۸ راز رهایی از اسکار پوستی

درمان اسکار پوست

برای برخی از ما اسکار و زخم ها می توانند داستان های بزرگ و آغازگر یک گفت و گو باشند اما برای برخی ناخوشایند و بسیار شرم آور هستند. در حقیقت بسته به شرایط زخم، می توانند زندگی فرد مبتلا را تغییر دهند. به همین دلیل است که بسیاری افراد تمایل دارند؛ نحوه خلاص شدن از اسکار ها را بدانند. به نظر می‌رسد چندین روش درمان برای زخم وجود داشته باشد که به شما اجازه می‌دهد از روش‌های جراحی اجتناب کنید. در پایین هشت اسرار من در مورد چگونگی خلاص شدن از اسکار ها به طور طبیعی و راحت در منزل معرفی شدند. درمان طبیعی خانگی من شامل شی باتر و روغن نارگیل، روغن های ضروری، سرکه سیب و بسیاری چیزهای دیگر هستند. نکته خوبی که در مورد استفاده از این مواد خانگی وجود دارد این است که نه تنها برای از بین بردن اسکار به شما کمک می کند بلکه به طور کلی هم برای پوست شما مفید است.

درمان اسکار پوست

چگونه به طور طبیعی اسکار خود را درمان کنیم

اسکار ها معمولاً نتایج زخم هایی مثل بریدگی های کوچک، پارگی یا سوختگی، استرچ مارک ناشی از حاملگی یا کم و زیاد شدن وزن یا برش به دلیل جراحی یا آکنه  هستند. زخم ها ممکن است مسطح و یا برجسته باشند. زندگی کردن با آنها سخت است به خصوص اگر در معرض دید باشند؛ مثل صورت یا دست ها. برای همین هم بیشتر افراد تمایل دارند بدانند چگونه می‌توانند از آن رهایی پیدا کنند.

1. شی باتر و روغن نارگیل در درمان اسکار

اگر شما آسیب دیده اید (بریدگی، سوختگی یا پارگی) سعی کنید؛ منطقه آسیب دیده را مرطوب نگه دارید و تا زمان بهبودی آن را بپوشانید. می‌توانید از شی باتر خام یا روغن نارگیل برای مرطوب نگه داشتن آن قسمت استفاده کنید. این کار از ایجاد اسکار، بزرگ تر شدن آن، عمیق تر شدن آن و حتی خارش آن جلوگیری می کند. اسیدهای چرب امگا ۳ و آنتی اکسیدان های موجود در هر دو روغن شی باتر و نارگیل مانع از ایجاد زخم های دهلیزی درپوست می شوند و پوست را درمان کند. علاوه بر این روغن شی باتر و نارگیل، بسیار پوست را مرطوب نگه می دارند و بهتر است که در پروسه درمان در جای زخم از آنها استفاده شود. شی باتر و روغن نارگیل را دو یا سه بار در روز بر روی پوست آسیب دیده ماساژ دهید. نیازی به شستشوی آنها نیست؛ چون هر دوی این روغن ها برای پوست بسیار مفید هستند. با این حال مراقب باشید که به لباس ابریشمی مالیده نشود چون جای آن روی لباس می ماند.

2. ورق های سیلیکونی

راه دیگر رهایی از اسکار ها استفاده از ورق های ژل سیلیکونی است. این پدهای چسبنده و تمیز بر روی برش ها قرار می گیرند و روند درمان را سرعت می بخشند؛ همچنین می‌توانند از قرمزی و درد زخم ها پیشگیری کنند. ورق های سیلیکونی به طور گسترده ای در عمل های بالینی مورد استفاده قرار گرفته است. با وجود اینکه این ورق ها درمان موثری در اسکار هستند؛ اما ممکن است عواقب ای هم داشته باشند. برخی بیماران ممکن است نسبت به این ورق ها حساسیت پوستی نشان دهند. به علاوه به دلیل در معرض دید بودن آنها در مناطقی از پوست مثل صورت برای برخی افراد ناخوشایند است. در هر حال ورق های سیلیکونی نیاز به چسباندن ندارند و به هنگام خشک شدن تقریبا نامرئی می شوند. به همین دلیل خجالت آور و در معرض دید نیستند و صرف نظر از این موضوع دوره درمان آن چند روز طول میکشد تا جای زخم کاملا خشک شود به همین دلیل روی پوست لغزش ندارد. اصطکاک با لباس هم می تواند مشکلاتی ایجاد کند برای همین این درمان برای همه مفید واقع نمی شود. به هر حال اگر این درمان برای شما جواب دهد؛ بسیار نتیجه بخش خواهد بود. در سال ۲۰۰۹ مقاله ای در مجله جراحی پوست و زیبایی منتشر شد و اثر ژل سیلیکون بر روی بیماران مبتلا به زخم مورد بررسی قرار داد. ژل های سیلیکونی به مقدار یک نوار نازک دو بار در روز روی پوست استفاده شد و به مدت ۶ ماه مورد بررسی قرار گرفت. در پایان این تحقیق محققان متوجه شدند که ورق های ژل سیلیکون برای درمان اسکار های هایپر تروفیک و کلوئیدی بسیار مناسب است. به علاوه آنها تاکید کردند که استفاده از این ورق ها بسیار راحت است و از نظر زیبایی هم قابل قبول است.

