سلولیت چیست؟ و روش های درمان آن را بدانید

nvlhk sg,gdj

سلولیت چیست؟

سلولیت یک عارضه ی ظاهری پوستیست که بسیاری افراد آن را در شکم، ران و باسن خود دارند. سلولیت در زنان بسیار شایع تر از آقایان است. به این دلیل که نحوه ی توزیع چربی سلول ها، عضلات و بافت همبند در پوست آقایان و خانم ها متفاوت است. رسوبات چربی که سبب برانگیختن بافت های همجنس که در زیر پوست می شوند، سبب ظهور این توده ها شده که منجر به تغییرات ظاهری “پنیری شکل” در پوست می شود. سلولیت با پدیده ی شناخته شده ای به نام “سلولیتیس” فرق می کند که از آن به عنوان یک عفونت باکتریایی و التهاب زیر سطح پوست یاد می شود.

چرا سلولیت یا تجمع چربی به وجود می آید؟

وجود مقداری تجمع چربی در ظاهر پوست همه ی انسان ها بسیار طبیعیست. وراثت، ضخامت پوست، جنسیت، مقدار و پراکندگی چربی در بدن و سن می توانند بر گستردگی سلولیت یا حتی ظهور آن تاثیر داشته باشند.سلولیت به علت انقباض یا کوتاه شدن طناب های بافت فیبر هاییست که لنگر پوست را تشکیل می دهند. در حالیکه تجمع چربی در زنان بسیار از مردان وجود دارد اما ممکن است در مردان هم پیشرفت داشته باشد. سلولیت در پوست مردم کل دنیا با تمام نژادها به وجود می آید. با وجود اینکه احتمالا هورمون های زنانه نقش موثری در پراکندگی و شیوع سلولیت دارند، اما هورمون تراپی به از بین بردن آن کمکی نمی کند.

پوست پرتقالی در سلولیت

عوامل ابتلا به سلولیت چیست؟

سلولیت در زنان بسیار شایع تر از آقایان است. یکی از عوامل ابتلا به آن سابقه ی خانوادگی و وراثت است. حاملگی و کم تحرکی ممکن است احتمال ابتلا به سلولیت را افزایش دهد.

نشانه های سلولیت چیست؟

سلولیت باعث فرورفتگی در پوست و ظاهربرجسته در گوشت می شود. حتی ممکن است ظاهر پوست پرتقالی هم برای فرد ایجاد کند. معمولا در پهلوها و شکم قرار دارد. ممکن است در سینه ها یا قسمت بالایی بازوها هم ایجاد شود. در قسمت های خفیفربه صورت فرورفتگی دیده نمی شود مگر اینکه پوست تان را فشار دهید.

چه متخصصانی آن را درمان می کنند؟

از آنجا که سلولیت یک مشکل زیبایی محسوب می شود، پزشکان زیبایی شناسی از جمله جراحان پلاستیک و برخی متخصصان پوست؛ ممکن است برخی درمان های آن را ارائه دهند.

 

راههای درمان سلولیت چیست؟

بیشتر افراد ظاهر زشت سلولیت را نمی پسندند و ترجیح می دهند تا حد ممکن پوست صاف و بی نقصی داشته باشند. به همین دلیل مقالات زیادی راجع به سلولیت، راه های درمان موجود، کرم های مختلف آنتی سلولیت و درمان های مکانیکی برای آن وجود دارد.

بعضی از درمان های پزشکی بر سلولیت اثر دارد که شامل این موارد می باشد:

امواج صوتی

طبق تحقیقات این درمان می تواند ظاهر سلولیت را کاهش دهد. این روش امواج صوتی (همچنین صدا، فشار یا شوک هم نامیده می شود) بر مناطق آسیب دیده اعمال می شود. به طور معمول درمان های متعدد ودرمان تثبیت کننده یا نگهدارنده باید انجام شود. به این روش لیپوتریپسی هم گفته می شود.

لیزر، نور یا رادیو فرکانسی

سازمان غذا و دارو آمریکا تایید کرده است که دستگاه های نور درمانی خاصی که مکش و ماساژ را باهم ترکیب می کنند، برای کاهش موقت ظاهر سلولیت نتیجه ی خوبی داشته اند. درمان تری اکتیو، ترکیبی از لیزر درمانی در سطح پایین با مکش و دستکاری پوست است.

Velashape ترکیب لیزر و ماساژ درمانی است. این درمان ها نیازمند انجام درمان های مختلف و درمان نگهداری برای حفظ ظاهر بهبود یافته است. سایر سیستم ها به صورت همزمان با ماساژ و نور مادون قرمز و یا رادیو فرکانسی در سطوح مختلف انجام می شوند. یکی از درمان های مهاجمی لیزر که Cellulaze نامیده می شود؛ شامل قرار دادن فیبر کوچک لیزر زیر پوست می شود.

سابسیژن روشیست که شامل قرار دادن یک سوزن در زیر پوست برای شکستن باند از بافت همبند فیبر است که خوشه های سلول های چربی را از هم جدا می کند. متخصصان مراقبت و زیبایی این کار را به وسیله ی دستگاهی به نام “سلفینا” انجام می دهند. نتایج این تکنیک می تواند دو سال یا حتی بیشتر دوام داشته باشد.

انتشار دقیق بافت میان تهی یکی دیگر از روش های جدید است که می تواند به شکستن نوارهای سخت بافت فیبرها کمک کند و ظاهر بهتری در سلولیت به وجود آورد. پزشک معالج با استفاده از دستگاهی شامل تیغ های کوچک، نوارهای بافت سخت را برش می دهد. در نتیجه بافت چربی به سمت بالا می رود و فرورفتگی های ظاهری پوست را کاهش می دهد.

برای روش های دیگر درمان سلولیت مطالعات اثر بخشی کمتری را نشان داده اند که شامل موارد زیر هستند:

Methylxanthines گروهی از مواد شیمیایی شامل آمینوفیلین، کافئین و تئوفیلین هستند. این مواد شیمیایی به دلیل توانایی شناخته شده آنها در شکستن ذخیره ی چربی در بسیاری از کرم های سلولیت به کار رفته اند. اگرچه کرم های پوستی نمی توانند غلظت مورد نیاز این مواد شیمیایی را برای مدت زمان لازم در جهت تجزیه ی چربی به میزان قابل توجهی آزاد کنند. در حالیکه مطالعات نشان داده اند که با این آماده سازی، کاهش کمی در اندازه ران ها ها ایجاد می شوند، اما در کاهش سلولیت تاثیر زیادی نداشته اند.

ماساژ برای کاهش سلولیت

ماساژ درمانی :دستگاههای زیادی برای ماساژ قسمت های مختلف وجود دارند. این دستگاهها  سیلندر های رولی برای جمع کردن قسمتی از پوست در محفظه ای خالی است. یکی از تکنیک های ماساژ درمانی، اندرمولوژی است. یک تکنیک فرانسوی که از اواسط 1990 مورد استفاده بوده است. این روش از یک دستگاه الکتریکی استفاده می کند که مکش، کشش و فشرده سازی مناطق آسیب دیده را انجام می دهد. درمان بین 30 تا 45دقیقه به طول می انجامد و برای نتیجه قابل توجه 10-12 بار درمان لازم است. درحالیکه ممکن است کاهش موقت در ظاهر سلولیت رخ دهد، به نظر می رسد که چربی را مجددا زیر پوست توزیع می کند تا به طور دائم پیکر بندی آن را زیر پوست تغییر دهد و مطالعات در مورد اثر بخشی این درمان نتیجه های متضادی نشان داده اند. کسانی که درمانی را انجام می دهند باید الزاما درمان تثبیت کننده را انجام دهند در غیر این صورت سلولیت آنها بر می گردد.

لیپوساکشن با کمک لیزر : که درمان لیزر را به روش لیپوساکشن چربی اضافه می کند. تحقیقات هنوز نتوانسته اند از این روش به عنوان درمان سلولیت یاد کنند. در روش لیپوساکشن به تنهایی، چربی را از زیر پوست بیرون می کشند که برای سلولیت موثر نیست. در واقع لیپوساکشن ممکن است ظاهر پوست را با مکیدن توده ای از چربی که در زیر پوست قرار دارد بدتر کند ؛  که این باعث فرو رفتگی های بیشتری در سطح پوست می شود.

لیپوساکشن اولترا سونیک : از امواج صدا برای کاهش سلولیت کمک می گیرد. هیچ شواهد قطعی مبنی بر موثر بودن این روش وجود ندارد.

کرم های حاوی رتینول : یا محصولاتی که شامل 0.3% رتیول باشند ممکن است مقداری در کاهش سلولیت تاثیر داشته باشند. برخی اظهار داشته اند که کرم ها در ظاهر سلولیت شان تاثیر داشته اشت. رتینول می تواند به ضخیم  شدن پوست کمک کند ؛  که ممکن است باعث ظاهر کاهش یافته سلولیت شود. برای تاثیر و نتیجه بهتر کرم ها باید 6 ماه یا بیشتر استفاده شوند.

کربکسی تراپی : یک درمان پزشکیست که متخصصان سلامت و زیبایی گاز دی اکسید کربن را در زیر پوست تزریق می کنند. مطالعات کمی در مورد مفید بودن این روش برای سلولیت ها وجود دارد.

پزشکان، روش های زیر را به دلیل کمبود شواهد پزشکی در اثر بخشی آنها توصیه نمی کنند:

مکمل های غذایی : تعدادی از این محصولات به بازار عرضه شده که شامل انواع مختلفی از مواد تشکیل دهنده را دارند ؛ مثل:جینکو بیلوبا، شبدر شیرین، بیوفلانوئیدهای هسته انگور، روغن پریموس شب، روغن ماهی و لسیتین سویا می شود. این ترکیبات تاثیرات مثبت بسیار زیادی بر بردن سلولیت می گذارد مثل تقویت متابولیسم بدن، بهبودگردش خون، محافظت از آسیب سلولی و شکستن چربی ها. ارزیابی چنین ادعاهایی دشوار است، همانطور که در مورد اظهارات مشابهی که به نمایندگی از بسیاری مکمل ها و در مان های جایگزین ساخته شده است. مفاهیمی مثل سوخت و ساز، گردش خون، آسیب سلولی را نمی تواند به راحتی بر مبنای عینی اندازه گیری کرد تا تعیین کنند که آیا بهبودی حاصل شده است یا خیر. علاوه بر این چون تاجران این محصولات را به عنوان مکمل های غذایی به فروش می رسانند نه به عنوان دارو، تحت مجوز سازمان غذا و دارو ایالت متحده قرار نمی گیرند. بنابراین آنها از پذیرش استانداردهای علمی برای ایمنی و اثر بخشی که در مورد داروها استفاده می کنند معاف هستند. علاوه بر این هیچ مطالعات بالینی معتبر برای حمایت استفاده از این مکمل های دارویی برای درمان سلولیت وجود ندارد. برخی از این مکمل های غذایی درمان سلولیت ممکن است سلامتی را به خطر بیندازد یا با داروهای دیگر تداخل داشته باشند. به عنوان مثال دارویی که به عنوان سلاسنس شناخته می شود، اکثر پزشکان اخطار داده اند که برای تیروئید بسیار مضر است.

رژیم های غذایی : رژیم های غذایی خاصی وجود دارند که به درمان سلولیت کمک کرده اند. طرفداران این رژیم ها ادعا می کنند که ترکیبی از غذاها در رژیم غذایی می تواند التهاب را کاهش دهد و گردش خون را در مناطق آسیب دیده بهبود بخشد و سلولیت را کاهش دهد. با این حال هیچ تحقیقی در مجلات پزشکی برای صحت این موضوع چاپ نشده است. کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که داشتن یک رژیم غذایی سالم می تواند حفظ مایعات را کاهش دهد و به بهبود کلی ظاهر پوست کمک کند. اما رژیم های خاصی که به هدف درمان سلولیت طراحی شده اند ارزش زیادی ندارند.

بسیاری از سالن ها به عنوان درمان سلولیت، انواع گن ها ی گیاهی را معرفی می کنند. این گن ها هم مثل رژیم های مختص سلولیت، مطالعات کنترل شده در پزشکی ندارند. در حالی که گن ها ممکن است از احتباس مایعات در بدن جلوگیری کنند و ظاهر کلی پوست را بهبود ببخشند ؛  اما این اثرات موقتی هستند.به علاوه با استفاده از گن های گیاهی هم بدن نمی تواند سم زدایی کند.

درمان سلولیت

نکاتی برای جلوگیری و از بین بردن سلولیت

  • داشتن یک رژیم غذایی سالم و حفظ عضله با تمرینات منظم، روش مناسبی برای نگه داشتن بدن صاف و سالم است.
  • بیمار باید از اقدام به جراحی، مکمل های غذایی یا تکنیک های ثابت نشده آگاهی کامل داشته باشد.
  • مهم است که این را به خاطر داشته باشید که سازمان غذا و دارو آمریکا فقط تعدادی از این درمان ها را برای درمان سلولیت تایید کرده است. برای ماندگاری اثر، بیمار باید به طور مرتب این درمان های پرهزینه و زمان بر را انجام دهد.

سلولیت یک مشکل پزشکی نیست و اثرات نامطلوبی بر سلامتی ندارد.بیشتر درمان ها ، حتی آنهایی که FDA تاییدشان کرده است، یک درمان موقت را پیشنهاد می دهند.

آیا پیشگیری از سلولیت امکان پذیر است؟

پیشگیری همیشه امکان پذیر نیست، اما حفظ وزن مناسب و ورزش منظم ممکن است سبب بهبود شکل ظاهری آن شود. هیدراته نگه داشتن بدن و ترک سیگار هم تاثیر چشم گیری بر کاهش سلولیت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.