میکرونیدلینگ پوست چیست ؟

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ یک روش جدید کمتر تهاجمی است، که با کشیدن یا رول کردن روی سطح پوست به وسیله دستگاهی که دارای سوزن های کوچک است؛ انجام می شود. در مدت زمان کوتاهی محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. زیرا روش استفاده از آن بسیار ساده، ارزان، موثر و بسیار ایمن است و نیاز به حداقل آموزش‌ها را دارد. در ابتدا از آن برای القای کلاژن به سطح پوست و همچنین جوانسازی پوست استفاده شده است. در حال حاضر به طور گسترده ای برای نفوذ بیشتر کرم ها و سرم های درمانی مورد استفاده قرار می گیرد. میکرونیدلینگ یک روش بسیار ساده، بی خطر و غیر تهاجمی است. اما امروزه برای درمان های گسترده تری مثل اسکار آکنه، آکنه، اسکار بعد از جراحی، ریزش مو، جوانسازی پوست، نفوذ بهتر کرم ها در سطح پوست، استرچ مارک، هایپرهیدروزیس و بسیاری از مشکلات پوستی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. تکنیک میکرونیدلینگ می ‌تواند در کنار درمان های زیبایی دیگر بسیار موثر واقع شود. این روش برای پوست های تیره بسیار مفید است، چون رنگدانه پوست های تیره بر اثر درمان های دیگر ممکن است تغییر کند. اما با این روش این اتفاق نمی افتد.

میکرونیدلینگ

درمان القای کلاژن

این روش کهCIT نام دارد، به عنوان میکرونیدلینگ یا نیدلینگ پوست شناخته می شود. این روش یک درمان زیبایی است که با استفاده از سوزن هایی که به طور مکرر در سطح پوست رول می‌شوند، انجام می شود. میکرونیدلینگ یا القای کلاژن، برای جوان سازی، روشن کنندگی و بازسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا میکرونیدلینگ عوارض جانبی دارد ؟

غلتاندن، یا حرکت رفت و آمد سوزن ها روی سطح پوست، یکی از قدیمی ترین روش های درمانی است و انواع مختلفی دارد. این روش  اولین بار توسط دکتر فرناندز، یک جراح پلاستیک در آفریقای جنوبی، مورد استفاده قرار گرفت. او روش های استفاده از این سوزن‌ها را آموزش داد و سالیان سال مورد استفاده قرار گرفت. نام شرکت او Environ  است و یکی از مدیران ارشد میکرونیدلینگ محسوب می شود. این روش می تواند در خانه و با کمک سوزن های کوچک و یا در مراکز تخصصی با سوزن های بزرگتر مورد استفاده قرار گیرد. پروسه انجام این کار بسیار تخصصی است و اگر به درستی انجام شود باعث جوانسازی پوست می شود و اسکارهای خفیف آکنه را محو می کند. این پروسه درمان یک روش تخصصی است و باید در مراکز تخصصی انجام گیرد در نتیجه ممکن است با کمی خونریزی همراه باشد؛ اما با چند جلسه انجام آن نتیجه خوبی حاصل خواهد شد.

میکرونیدلینگ برای درمان اسکارهای آکنه

اسکار به جا مانده بعد از آکنه، هم از نظر فیزیکی و هم از نظر روانی بسیار ناخوشایند است. در دو دهه اخیر راه های درمانی بسیار زیادی برای درمان این عارضه پوستی ارائه شده است، که میکرونیدلینگ یکی از آنهاست.

شما چه نوع پوستی دارید ؟

طبقه بندی نوع پوست فیتزپاتریک، بر اساس واکنش فرد نسبت به تابش خورشید در آغاز فصل بهار، کمک می‌کند که نوع پوست خود را بشناسید و بدانید که پوست تان در برابر نور خورشید چه واکنشی نشان خواهد داد.

دستگاهی برای آرایش دائمی

این دستگاه ها  فقط برای تاتو کارها و متخصصان زیبایی حرفه ای که از روش میکروپیگمنتیشن، برای زیبا سازی صورت به طور دائمی استفاده می کنند، مناسب هستند. این دستگاه ها دقت دیجیتال دقیقی برای خط چشم های نیمه دائمی، خط لب و تاتو ابرو دارند. برخی از این دستگاه‌ها چند منظوره هستند به این معنی که هم برای میکروپیگمنتیشن و هم برای میکرونیدلینگ در جهت جوانسازی پوست می توان از آنها استفاده کرد. تنظیمات متنوع و سوزن های متعدد، اجازه می دهد که این دستگاه ها هم برای تاتو و هم میکرونیدلینگ مورد استفاده قرار بگیرد .

میکرونیدلینگ در منزل احتیاط کنید !

استفاده از درماپن در منزل ممکن است خطرناک باشد. اگر به درستی از آن استفاده نکنید، ممکن است به پوست تان آسیب بزنید یا اسکار روی پوست تان به جای بگذارید.

میکرونیدلینگ پوست ودرماپن و درما رولر

از دستگاه مناسب برای خود استفاده کنید

 • هنگامی که شما از دستگاه درماپن یا دکتر رولر استفاده می کنید، باید به خطرات احتمالی آن مثل خراشیدگی و زخم آگاه باشید. باید از اندازه 25. میلیمتر شروع کنید و از دو میلیمتر هم فراتر نروید.
 • درماپن دستگاهی است که باید بسیار آرام مورد استفاده قرار گیرد، مخصوصاً در نواحی صورت و گردن.
 • غلطک دکتر رولر، برای جلوگیری از خراش پوست، باید در جهت مستقیم استفاده شود. باید در یک ناحیه مثلاً گونه، به سمت بالا و پایین و چپ و راست غلتانده شود.
 • هرگز دستگاه خود را با دیگران استفاده نکنید هرچند که از استریل بودن آن آگاه باشید

دستگاه های کهنه

 هیچ وقت از دکتر رولر، درماپن یا هر دستگاهی که سوزن کارتریج دار کهنه استفاده نکنید. مهم نیست که ظاهر آن چگونه باشد؛ حتی اگر ظاهر خوبی هم داشته باشد ممکن است به پوست شما آسیب بزند.

کرم ها و سرم های موضعی

سرم های متعدد و بسیار زیادی وجود دارند که بعد از میکرونیدلینگ می توان از آنها استفاده کرد. قبل از استفاده از آن کرم یا سرم ها اطمینان حاصل کنید که هر کدام از آنها مخصوص میکرونیدلینگ ساخته شده باشند تا به پوست شما آسیب نزند، خارش ایجاد نکند و اسکار به جای نگذارد.

نکات مهم برای کاربران دکتر رولر

 • باید بر روی پوست تمیز مورد استفاده قرار گیرد.
 • استفاده از سرم ها انتخابی است.
 • اگر پوست حساسی دارید یا قصد دارید از سوزن بیشتر از یک و نیم میلیمتر استفاده کنید، حتما از بی حسی موضعی استفاده کنید.
 • محصولات مغذی و ضد خارش را پس از درما رولینگ استفاده کنید.
 • قبل از استفاده از هر کرمی، اطمینان حاصل کنید که مناسب پوست شما باشد.
 • به هیچکس اجازه ندهید از دستگاه شما استفاده کند، حتی برای امتحان کردن.

دکتر رولر شما بعد از هر بار استفاده باید تمیز باشد :

 •  آن را زیر آب روان بگیرید و به سوزن ها دست نزنید.
 •  سپس با الکل استرلیزه کنید.
 •  اجازه دهید در هوای آزاد کاملاً خشک شود و سپس بدون اینکه به سوزن ها فشار بیاید آن را بسته بندی کنید

نکات مهم برای کاربران درماپن

 • عملکرد درماپن بر روی حرکات ارتعاشی و بالا و پایین رفتن است. بنابراین باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد.
 • برای اینکه سوزن به راحتی روی سطح پوست قرار بگیرد باید از ژل ها استفاده شود.
 • درماپن باید در جای امن نگه داشته شود و هنگام استفاده فشار زیادی به پوست وارد نشود.
 • اگر درماپن را به سرعت روی سطح پوست سر بدهید و همچنین فشار زیادی وارد کنید؛ باعث آسیب، خراشیدگی و اسکار پوست می شوید.
 • برای استفاده خانگی در ناحیه صورت و گردن بیشتر از یک میلیمتر سوزن را استفاده نکنید.
 • برای استفاده خانگی در ناحیه چشم از سوزن بیشتر از نیم میلی متر استفاده نکنید

اطلاعات مهم برای کاربران هر دو دستگاه

هر سایزی از درماپن یا دکتر رولر را که خریداری می‌کنید، خودتان بایدحواست تان به پوست تان باشد؛ ممکن است به پوست تان آسیب بزنید و دچار عفونت شوید اگر نکات زیر را رعایت نکنید :

 • اگر از آنها درست استفاده نکنید.
 • اگر قبل از هر بار استفاده از دستگاه را استریل نکنید.
 • اگر از یک دستگاه چند نفر استفاده کنند.
 • اگر از سوزن بیشتر از 0.5 میلیمتر برای نواحی دور چشم استفاده شود.

میکرونیدلینگ و کلاژن سازی

میکرونیدلینگ بر اساس رنگ پوست

پوست های تیره تر، استفاده از چند روش سنتی مثل درما ابریژن، لایه برداری شیمیایی و لیزر تراپی، می توانند موثر باشند اما احتمال دارد دوره درمان طولانی تر و عوارض پرخطری مثل از بین رفتن رنگدانه و به وجود آمدن اسکار و نتایج بالینی نامطلوب به دنبال داشته باشد. میکرونیدلینگ یک روش درمان تکاملی برای چندین بیماری پوستی است.

میکرونیدلینگ و کاربرد آن در درماتولوژی

میکرونیدلینگ در ابتدا به عنوان درمان القای کلاژن یا PCI  شناخته می شد. در حال حاضر یک روش مناسب برای درمان زخم‌های آتروفیک و جوانسازی است. جنبه درمانی این روش در چند سال اخیر بسیار زیاد بوده است مثل : افزایش نفوذ مواد درمانی به پوست، درمان ملانوز، کراتوز فعال و اسکار ناشی از واریس. میکرونیدلینگ در ابتدا به تنهایی مورد استفاده قرار می گرفته است، اما امروزه در کنار درمان های دیگر می‌تواند برای بهبود عارضه های پوستی بسیار موثر واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.