلولیت به نواحی فرو رفته سطح پوست در قسمت ران ها، باسن و شکم  اطلاق می شود. تجمع چربی در زنان بزرگسال و بالغ شایع تر است اگر چه بیماری جدی پزشکی نیست اما ممکن است ظاهر آن باعث خجالت شما شود؛ بیشتر روش های درمان تجمع چربی مثل ماساژ و کرم های آنتی سلولیت نتایج قابل توجهی را تبلیغ می کند، بیشترین درمان ها آنطور که ادعا می کنند موثر نیستند؛ محققان در مورد راه های درمان نتیجه بخش برای تجمع چربی تحقیقاتی انجام دادند در عین حال می‌توانید اقداماتی برای از بین بردن ظاهر سلولیت انجام دهید.

سلولیت

علائم سلولیت

تجمع چربی شکل فرو رفته ظاهری پوست است. گاهی اوقات به آن نام بافت پنیری شکل یا پوست پرتقالی نسبت می دهند در قسمت هایی که سلولیت  خفیف دارید با یک فشار مختصر روی سطح پوست آن قسمت را می‌توانید مشاهده کنید؛ مثل نواحی ران ها. در سلولیت شدیدتر در ظاهر پوست فرورفتگی ها و برآمدگی های زیادی مشاهده می شود. تجمع چربی در اطراف ران ها و باسن بیشتر مشاهده می‌شود اما ممکن است در قسمت سینه ها قسمت پایینی شکم و قسمت بالایی بازوها هم به وجود بیاید. چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟ همانطور که گفتیم تجمع چربی یک مشکل پزشکی جدی نیست و درمان آن هم ضروری نیست. در حقیقت بسیاری از پزشکان آن را یک پدیده عادی تلقی می کنند.

دلایل به وجود آمدن سلولیت

سلولیت شامل اتصالات فیبر ایست که پوست را به عضلات زیرین چسبانده و در میان این ناحیه چربی وجود دارد. همانطور که سلول های چربی تجمع می یابند، به پوست فشار می آورند و مثل این است که طناب های طولانی و سفت را به پایین می کشند.

عوامل خطر

تجمع چربی در خانم ها بسیار رایج تر از آقایان است. در حقیقت بیشتر خانم ها آن را بعد از بلوغ تجربه می‌کند و این به این دلیل است که چربی خانم ها در قسمت ران ها، باسن و پهلو های آنها بیشتر قرار دارد؛ قسمت هایی که مستعد تجمع چربی هستند. سلولیت با بالا رفتن سن و از بین رفتن الاستیسیته پوست بیشتر می شود. افزایش وزن می تواند باعث مقدار قابل توجهی تجمع چربی شود البته بعضی افراد لاغر هم به سلولیت مبتلا می‌شوند. سلولیت در خانواده ها منتقل می شود؛ بنابراین ژنتیک می تواند نقش گسترده ای در رشد تجمع چربی داشته باشد. کم تحرکی هم می تواند شانس داشتن تجمع چربیرا افزایش دهد حاملگی هم یکی دیگر از دلایل آن است.

درمان سلولیت

درمان سلولیت

هیچ درمانی به تنهایی و به طور کامل برای تجمع چربی موثر نیست؛ درمان هایی که در اینجا معرفی می شود، موقتا می تواند ظاهر سلولیت را کاهش دهند.

کاهش وزن

اگر شما اضافه وزن بسیار زیادی دارید یا کمی چاق هستید وزن خود را کم کنید؛ با استفاده از رژیم غذایی مناسب و ورزش کردن این کار می تواند شکل ظاهری پوست فرو رفته شما را درمان کند. اما ورزش کردن و رژیم غذایی مناسب تنها راه حل درمان سلولیت نیست.

سیستم لیزر و رادیو فرکانسی

شاید یکی از بهترین و موثرترین درمان ها، درمان سیستم  لیزر و فرکانسی باشد. یک سیستم ترکیبی از ماساژ بافت، تکنولوژی رادیو فرکانس و نور مادون قرمز برای درمان سلولیت است. سیستم دیگر ماساژ بافت ترکیبی با انرژی لیزر دیود ارائه می دهد. سیستم سوم به طور همزمان برای درمان سلولیت از فرکانس رادیویی درسطح عمیق پوست استفاده می کند. هر سه این سیستم ها نتایج موقتی بعد از یک دوره درمان طولانی به شما ارائه می کند. نتایج آن ممکن است تا ۶ ماه بر دیده شود.

لیپوساکشن

برخی افراد بر این باورند که این روش راه درمان سلولیت است. در طول جراحی لیپوساکشن، لوله باریک را زیر پوست شما می کند، برش های کوچک ایجاد می کند و چربی را از آنجا بیرون می کشد. اگرچه لیپوساکشن به بدن فرم می دهد اما سلولیت را درمان نمی‌کند و شکل ظاهری آن را بدتر هم می کند. لیپوساکشن به کمک لیزرشکل جدید و کمتر تهاجمی در این درمان است چه سلول‌های چربی را در حالی که سفت هستند از بین میبرد؛ ممکن است بیشتر برای سلولییت تاثیر داشته باشد. تحقیقات بیشتری برای این موضوع نیاز است.

درمان موضعی

دوبار مصرف روزانه 3.0 درصد کرم رتینول باعث بهبود ظاهر سلولیت پس از ۶ ماه می شود.

Cryolipolysis

این روش غیرتهاجمی که توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده آمریکا تایید شده است ادعای بهبود ظاهری سلولیت را دارد. با از بین بردن چربی های شکم و چربی های موجود در دو طرف بدن و فریز کردن سلولهای چربی آنها را از بین می‌برند. برای از بین بردن هر یک ران چربی سه یا چهار درمان در طول چند ماه باید انجام شود.

امواج فراصوتی

در این روش تهاجمی از امواج صدا برای از بین بردن مناطق چربی در شکم و پهلوها استفاده می شود نتایج آن پس از دو یا سه ماه قابل مشاهده است و باعث بهبود ظاهر سلولیت می شود.

طب جایگزین

بسیاری از دستگاه‌های الکترونیکی، کرم ها و و محصولات مشابه ادعای درمان سلولیت را دارد اما هیچ مدرک پزشکی برای اثبات آن ارائه نمی کنند اگر هم راه درمان سلولیت را پیدا کنید مطمئن باشید که زیاد به طول می انجامد. روش های زیر تعدادی از روشهایست که بسیار برای آنها تبلیغ شده است. البته این را به یاد داشته باشید که هیچ کدام از این روش‌ها تجمع چربی را به طور کامل از بین نمی برد.

ماساژ قوی : برخی از درمان های تجمع چربی بر پایه این مفهوم است که ماساژ شدید می تواند جریان خون را افزایش دهد، سموم را حذف کند و مایع اضافی را در مناطق مستعد کاهش دهد. یکی از این  روش ها به نام Endermology یا lipomessage با استفاده از یک دستگاه دستی که بصورت غلتک هایی است که بر روی سلولیت قرار می دهند در این روش ممکن است بهبود کمی در پوست خود مشاهده کنید اما نتایج آن زیاد باقی نمی ماند.

مزوتراپی : این روش تزریقی است؛ تزریق ممکن است شامل آمینوفیلین ها، هورمون ها، آنزیم ها ، ویتامین ها و مواد معدنی و عصاره گیاهان باشد که در زیر پوست تزریق می شود. این روش ممکن است عواقب ناخواسته داشته باشد مثل عفونت خارش و ایجاد خطوط ناهموار در سطح پوست.

کرم های آنتی سلولیت : در این کرم ها مواد تشکیل دهنده بسیاری به کار رفته است، مثل ویتامین ها، مواد معدنی استاد گیاهان و آنتی اکسیدان ها؛ که در بازار به عنوان درمان سلولیت ارائه شدند. در بعضی از این کرم ها موادی وجود دارد که ممکن است برای پوست ایجاد خارش و سوزش کند.

پزشک سلولیت

سوالات خود را برای ملاقات با پزشک آماده کنید؛ بهترین سوالاتی که می توانید برای درمان سلولیت از دکتر بپرسید می‌تواند، اینها باشند :

  • بهترین شیوه عمل کدام است
  • گزینه های درمانی من کدام هستند
  • درمان من چقدر هزینه دارد
  • انتظار چه نتایجی را باید داشته باشم
  • چه پیگیری‌های را لازم است انجام دهند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال خود را بپرسید!

زمانی که جوابی داده شد / بروزرسانی شد یک ایمیل اطلاع رسانی دریافت می کنید.

+ = بررسی تشخیص انسان و ربات/ اسپم؟