علت به وجود آمدن پوست چرب و روش درمان آن

tattoonarenji

پوست چرب زمانی اتفاق می افتد که غدد چربی پوست بیش از حد چربی تولید می کنند. چربی پوست، ماده مومی و چرب است که پوست را محافظت و هیدراته می کند. چربی پوست برای حفظ سلامت پوست است. با این حال، ترشح بیش از حد چربی می تواند به ایجاد پوست چرب، منافذ باز و آکنه منجر شود. کنترل چربی پوست نیازمند داشتن یک سری عادات منظم و درمان مشخص است.

علائم: پوست چرب اغلب روی صورت است. علائم پوست چرب عبارتند از:

پاکسازی پوست چرب

ظاهر براق یا چرب – منافذ بسیار زیاد یا واضح بر روی پوست – پوستی ضخیم (زمخت) – جوش های گاه به گاه یا مداوم – منافذ مسدود شده بر روی سر و گردن.

نشانه های پوست چرب و شدت آن بین افراد متفاوت است. ژنتیک ممکن است در چرب شدن پوست نقش داشته باشد. تغییرات هورمونی و سطح بالایی از استرس همچنین ممکن است باعث تولید چربی در بدن شود.

اگرچه پوست چرب می تواند منافذ را از بین ببرد و منجر به بروز آکنه شود، اما دارای مزایایی نیز است. روغن و چربی به حفظ پوست کمک می کند و افرادی که دارای پوست چرب هستند، چین و چروک کمتری خواهند داشت. نکته این است که باید بین چربی بیش از حد و حفظ رطوبت طبیعی پوست تعادل ایجاد شود.

سعی کنید هر روز صبح، عصر و بعد از ورزش صورت خود را بشویید. برای شستن صورت خود از فوم یا یک شوینده ملایم استفاده کنید. اسکراب کردن پوست شما را تحریک می کند و می تواند چربی آن را بدتر کند. از پاک کننده های نفتی و الکلی به هیچ وجه استفاده نکنید. این مواد می توانند پوست شما را تحریک کنند.

از محصولات مراقبت از پوست که حاوی روغن نیستند، استفاده کنید. از جمله پاک کننده ها، مرطوب کننده ها و لوازم آرایش. محصولات بدون روغن منافذ شما را از بین نخواهند برد و یا باعث آکنه نمی شوند.

روزانه از مرطوب کننده استفاده کنید. اگر چه شما پوست چرب دارید، اما هنوز هم مهم است که پوست چرب خود را مرطوب نگه دارید تا پوست شما را هیدراته کند. برای محافظت از پوست خود در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید، از یک کرم ضد آفتاب فاقد چربی نیز خارج از منزل استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب باعث جلوگیری از آسیب های ناشی از آفتاب سوختگی می شود. آفتاب می تواند منجر به ایجاد چین و چروک، لکه های قهوه ای و حتی سرطان پوست شود. برای جلوگیری از بروز آکنه از کرم های ضد آفتاب که حاوی عطر و یا روغن هستند استفاده نکنید.

لوازم آرایشی را انتخاب کنید که مبتنی بر آب و فاقد روغن باشند. با آرایش نخوابید و همیشه قبل از خواب آرایش خود را کاملا از روی پوست خود پاک کنید. برای گرفتن چربی صورت خود از یک پارچه خشک استفاده کنید. پارچه را به آرامی روی صورت خود فشار دهید و آنرا چند ثانیه برای جذب روغن نگه دارید. پارچه را بر روی صورت خود مالش ندهید، زیرا این روغن را به مناطق دیگر پخش میکند.

علائم پوست چرب

سعی کنید در طول روز، صورت خود را لمس نکنید. اگرچه ممکن است کار سختی باشد اما انجام این کار می تواند خاک، روغن و باکتری ها را از دستان شما به صورت شما بکشاند. زمانی که پاکسازی، مرطوب سازی و استفاده از کرم های ضد آفتاب یا آرایش انجام می دهید می توانید صورت خود را لمس کنید. همیشه مطمئن شوید که دست هایتان تمیز هستند.

مقالات مربوط به پوست چرب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.