کدام روش برای درمان سلولیت واقعا تاثیر دارد؟

اگر تجمع چربی شما را اذیت می کند! بدانید که تنها نیستید. میل ما برای از بین بردن یا حداقل کاهش سلولیت منجر شده است که راه های درمان متفاوتی را امتحان کنیم. با وجود تمام راه‌های درمانی که وجود دارد دانستن اینکه کدام راه موثرتر است بسیار سخت است. برای فهمیدن این موضوع متخصصین پوست تحقیقاتی انجام دادند. خوشحال خواهید شد که بدانید تحقیقات نشان می دهند که برخی از درمان ها می توانند سلولیت را تا حد زیادی کاهش دهند حتی شده برای مدتی از شر تجمع های جربی راحت شوید.

بهترین نتایج براساس تحقیقات برای روش های درمان سلولیت به شرح زیر است

سلولیت و روش درمان

 • درمان از طریق امواج صوتی

تحقیقات نشان دادند که این روش می‌تواند به بهبود ظاهر سلولیت کمک کند. برای از بین بردن تجمع چربی و راه های دیگری هم باید انجام شود.

 • لیزر درمانی

انواع مختلفی از لیزر درمانی برای کاهش سلولیت وجود دارد :

در طول انجام یک روش تهاجمی کوچک که به آن سلولایز گفته می شود. فیبر لیزری کوچک زیر پوست شما قرار داده می شود. هنگامی که لیزر خارج می شود. انرژی لیزر باندهای سخت زیر پوست را می شکند همان چیزی که باعث دیده شدن تجمع چربی است. چیزی که در این روش مهم است ضخیم تر شدن پوست شماست. معمولاً جایی که سلولیت شکل می گیرد پوست را نازک می کند . برای همین ضخامت پوست باعث کاهش شکل ظاهری سلولیت می شود.

نکته: سلولاز ممکن است شکل ظاهری سلولیت را تغییر دهد. بیماران در صورتی نتایج را می بینند که تا یکسال این درمان را انجام می دهند. انجام تحقیقات بیشتری برای اثبات لیزر درمانی  باید انجام شود. با انجام دیگر روش های لیزر درمانی بعضی از بیماران تجمع چربی کمتری مشاهده کردند نتایج آن پس از شش ماه خودشان را نشان دادند اما معمولاً مقداری از آن فرو رفتگی ها بازگشت دارند. سلولیت با چربی فرق دارد برخی درمان ها ممکن است چربی را از بین ببرد اما روی سلولیت تاثیری نداشته باشد.

 • سابسیژن 

به آن سلفینا هم گفته می شود. در این روش پزشکی متخصص پوست شما یک سوزن را درست در زیر پوست تان قرار می دهد تاباندهای سخت زیر پوست را بشکند. همانهایی که باعث دیده شدن سلولیت هستند .

نکته : دلفینا می‌توانند در کاهش ظاهر تجمع چربی موثر باشد. طبق مطالعات انجام شده بر روی ۲۳۲ بیمار ۹۹ درصد آنها از نتایج آن راضی بودند. نتایج آن ممکن است پس از دو سال یا بیشتر مشاهده شود.

 • انتشار بافت میان تهی با کمک مکش

این روش هم بافت سختی که باعث دیده شدن سلولیت می شود را می شکند. در طول انجام این درمان متخصص پوست شما از وسیله ای که دارای تیغه های کوچک برای بریدن نوارها است استفاده می کند پس از برش باند بافت به سمت بالا می‌رود و حالت فرو رفته پوست از بین میرود.

نکته : این روش ممکن است برای کاهش سلولیت موثر باشد. تحقیقات نشان داده است که بیمارانی که از این روش استفاده کردند بعد از سه سال سلولیت کمتری داشتند. البته ممکن است برای مشاهده نتیجه بیشتر هم منتظر باشید.