3. پوشش فشار آورنده (فشار مکانیکی)

با استفاده از نیروی فشار مکانیکی می‌توان زخم ها را به خصوص آنهایی که ناشی از سوختگی هستند؛ درمان کرد. قبل از تجویز باید پوست تازه درمان شده، شرایط استفاده از این پوشش ها را داشته باشد به دلیل اینکه این پوشش ها به جای زخم؛ فشار زیادی وارد می کنند. به این دلیل ابتدا فشار ملایمی با استفاده از باندهای کرپ به بدن وارد میکند. در حال حاضر فشرده سازی الاستیک با استفاده از لباس های الاستیک، ابزار قالب استفاده از این لباس های فشار است. بیشتر مطالعات بهبود قابل توجهی را گزارش نکرده اند. یک تحقیق دیگر در سال ۲۰۱۰ که در مجله جراحی پلاستیک هند منتشر شده است، ادعا می کند که تحت فشار قرار دادن بین ۶۰ تا ۸۵ درصد به بهبود زخم کمک می کند.

4. عصاره پیاز یکی دیگر از  درمان طبیعی اسکار پوست

عصاره پیاز یکی دیگر از گزینه های طبیعی است که می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد زیرا حاوی چندین بیوفلانوویدهای منحصر به فرد مثل کورستین، کومپفرل و ساپالین است. یک تحقیق در مجله پوست و زیبایی شناسی از شش نفر خواسته است که به مدت چهار هفته از عصاره پیاز برای منطقه زخم خود استفاده کنند. برخی از افراد با خارش خفیف مواجه شدند که البته به سرعت از بین رفته است. در دو هفته افراد مبتلا به زخم که از این ژل استفاده  کرده بودند پوست نرم تری را تجربه کردند. پس از ۴ تا ۸ هفته استفاده تمام متغیرهای ظاهر زخم به طور کامل بهبود یافته بودند. به این نتیجه رسیدند که ژل عصاره پیاز بی‌خطر است و پس از مصرف ۴ هفته به صورت روزانه اسکار بهبود پیدا میکند.

اسکار با آلوورا

5. آلوئه ورا

مدت هاست که به عنوان درمان هر مشکل پوستی از جمله جای زخم مورد استفاده قرار گرفته است. نه تنها پوست آسیب دیده را آرام میکند بلکه می‌تواند با بهبود پروسه درمان، بافت آسیب دیده پوست را هم درمان کند. در آزمایشی که بر روی موش‌ها انجام شد آلوورا توانسته بود اسکار های سوختگی را درمان کند. علاوه بر این اثرات بهبود زخم توسط آلوورا به طرز گسترده‌ای از جمله توانایی آن برای از بین بردن کامل زخم بهتر است که از ژل تازه آلوورا که در برگ آن وجود دارد استفاده شود. کاملاً در دسترس است، خالص است و در عطاری ها پیدا میشود. برای استفاده از ژل برگ آلوورا، پوست سبز بیرونی آن را برش دهید تا ژل داخل آن بیرون بیاید و سپس ژل را در محل مورد نظر ماساژ دهید. اجازه دهید حدود نیم ساعت یا حتی بیشتر روی پوست بماند. حتی می‌توانید با آن بخوابید چون به محض اینکه استفاده می کنید جذب می شود.

6. اسانس ها

 درخت چای و گل بی مرگ ( از خانواده کاسنی و یک گل بیابانی است). روغن درخت چای یکی از بی‌نظیرترین درمان ها برای اسکار است. به دلیل خواص ضدعفونی کننده، ضد باکتری، ضد قارچ و ضد ویروسی آن بسیار موثر واقع شده است. علاوه بر اینکه یک روش موثر برای درمان آکنه است برای درمان اسکار آکنه هم بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. بیشتر زخم های هایپر تروفیک را درمان می کند و ممکن است اسکار را به تدریج از بین ببرد. ۲ یا ۴ قطره از روغن درخت چای را با روغن زیتون ترکیب کنید و به محل مورد نظر روزی دوبار بمالید. اسانس گل بی مرگ هم به دلیل خواص آنتی باکتریال آن، مانند درخت چای, یکی از بهترین انتخاب ها برای بهبود جای زخم است. به دلیل آنتی اکسیدان قوی که دارد به بهبود جای زخم بسیار کمک می کند.

7. روغن شترمرغ

از چربی پشت شتر مرغ به دست می آید. ممکن است در مورد خواص آن شنیده باشید؛ مدت هاست که از آن برای کشتن باکتری ها و کاهش التهاب استفاده می شود. روغن شترمرغ حاوی اسیدهای چرب امگا ۳، امگا ۶ و امگا ۹ است؛ که به سلامت و شفافیت پوست شما بسیار کمک می‌کند به دلیل اینکه جذب بالا و مرطوب کنندگی  زیادی دارد. به همین دلیل برای کاهش سوزش و التهاب و کاهش ظاهر اسکار بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

8. سرکه سیب

یک ماده ضدعفونی کننده رطوبت دار و طبیعی است که آن را یک ضدعفونی کننده عالی و موثر در درمان آکنه می شمارند و به دلیل اینکه سرکه سیب پوست های مرده را از سطح پوست از بین میبرد ممکن است جای آکنه را هم درمان کند. سرکه سیب و عسل را با هم ترکیب کنید و با استفاده از پارچه نخی آن را روی پوست زخمی بمالید و بعد از ۱۰ دقیقه آن را شستشو دهید. می توانید این کار را دو یا سه بار در روز انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.