انواع پوست را بشناسید و نحوه مراقبت از آن را بدانید

tattoonarenji

یکی از دغدغه های امروزی خانم ها و جوانان مشکلات پوستی و روش های درمان آن است که از طریق روش های مختلف از جمله شبکه های مجازی٬ سرچ گوگل٬ مجلات آرایشی بهداشتی و …. به دنبال درمان آن می گردند.  شناختن انواع پوست در مرحله اول ضروری ترین نیاز هر شخص می باشد چراکه هر پوست نیازمند درمان و مراقبت خاص خود می باشد. پوست صورت ، یکی از اجزای مهم بدن است که سلامت و زیبایی آن، نقش بسیار زیادی درشادابی، زیبایی و از همه مهمتر سلامتی عمومی ما دارد. برای اینکه پوستی سالم، زیبا و شاداب داشته باشیم نـخـستين گـام این است که نوع پوست و روش های مراقبت از آن را به درستی بشناسیم زيرا ازاين طريق قادر خواهيم بود هر چه بهتر از پوست مان مراقبت و هـمـچنـيـن فـراورده هاي بـهـداشـتـي و آرايشي مناسب نوع پوست خود را انتخاب كنيم. برای شناخت انواع پوست ابتدا باید تمام چیزهایی را که قبلا شنیده‌اید فراموش کنید؛  بطور كلي 5 نوع پوست وجود دارد: معمولی، خشک، چرب، ترکیبی و حساس؛ که پوست افراد مختلف از لحاظ نوع با همدیگر متفاوت می باشد. حال دانستن انواع پوست به ما کمک می کند که چطور با جوش صورت، آکنه، خشکی پوست و پاکسازی پوست برخورد کنیم. انواع پوست معمولا بر اساس ژنتیک شکل می‌گیرند، اما عادت‌های روزمره و رفتار ما با پوست‌مان و شرایط محیطی بر تغییر نوع پوست تاثیر گذار است.

با انواع پوست صورت بیشتر آشنا شوید:

پوست معمولی

  • پوست معمولی و نرمال :

پوست نرمال که اولین نوع از انواع پوست را شامل می شود که نه چرب است و نه خشک؛ بدین معنی که تمام اجزاء پوست به اندازه و به موقع فعالیت می‌کنند. صاف و نرم است، معمولاً بر روی آن چین و چروک، لکه‌های قهوه‌ای، لکه‌های ریز سفید و آثار جوش دیده نمی‌شود. گاهی پوست معمولی به ندرت چرب می‌شود و اگر این اتفاق بیافتد به راحتی می‌توان این چربی را از بین برد. راجب اندازه منافذ پوست معمولی باید گفت که این نوع پوست، منافذ کوچکی دارد که به راحتی دیده نمی‌شوند و به ندرت باز و برجسته خواهند شد. پوست معمولی و نرمال به ندرت براق می‌شود و همچنین کمتر مات یا پوست پوست می‌شود. حتی گاهی اوقات باعث جوش صورت یا دانه‌های زیر پوستی می شود که اصلا جای نگرانی نیست! در واقع نوع پوست شما تغییر نکرده است. با استفاده از محصولات پوست مناسب و عادت‌های صحیح مراقبت از پوست، ظاهر پوست شما پس از مدتی دوباره به حالت عادی برمی‌گردد و در آینده حتی درخشان‌تر و سالم‌تر از قبل خواهد شد. پوست در طول زمان نیز دچار تغییر می‌شود؛ به این معنی که کسانی که در حال حاضر بهترین پوست را دارند ممکن است در آینده و در شرایط متفاوت زندگی مثل بارداری، یائسگی و آفتاب گرفتن دچار مشکلات پوستی رایج، پیری پوست و چین و چروک پوست صورت شوند. اگر میزان هورمون‌های شما به هر دلیلی تغییر کند، یا از محصولات آرایشی و بهداشتی استفاده کنید که پوست شما به آن‌ها حساسیت داشته باشد، ممکن است دچار آکنه و جوش صورت هورمونی شوید.

پوست چرب و خشک

  • پوست خشک :

اگر پوست خشکی شما داشته باشید حتما بسیاری از مواقع احساس کشیدگی در پوست خود خواهید داشت. همین‌طور ممکن است شاهد پوسته پوسته شدن پوست‌تان و لک‌های قرمز در نواحی مختلف باشید. کسانی که پوست خشک دارند؛ منافذ پوست‌شان به راحتی دیده نمی‌شود و معمولا زودتر از دیگران دچار چین و چروک صورت، خارش پوست و حساسیت می‌شوند. عوامل زیادی می‌تواند علت خشکی پوست باشد. برای بعضی از افراد پوست خشک می‌تواند ارثی باشد. اختلالات ژنتیکی می‌تواند بر روی میزان ترشح چربی از غدد چربی پوست تاثیر بگذارد. چربی طبیعی پوست با نام انگلیسی سوبم (Sebum) وظیفه انعطاف پذیری و نرمی پوست را برعهده دارد. احساس کشیدگی پوست خشک یا ویژگی‌ها و علائم دیگر انواع پوست فقط محدود به صورت نمی‌شود و در کل بدن می‌تواند پخش شود. هنگامی که شرایط آب و هوایی، تغذیه یا رفتار با پوست تغییر می‌کند پوست صورت و بدن علائم خشکی را نشان می‌دهد. خشکی پشت دست یکی از نشانه‌های آزار دهنده خشکی پوست است. از مواد بسیار ملایمی برای شستشوی این نوع پوست‌ها باید استفاده کرد و بایستی دائماً پوست با مواد مرطوب کننده مرطوب گردد.