درمان سلولیت با ورزش

 • کاهش وزن

وزن اضافی باعث بیشتر دیده شدن سلولیت می شود. در برخی افراد کاهش وزن و ماندن در وزن مناسب باعث کمتر دیده شدن سلولیت بوده است. با این وجود اگر در حین کاهش وزن پوست شما افتاده شود تجمع چربی هم بیشتر می شود .

 • ورزش کردن

هر چقدر عضله بیشتر باشد بدن شما خوش فرم تر دیده می شود. جایگزین کردن عضله به جای چربی به کاهش سلولیت کمک قابل توجهی می کند. این روش هم می تواند موثر  باشند

 • کربوکسی تراپی

در انجام این روش پزشکی، گاز کربن دی اکسید زیر پوست شما قرار می گیرد. کربن دی اکسید با کربن مونوکسید تفاوت دارد. عوارض جانبی احتمالی ناشی از کربوکسی تراپی ممکن است کبودی موقت باشد.

نکته : تحقیقات جدید نشان دادند که خانم ها انجام این روش توانستند سلولیت خود را کاهش دهند. در یک تحقیق کوچک ده خانم ۸ درمان را امتحان کرده و بعد از آن دیگر سلولیتی در بدن خود مشاهده نکرده‌اند.

 • کرم ها و لوسیون ها

محققان به این نتیجه رسیده اند که برخی از کرم ها و لوسیون ها هم می توانند به سلولیت کمک کنند. محصولاتی که حاوی کافئین هستند می توانند سلول ها را هیدراته نگه دارند که باعث می شود سلولیت به چشم نیاید. برای نتیجه بهتر کرم و لوسیون ها باید روزانه مورد استفاده قرار گیرند. محصولی که سه دهم درصد رتینول داشته باشد هم می‌تواند در کاهش تجمع چربی موثر باشد. بانوانی که از این محصولات استفاده کردند اظهار داشتند که سلولیت شان کمتر شده است. رتینول به ضخیم شدن پوست کمک می کند که به کمتر دیده شدن سلولیت ها منجر می شود. برای اینکه از موثر بودن رتینول اطمینان حاصل کنید باید آن را ۶ ماه یا بیشتر استفاده کنید . اگر تمایل دارید که از کرم های سلولیت استفاده کنید بهتر است ابتدا آن را بر روی قسمت کوچکی از پوستتان امتحان کنید. برخی افراد به این کرم ها حساسیت دارند. البته امتحان کردن در یک منطقه کوچک از این نظر اهمیت دارد که برخی افراد به دلیل وجود آمینوفیلین در این محصولات دچار اضطراب یا حمله قلبی شدند. افرادی که از اسپری آسم استفاده می کنند قطعاً از آمینوفیلین دوری می‌کنند. حتی یک کرم که حاوی آمینوفیلین هم باشد باعث مشکلات تنفسی در آنها می‌شود.

 • اندرمولوژی

در مراکز خدمات زیبایی قابل انجام هستند، این درمان به وسیله یک دستگاه ماساژ عمیقی به بیمار می دهد و پوست را می کشد. سازمان غذا و داروی آمریکا این روش را کم خطر ترین روش معرفی کرده است اما تاثیرپذیری آن را تایید نکرده است . افرادی که اندرمولوژی را توصیه می کنند می‌گویند که این روش پس از انجام دادن چند جلسه نتیجه می دهد. هر جلسه درمان ۴۵ دقیقه طول می کشد.

نکته : تحقیقات نتایج متعددی را نشان می دهند. بعضی تحقیقات تفاوتی در سلولیت کسانی که اندرمولوژی انجام دادند با کسانی که آن را انجام ندادند نشان نمی دهد. اگر درمان را متوقف کنید سلولیت پس از یک ماه برمی گردد.

 • درمان سلولیت با یونیترمی

اگر شما این روش درمانی را در مراکز خدمات زیبایی انجام می دهید که از خاک رس یا جلبک و یا ترکیبی از هر دوی آنها برای تاثیرگذاری استفاده می کنند و سپس الکترودها را در ناحیه مورد درمان وصل می کنند. قبل از اینکه تکنسین اتاق را ترک کند اطراف آن نواحی را  با پلاستیک های مخصوص می پیچد. در طول درمان یک جریان الکتریکی خفیف احساس خواهید کرد.  برخی افراد این احساس را دردناک و ناخوشایند تلقی می‌کنند. گفته می‌شود که این روش درمانی سایز ناحیه تحت درمان را کوچک می کند در نتیجه در کاهش شکل ظاهری سلولیت موثر است

نکته : بدون انجام تحقیقات گسترده تایید تاثیرگذاری این روش ممکن نیست. برخی افراد می‌گویند بعد از انجام این درمان پوستشان سفت شده اما هنوز تجمع چربی را می توانند ببینند. برخی تغییر چندانی مشاهده نکردند؛ اگر متغیری دیده شود بین ۱۲ تا ۱۸ ماه بیشتر طول می کشد.

سلولیت و تجمع چربی برای درمان

 • فرکانس رادیویی

در این روش درمانی سلولیت گرم می شود. سازمان غذا و داروی آمریکا تایید کرده است که رادیو فرکانسی با ماساژ مکش و لیزر ترکیب می شوند تا ناحیه تجمع چربی را هدف قرار دهند .

نکته : بسیاری افراد پس از انجام این روش صلاحیت کمتری را مشاهده کردند البته این نتیجه زیاد به طول نمی‌انجامد و نیازمند درمان های مکمل است. پس از انجام این درمان کبودی بسیار شایع است که پس از گذشت زمان از بین می رود.

 • لیپوساکشن با کمک لیزر

لیپوساکشن یک روش درمانی تهاجمی است که به از بین بردن چربی ها کمک می کند .

نکته : در حالی که لیپوساکشن می تواند چربی های اضافه را از بین ببرد و تاثیر بسیار خوبی روی آن داشته باشد اما برای از بین بردن تجمع چربی توصیه نمی شود حتی ممکن است ظاهر آن را بیشتر کند. اضافه کردن لیزر درمانی به لیپوساکشن شاید بتواند به از بین بردن سلولیت کمک کند. برای همین ما زیاد از این روش مطمئن نیستیم.

 • الترا سوند

این روش یک درمان غیر تهاجمی این برای از بین بردن چربی هاست.

نکته : هیچ مدرکی مبنی بر اینکه این روش به تنهایی بتواند تجمع چربی را از بین ببرد وجود ندارد؛ البته اگر با درمان های دیگر ترکیب شود ممکن است بتواند شکل ظاهری تجمع چربی را کاهش دهد. هنوز نمی‌توانیم بگوییم که این روش درمان قطعی سلولیت است. مطالعات زیادی باید انجام شود.

مکمل و درمان سلولیت

این روش ها برای درمان سلولیت توصیه نمی شود :

 • Cryolipolysis

در این روش چربی های اضافه فریز می شوند. در حالیکه این روش برای رهایی از شر چربی‌های ناخواسته بسیار موثر می باشد اما در درمان سلولیت هیچ کمکی نمی‌کند.

 • مکمل ها

برخی افراد می‌گویند مکمل‌هایی که مواد تشکیل دهنده آنها کافئین، روغن هسته انگور وجینکو بیلوبا هستند می توانند بر درمان سلولیت تاثیر بگذارند.

هیچ مدرکی مبنی بر اثرگذاری مکمل ها بر روی تجمع چربی وجود ندارد؛ یک متخصص پوست می تواند به شما برای انتخاب روشی برای درمان سلولیت کمک کند قبل از اینکه هر درمان زیبایی و یا پزشکی انجام دهید بهتر است با پزشک متخصص مشورت کنید. نتایج به فردی بستگی دارد که درمان را برای شما انجام می دهد فردی که با تجربه و به کار خود آگاه باشد. متخصصان پوست در این امر حرفه ای هستند آنها پوست را به خوبی می‌شناسند و می‌دانند چه چیزی بهترین تاثیر را دارد متخصص پوست به شما بهترین راه  را برای درمان تجمع چربی توصیه می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.