جوانسازی پوست با لیزر

جوانسازی با لیزر

جوانسازی پوست با لیزر هدفی مشابه به هدف لایه برداری و لایه برداری شیمیایی پوست دارد : برداشتن لایه ی بالایی پوست. برخلاف اسیدها و ابزارها، جوانسازی پوست با لیزر از پرتوهای لیزری بسیار قوی برای برداشت پوست شما استفاده می شود.

جوانسازی پوست

دو نوع جوانسازی پوست با لیزر وجود دارد : 

 • جوان سازی پوست با لیزر اربیم (Er) و
 • کربن دی اکسید

در حالی که اربیم امن ترین روش برای صورت است، کربن دی اکسید موثرترین روش در درمان زخم ها است. زمانی که مطب دکتر را ترک می کنید، تا زمانی که زخم شما خوب می شود، شما باید با نوار زخم محل جراحی شده یا لیزر را ببندید.

نتایج مثبت جوانسازی پوست با لیزر 

جوانسازی پوست با لیزر زمان بهبودی سریعتری (۳ تا ۱۰ روز) نسبت به دیگر روش های درمانی دارد.

معایب جوانسازی با لیزر 

1. برای افرادی که هنوز در معرض آکنه هستند انتخاب خوبی نیست.

2. در افراد با رنگ پوست تیره خیلی موثر نیست.

3. می تواند باعث عفونت، زخم و تغییر رنگ در رنگدانه های پوست شود.

جراحی پلاستیک

جراحی پلاستیک گزینه ی درمانی دیگری می باشد. بر خلاف روش هایی که قبلا ذکر شده، جراحی یک فرآیند پیش رونده تری است که در آن بافت زخم با جراحی برداشته می شود یا آن را با چاقوی کوچک جراحی تغییر می دهند. بسته به هدف شما و شدت زخم، پزشک شما زخم یا اپیدرم را بر می دارد، یا حتی زخم را برای اینکه ظاهر آن کوچک تر شود بر می دارد. برخلاف دیگر روش های درمانی، شما باید به جای متخصص پوست، در این روش به جراح پلاستیک مراجعه کنید. همیشه به دنبال گواهی اعتبار جراح با دیدن عمل های جراحی قبلی او باشید، که چقدر عمل های او برای زخم های صورت موفقیت آمیز بوده است.

نتایج مثبت جراحی پلاستیک :

معمولا جراحی پلاستیک نتیجه ی بهتری نسبت به دیگر روش های درمانی دارد. همچنین درمان های مختلف زیادی برای زخم ها وجود دارد.

معایب جراحی پلاستیک :

برای بسیاری از مردم یک روش پرهزینه و گران است. روش های پیچیده تر درمانی نیز خطر بیشتری برای ایجاد عفونت و از بین بردن زخم ها دارد.

درمان های خانگی

درمان های خانگی به عنوان روشی در دسترس و کمتر پیش رونده برای درمان زخم های صورت در نظر گرفته می شود. بیشتر این درمان ها اکنون در قفسه ی دارویی شما در دسترس است. در ادامه چند گزینه وجود دارد :

 • وازلین : اثرات مرطوب کنندگی دارد و از بدتر شدن زخم جلوگیری می کند.
 • کیت های سفید کننده : در داروخانه ها به فروش می رسد.
 • عسل : ممکن است باعث کاهش قرمزی و عفونت شود.

نتایج مثبت درمان های خانگی :

 • درمان های خانگی در دسترس ترین روش ها است.
 • همچنین آنها به صورت گسترده ای در دسترس هستند، چون می شود از داروخانه ها خریداری کرد.

معایب درمان های خانگی :

 • ضمانتی وجود ندارد که درمان های خانگی برای درمان زخم های صورت موثر واقع شود و تحقیقاتی در مورد اثبات تاثیر آنها انجام شده است.
 • همچنین خطر واکنش های آلرژیک برای پوست را به همراه دارد.

به حداقل رساندن و پیشگیری از زخم

درمان زخم های پوست به کوچک شدن یا حتی پیشگیری از زخم ها در محلی که اتفاق افتاده است، کمک می کند. اگر روی صورت خود زخم یا بریدگی دارید، از تمیز نگه داشتن آن اطمینان حاصل کنید. از وازلین برای زخم ها استفاده کنید که به مرطوب نگه داشتن آن و جلوگیری از پوسته پوسته شدن آن کمک می کند. استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی مانند Neosporin، ضروری نیست، چون شست و شوی زخم با صابونی ملایم و آب می تواند کافی باشد. استفاده از کرم ضد آفتاب می تواند به کوچک شدن زخم در زمان بهبودی آن کمک کند. با استفاده ی روزانه از کرم ضد آفتاب، از قهوه ای یا قرمز شدن زخم توسط نور خورشید جلوگیری می کنید. در بعضی موارد، کرم ضد آفتاب حتی به محو شدن زخم کمک می کند. اطمینان حاصل کنید که کرم ضد آفتاب با SPF، ۳۰ یا بیشتر از ۳۰ استفاده می کنید. درمان های بیشماری برای زخم های صورت در دسترس است، اما انتخاب نهایی به بودجه شما، ریسک و نوع زخمی که دارید بستگی دارد. بسیار مهم است که با متخصص پوست خود در ارتباط باشید تا بهترین روش درمان برای شما انتخاب شود. همچنین مهم است که بدانید بعضی از زخم ها همیشگی هستند. اگر چه درمان داده شده ممکن است به طور قابل توجهی ظاهر زخم را کاهش دهد، اما ممکن است به طور کامل زخم از بین نرود. زمانی که زخم تبدیل به اسکار می شود جای نگرانی نیست، اما اگر شروع به خارش، یا قرمزی، یا بزرگ شدن کرد؛ باید به پزشک خود مراجعه کنید.

بهترین درمان برای زخم های آکنه ای

نظر کلی : شیوع جوش در پوست به اندازه کافی ناامید کننده است، اما جوش های آکنه ای را می شود، پشت سر گذاشت. خبر خوب این است که زخم های آکنه ای می تواند درمان شود. با این حال، قبل از شروع درمان، ابتدا باید یک بار برای همیشه از شر آکنه و جوش هایی که ممکن است شیوع پیدا کند و به زخم های آکنه ای جدید منجر شود، خلاص شد. بعضی از درمان های زخم که در زیر آمده است نمی توانند در کنار داروهای معمول آکنه انجام شوند و التهاب ناشی از شیوع جوش می تواند اثر بخشی درمان را کاهش دهد.

زخم های آکنه ای 

زخم ها زمانی به وجود می آیند که جوش ها به پوست نفوذ می کنند و به بافت زیر آن آسیب وارد می کند. قبل از تلاش شما برای درمان زخم ها، مهم است که بدانید از چه نوعی هستند. هر نوعی درمان متفاوتی دارد و بعضی درمان ها برای انواع خاص زخم از دیگر انواع بهتر است.

زخم های آتروفیک یا فشرده

زخم های آتروفیک در صورت بسیار رایج اند. محل زخمِ فشرده در زیر پوست است و زمانی رخ می دهد که  کلاژن به اندازه ی کافی زمان بهبودی زخم، تولید نمی شود.

۳ مدل زخم آتروفیک وجود دارد :

 • واگنی

گسترده اند، زخم هایی U شکل که لبه های تیزی دارند. آنها می توانند کم عمق یا عمیق باشند. هر چقدر کم عمق تر باشند، درمان های ی لایه برداری پوست بهتری می شود روی آن انجام داد.

 • چکشی

زخم های چکشی باریک هستند، V شکل هستند و می توانند تا عمق پوست بروند. آنها شبیه حفره های گرد یا بیضی شکل هستند، مانند آبله مرغان. این ها سخت ترین زخم ها برای درمان هستند، چون می توانند زیر سطح پوست گسترش پیدا کنند.

 • رولینگ

این زخم ها به صورت تورفتگی های گسترده ای که لبه های گرد دارند و ظاهری بی قاعده و نامنظم و گرد دارند.

زخم های هیپروتروفیک یا برآمد

این زخم ها بسیار در آکنه های قفسه سینه و پشت معمول هستند. و روی سطح پوست قرار دارند و بر اثر تولید زیاد کلاژن هنگام بهبودی زخم ایجاد می شوند.

لکه های تیر

تغییر رنگی که پس از جوش به جای می ماند؛ زخم نیست. علائم بنفشی، قرمزی، یا قهوه ای بعد از چند ماه محو می شوند.

جوانسازی پوست به روش خانگی و لیزر

درمان های خانگی

پیش از شروع هر درمانی برای زخم های آکنه ای، مهم است که آن را متخصص پوست نشان دهید. آنها می توانند در تشخیص بهترین روش برای کاهش ظاهر زخم کمک کنند و همچنین مطمئن شوند که علائم روی پوست شما قطعا زخم هستند نه حالت دیگری از مشکلات پوستی.

آلفا هیدروکسی اسید

آلفا هیدروکسی اسید (AHAs) اغلب در محصولات درمانی برای آکنه پیدا می شود. آنها باعث برداشته شدن پوست مرده و جلوگیری از حفره ها در پوست می شوند. حتی بهتر، AHAs می تواند همچنین کمک کند که ظاهر زخم های آکنه ای کمتر مورد توجه قرار بگیرد. اسید ضعیف لایه ی بیرونی پوست را از بین می برد که به حذف تغییر رنگ و پوست خشن کمک می کند.

اسید لاکتیک

نگران نباشید. این اصلا ربطی به ورزش ندارد. یک تحقیق کوچک در سال ۲۰۱۰ نشان داد که متخصصان پوست با استفاده از اسید لاکتیک هر دو هفته یک بار به مدت سه ماه باعث بهتر شدن بافت، ظاهر و تغییر رنگ پوست شدند و زخم های آکنه ای روشن تر شدند.

رتینوئیدها (Retinoids)

رتینوئیدهای موضعی یکی دیگر از درمان های آکنه با مزایای صاف کردن و نرم کردن زخم است. علاوه بر افزایش سرعت بازسازی سلول ها و بهبود بافت پوست، رتینوئیدها همچنین می توانند به کاهش تغییر رنگ کمک کنند که زخم کمتر قابل توجه باشد. گرچه، آنها می توانند پوست شما را به نور خورشید بسیار حساس می کند. زمانی که از محصولی رتینوئید استفاده می کنید، حتما روزانه کرم ضد آفتاب نیز استفاده کنید. شما می توانید از همه ی داروخانه ها کرم ضد آفتاب و سرم هایی با ترکیبات رتینوئید پیدا کنید، اما سلامت پوست شما نیازمند توجه بیشتری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال خود را بپرسید!

زمانی که جوابی داده شد / بروزرسانی شد یک ایمیل اطلاع رسانی دریافت می کنید.

+ = بررسی تشخیص انسان و ربات/ اسپم؟