انواع اسکار و روش های درمان آن را بشناسید

درمان اسکار

پوست یک اندام یکپارچه است. مانند پارچه‌ای زیباست که از دارایی‌های ارزشمند محافظت می‌کند. یک تکه ابریشم را تصور کنید. یک دررفتگی کوچک در قسمتی از پارچه ظاهر کل پارچه را نازیبا می کند؛ پوست هم همینطور است. هرگونه سوختگی، آسیب یا جراحی می تواند سبب ایجاد زخم در پوست شود. اسکار آنقدرها هم بد نیست به خصوص اگر کوچک باشد یا در جایی قرار گرفته باشد که قابل مخفی ماندن باشد. اما شاید بخواهید به جای اینکه آن را زیر لباس تان پنهان کنید به فکر راهی برای درمانش باشید. در حقیقت اسکار هیچ گاه کاملاً از بین نمی رود؛ اما روش هایی وجود دارد که می تواند آن را کمترکند یا شکل ظاهری آن را تغییر دهد.

 درمان اسکار

اسکار چگونه به وجود می آید ؟

 به وجود آمدن اسکار یک بخش طبیعی از روند بهبودی پوست پس از آسیب است، شکل ظاهری و درمان آن به عوامل متعددی بستگی دارد. چیزی که اهمیت دارد عمق و اندازه زخم و همچنین محل به وجود آمدن آن است. بنابراین به سن، جنسیت، ژن و حتی قومیت بستگی دارد.

انواع مختلفی از اسکار وجود دارد؛ مثل :

اسکار کلوئیدی : این نوع از اسکار نتیجه فرایند درمانی بیش از حد تهاجمی است. اینها فراتر از زخم اصلی گسترش پیدا می کند و با گذشت زمان یک زخم کلوئیدی ممکن است مانع حرکت کردن شود. درمان این اسکار شامل جراحی برای حذف زخم، تزریق استروئید یا استفاده از ورق های سیلیکونی برای صاف کردن جای آن است. کلوئید های کوچکتر با استفاده از کرایوتراپی (درمان از طریق انجماد با استفاده از نیتروژن مایع) از بین می روند. شما همچنین می توانید با استفاده از فشار آوردن در محل مورد نظرو یا پد ژله های سیلیکونی مانع تشکیل شدن کلوئید شوید. زخم های کلوئیدی در پوست های تیره تر، بیشتر دیده می شود .

اسکار کنتراکتور : اگر پوست شما دچار سوختگی شده باشد؛ ممکن است این اسکار در پوست تان به وجود بیاید. این زخم ها پوست را بسیار سخت و ضخیم می کند تا جایی که می تواند توانایی شما در حرکت کردن، کاهش دهد. این زخم ها می‌توانند بسیار عمیق شوند تا جایی که بر عصب و عضله شما تاثیر بگذارد.

اسکار هیپرتروفیک : این اسکار ها زخم های قرمز شبیه به کلوئید هستند اما از مرز آسیب خارج نمی شود .درمان آن شامل تزریق استروئید برای کاهش التهاب یا ورق های سیلیکونی است که باعث شل شدن پوست میشود .

اسکار آکنه : اگر اکنه شدید داشته باشید؛ احتمالاً جای آن روی پوست شما می ماند. انواع مختلفی از این اسکارها وجود دارد. مثل چاله های بسیارعمیق یا خطوط موج دار روی پوست ظاهر می شوند. گزینه های درمان اسکار آکنه بسته به نوع آن دارد.

 درمان اسکار

روش های ممکن برای درمان اسکار چه هستند ؟

داروها یا کرم های بدون نسخه OTC پماد ها وژل ها : این درمان ها برای اسکارهای ناشی از بریدگی و زخم شدن استفاده می شود. اگر تحت نظر یک جراح پلاستیک هستید و اسکار شما به دلیل جراحی پلاستیک زیبایی است از پزشک معالج تان بهترین داروی OTC را بگیرید و اگراین گونه نیست بهتر است دکتر برایتان نسخه بنویسد. اغلب درمان ها می‌تواند شامل استروئیدها یا برخی داروهای ضد انعقادی خوراکی برای زخم هایی باشد که ایجاد حساسیت و خارش می کند. درعوض اگر اسکار شما ناشی از جوش یا آکنه باشد به  توصیه متخصص پوست تان گوش دهید. او می تواند به شما توصیه هایی بکند یا از فشار و ژله‌ای سیلیکونی برای صاف کردن سطح اسکار شما استفاده کند.

جراحی برای حذف یا درمان اسکار : گزینه های بسیاری برای درمان زخم های عمیق شما بسته به مورد خاص وجود دارد. این درمان ها شامل پیوند پوست، برداشتن آن یا جراحی با لیزر است. در پیوند پوست، جراح از پوست قسمت دیگر بدن استفاده می کند، که اغلب در افرادی که دچار سوختگی های شدید شده‌اند؛ این اتفاق می‌افتد. اگر شما زخمی دارید که عملکردی را در شما مختل می‌کند. جراحی می‌تواند به آن مشکل کمک کند. اگر اخیراً جراحی داشتید و جای زخم آن روی پوست شما به جا مانده است بهتر از حداقل یک سال صبر کنید و بعد به فکر درمان باشید. بسیاری از اسکارها بعد از گذشت زمان از بین می روند یا بسیار کمرنگ می شوند.

تزریق : ممکن است برای درمان زخم های برجسته از تزریق های استروئیدی استفاده شود. زخم هایی مثل کلوئیدها یا هایپر تروفیک ها. پزشک شما ممکن است این زخم های برجسته و بیرون آمده را به تنهایی با تزریق حل کند و یا ممکن است از دیگر روش های درمانی هم کمک بگیرد. انواع مختلف دیگری از تزریقات مثل کلاژن یا فیلرهای دیگر ممکن است برای برخی زخم های حفره دار مفید باشد؛ اگرچه معمولاً این درمان ها دائمی نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.