پوست چرب

  • پوست چرب :

پوست چرب نوع دیگر از انواع پوست است که برخلاف پوست خشک نسبتاً ضخیم بوده و دارای منافذ فراوان و بعضاً گشادی می‌باشد. کسانی که انواع پوست چرب دارند معمولا همیشه از پوست براق صورت، جوش و آکنه شکایت می‌کنند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که پوست چرب دارید، حتما از خود می‌پرسید چرا پوست چرب می‌شود و درمان پوست چرب چیست؟ علت پوست چرب می‌‌تواند هم عوامل ارثی و هم تغییرات هورمونی در سنین مختلف باشد. کسانی که به طور ژنتیکی و ارثی منافذ چربی پوست‌شان خیلی فعال باشد به صورت خودکار چربی طبیعی بیشتری تولید می‌کنند. افزایش میزان ترشح هورمون‌ها در بدن نشان دهنده تولید بیش از حد آندروژن است که هم در بدن خانم‌ها و هم در بدن آقایان وجود دارد. در درجه اول برای مراقبت از پوست چرب رعایت رژیم غذایی درست می باشد. شیرینی‌جات، غذاهای چرب و سرخ شده بر تحریک غدد چربی می‌افزایند. در حالی که مصرف سبزیجات و انواع میوه‌ها ترشح چربی را به تعادل می رساند.  در این مورد نیازی به استفاده از مرطوب کننده به صورت مکرر ندارید و پوستتان در معرض آسیب‌های کمتری نسبت‌ به پوست‌های خشک خواهد بود اما برای رهایی از منافذ باز پوست صورت، بهتر است که از شوینده‌های ملایم استفاده کنید که ترشح چربی در سطح پوست را کاهش دهند و از کرم‌های ضدآفتاب فاقد چربی استفاده کنید. همچنین با استفاده از پاک‌کننده‌های پوست چرب می‌توانید چربی اضافی از پوست تان را پاک کنید و موجب شادابی آن شوید.

 

پوست ترکیبی

  • پوست ترکیبی :

یک نوع دیگر از انواع پوست، پوست ترکیبی است. پوست‌های ترکیبی شامل دو یا چند نوع پوست مختلف است که اغلب افراد پوست شان پوست تركيبي است در این حالت معمولا قسمت‌هایی از صورت به شکل خشک و پوست پوست و قسمت‌های دیگر چرب و براق می‌شوند. در خیلی از مواقع افراد به دلیل این نشانه‌ها پوست ترکیبی خود را با پوست خشک یا چرب اشتباه می‌گیرند که این اشتباه است. این نوع پوست نیازمند مراقبت‌های پوستی متفاوتی در بخش‌های مختلف می‌باشد بـديـن مـفهوم كه بخشي از پوست شان چرب و بخشي خشك و نرمال است؛ در نواحی مثل پیشانی، بینی، اطراف دهان و چانه چرب است. این مدل پوست به دلیل عوامل ژنتیکی و هورمونی بروز می‌کند که منجر به عدم تعادل در میزان تولید چربی و جایگاه آن می‌شود. از آنجایی که نواحی مختلط در این نوع پوست متفاوت هستند درمان‌های متفاوت نیز برای هر بخش ضروری است. این نوع پوست یکی از شایع ترین انواع پوست است.

پوست حساس

  • پوست حساس :

یکی دیگر از انواع پوست می توان به پوست حساس اشاره کرد که این نوع پوست آن دسته از پوست‌هایی که هنگام استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی دچار قرمزی، جوش، خارش، سوزش، التهاب، خشکی، تاول، اگزما، ، سفتی و یا ناراحتی می‌شوند به پوست‌های حساس مشهورند. از خصوصیات این نوع پوست این است که بـه آسـانـي تــحريـك مي گردد و ايجاد خارش، سوزش، قـرمــزي و ساييدگي در پوست می شود و گهگاهي جوش مي زند.

درواقع هر کدام از پوست‌های چرب، خشک یا ترکیبی می‌توانند خصوصیات پوست حساس را هم داشته باشد. پوست‌های حساس همیشه مقداری ملتهل و قرمز هستند و از بسیاری از محصولات بهداشتی و آرایشی نمی‌توانند استفاده کنند. کسانی که پوست حساس دارند نباید به هیچ وجه از محصولات قوی با ترکیبات شیمیایی شدید استفاده کنند. پوست حساس همانطور که از اسمش مشخص است ممکن است به مواد مختلفی حساسیت نشان دهد که پوست‌های دیگر نشان نمی‌دهند. برای این نوع پوست به این دلیل که به راحتی تحریک می‌شود، بسیار مهم است که از مواد طبیعی بدون الکل و بدون اسانس شیمیایی استفاده کنید. عصاره‌های طبیعی آلوورا و بابونه آرامبخش‌های طبیعی برای پوست حساس هستند و می‌توانید از محصولاتی که دارای این نوع عصاره‌ها هستند استفاده کنید. ماسک‌های خانگی می‌توانند در رفع حساسیت پوست موثر باشند. اگر می‌خواهید از محصولات آماده و معروف هم استفاده کنید، دقت کنید که حتما محصولات مخصوص پوست حساس باشند.

 

پوست و مراقبت ها

هنگام شستن پوست دقت کنید که به آرامی این کار را انجام دهید و اصلا از لیف و برس‌ صورت زبر استفاده نکنید. پاک کننده‌های روغنی می‌توانند برای پوست شما مناسب باشند. برای پاک کردن آرایش و شست‌و‌شوی صورت متناسب با انواع پوست باید از محصولات بسیار ملایم بدون رنگ و اسانس استفاده کنید. شستن بیش از حد پوست باعث خشکی بیش از حد و همچنین حساس شدن بیش از حد پوست می‌شود.

با مقالات انواع پوست بیشتر آشنا شوید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *