سلولیت چیست؟ و با انواع سلولیت بیشتر آشنا شوید

به تجمع بافت چربی در ناحیه‌ ای از بدن سلولیت یا چاقی موضعی می گویند و  اصطلاحی است که برای توده‌ های چربی انباشته شده در باسن، ران و قسمت تحتانی بدن زنان، به کار برده می‌شود. چربی “سلولیت” از نظر فیزیولوژیک مشابه چربی طبیعی بدن است. این تجمع چربی معمولا به صورت فرورفتگی ‌هایی روی پوست ظاهر می‌شود. پدیده سلولیت در زنان رایج تر است و به نظر می‌ آید که هورمون زنانه استروژن باعث می‌ شود چربی بیشتری در بدن زنان به خصوص در اندام تحتانی آن ها جمع شود. بین 80 تا 90 درصد زنان احتمالا آن را تجربه می کنند. به علت بافت آن نیز به عنوان پوست پرتقال شناخته می شود. داشتن یک رژیم کم چربی، ترک سیگار و یک شیوه زندگی فعال می تواند به کاهش شیوع آن کمک کند و همچنین می تواند بر مردان و زنان تاثیر بگذارد، اما در زنان به دلیل توزیع نامنظم چربی و داشتن عضلات و بافت همبند، شایع تر است.

انواع سلولیت 

درجه 1 یا خفیف: این نوع سلولیت ظاهری نارنجی رنگ دارد و از نظر عمق 1 تا 4 درجه است.
درجه 2 یا متوسط: این نوع سلولیت ظاهری پنیری دارد و از نظر عمق 5 تا 9 درجه است.
درجه 3 یا شدید: این نوع سلولیت ظاهری پرتقالی دارد و از نظر عمق 10 به بالا درجه است.

علت دقیق سلولیت هنوز ناشناخته است اما به نظر میرسد به دلیل تعامل بین بافت همبند در لایه پوستی که زیر سطح پوست قرار دارد و لایه چربی به وجود می آید. در زنان، سلول های چربی و بافت همبند در یک لایه قرار دارند و اگر سلول های چربی به لایه پوست برسند، سلولیت ظاهر می شود. در مردان، بافت دارای یک ساختار متقاطع است و به همین دلیل است که در مردان کمتر از زنان است. عوامل دیگری در به وجود آمدن سلولیت نقش دارند. هورمون ها نقش مهمی در رشد آن دارند. استروژن، انسولین، نورآدرنالین، هورمون های تیروئید و پرولاکتین بخشی از روند تولید آن هستند. یک نظریه مطرح است که می گوید استروژن در زنان در هنگام یائسگی کاهش می یابد، به همین دلیل جریان خون در بافت همبند زیر پوست کاهش می یابد و در نهایت کاهش می یابد.
کاهش گردش خون به معنای اکسیژن کم در بدن است و باعث تولید کلاژن پایین می شود. سلول های چربی نیز به همان اندازه کاهش می یابند و سطح استروژن کاهش می یابد. همچنین سن باعث می شود که پوست کمتر الاستیک، نازک تر و احتمالا سفت شود. این باعث افزایش احتمال سلولیت می شود. برخی از ژن ها باعث ایجاد و رشد سلولیت می شوند. عوامل ژنتیکی می تواند به متابولیسم فرد، توزیع چربی زیر پوست و سطوح گردش خون مرتبط باشد. این می تواند شانس ابتلا به سلولیت را تحت تاثیر قرار دهد.

درمان سلولیت :  

درمان های متعددی برای از بین بردن پیشنهاد شده است، اما هیچکدام تا به حال توسط تحقیقات علمی تایید نشده است و دائمی نبوده است. درمان های متعددی در دسترس است اما بیشتر آن ها موقت هستند. تحقیقات نشان داده است که ماساژ پوست مجاور ناحیه سلولیت با قدرت کافی و منظم، می‌تواند در تغییر سایز و نیز ظاهر فرد مبتلا به آن مفید باشد. در استفاده از دستگاه‌ های ماساژ دهنده باید دو نکته اساسی فراموش نشود: اول اینکه از دستگاه‌ های استاندارد برای این مورد استفاده نمایید. نکته دوم اینکه این کار حتما باید توسط افراد مجرب و آموزش دیده برای شما انجام پذیرد. البته باید توجه داشته باشید که این دستگاه‌ها در تغییر وزن موثر نیستند و برای گرفتن نتایج بهتر درمانی، همراهی با یک رژیم غذایی مناسب و ورزش از ضروریات است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.