تیرگی پوست یا آکانتوز چیست؟

درمان تیرگی پوست یا آکانتوز

تیرگی پوست یا آکانتوز یک بیماری پوستی است که در آن یک یا چند ناحیه از پوست بدن رنگ تیره ای پیدا می کند. آکانتوز نوعی شرایط پوستی می باشد که مشخصه آن تغییر رنگ تیره و مخملی در چین های بدن است. اغلب افراد مبتلا به این بیماری از دور ظاهر پوستشان مخملی به نظر می رسد. آن ها اکثرا به اشتباه تصور می کنند که پوستشان به دلیل مجاورت با رنگ یا چیزی شبیه به آن، رنگ گرفته و دیگر پاک نمی شود. به همین دلیل سعی دارند که با ساییدگی این ضایعه را درمان کنند. این در حالی است که آکانتوز با خشک کردن و اسکراب شدید پوست از بین نمی رود. پوست آسیب دیده می تواند ضخیم شود. در اغلب موارد آکانتوز زیربغل، کشاله های ران و گردن را تحت تاثیر قرار می دهد.

تغییرات پوستی آکانتوز عموما در افراد چاق و افراد مبتلا به دیابت نوع دو اتفاق می افتد. از عوامل دیگر بروز تیرگی پوست وراثت، اختلالات هورمونی، وجود تومور سرطانی و در برخی از موارد، بهداشت فردی ضعیف است. این بیماری مسری نیست و هیچ ضرری برای بیمار ندارد. تغییرات پوستی تنها علامت آکانتوز می باشد. شما احتمالا متوجه پوست تیره، ضخیم و بافت مخملی در چین های بدن خود خواهید شد. تغییرات پوستی معمولا به آهستگی مشخص می شود. پوست آسیب دیده همچنین با بو یا خارش همراه است.

تیرگی پوست یا آکانتوز باعث کاهش زیبایی و اعتماد به نفس می شود. بسیاری از افراد به دلایل مختلفی با تیرگی پوست به خصوص در قسمت پشت گردن درگیر هستند. آکانتوز تغییر رنگدانه بیش از حد پوست بدن است که در مواردی به دلیل رعایت نکردن بهداشت و تنبلی در شستشو ایجاد می شود. قرار گرفتن در معرض بیش از حد خورشید دلیل دیگری برای تیرگی پوست گردن است.

تیرگی پوست یا آکانتوز چیست؟

این وضعیت پوستی باعث ایجاد علائم و نشانه هایی می شود که به راحتی قابل شناسایی هستند. با وجود این اختلال در بدن، فرد مبتلا متوجه تغییراتی بر روی پوست خود خواهد شد. بخش هایی از پوست قهوه ای یا سیاه رنگ می شود. فرد احساس می کند که پوستش مخملی و ضخیم شده است. پوست خارش خواهد داشت و گاهی بوی بد می دهد. این نقاط مخملی و تیره روی پوست می تواند در اکثر نقاط بدن ظاهر شود از جمله: شکم، پشت گردن، کشاله ران، آرنج ها، زانو، پنجه، ناف، صورت و زیر سینه های زنان. تیرگی پوست یا آکانتوز به ندرت روی لب ها، دهان، پلک ها، کف دست ها، قسمت پایین پاها و نوک سینه ها به وجود می آید.

درمان تیرگی پوست یا آکانتوز 

در صورتی شناسایی به موقع و درمان بیماری، پوست می تواند به حالت عادی خود برگردد. به عنوان مثال اگر در مرحله قبل از دیابت قرار داشته باشید، با تحت کنترل گرفتن دیابت می توانید لکه های سیاه پوست را از بین ببرید. اگر با آزمایش خون مشکلات تیروئیدی و یا مشکلات غددی خود را شناسایی کنید، می توانید با استفاده از دارو، لکه ها را از بین ببرید.

گاهی اوقات تنها با پیشگیری و شناسایی به موقع نمی توان لکه ها را کامل از بین برد. در شرایط خاص با مراجعه به پزشک متخصص می توان لکه ها را از بین برد و پوست را به رنگ طبیعی برگرداند.

درمان تیرگی پوست یا آکانتوز

  استفاده از کرم ها و ژل های روشن کننده پوست می تواند مفید و موثر باشد.

  برای کاهش ضخامت پوست می توان از لیزر استفاده کرد.

  برای کاهش بو می توان از آنتی بیوتیک و صابون های ضد باکتری استفاده کرد.

  همچنین برای روشن کردن پوست میتوان از رتینوئیدها به شکل کرم یا قرص استفاده کرد.

توجه داشته باشید هیچ یک از درمان های ذکر شده به طور اختصاصی برای درمان این بیماری توصیه نمی شوند. اما می توان از آن ها برای کاهش علائم و بهتر کردن ظاهر لکه های پوستی استفاده کرد. بهتر است برای گرفتن بهترین نتیجه و درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید و دوره درمانی خود را کامل انجام دهید.

مقاله مرتبط با تیرگی پوست یا آکانتوز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *