اسید سالیسیلیک چیست ؟

اسید سالیسیلیک

اسید سالیسیلیک شانس بهبودی شما را برای درمان آکنه هایی که قبلا به آن دچار شده اید را بیشتر می کند. از پدها تا درمان های موضعی و از لوسیون ها تا پاک کننده های صورت، همه ی این ها درمان های آکنه در این روزها است.

اسید سالیسیلیک ، منافذ را پاک می کند، تورم و قرمزی را کاهش می دهد و زمانی که به صورت موضعی استفاده شود، لایه برداری می کند. که یکی از بهترین درمان های زخم های آکنه ای شناخته شده است. شما می توانید محصولاتی با ترکیب اسید سالیسیلیک را در مصرف روزانه ی خود اضافه کنید، یا متخصص پوست شما برای لایه برداری شیمیایی پوست از آن استفاده کند. زمانی که اسید سالیسیلیک استفاده می کنید چند هفته زمان می برد که اثراتش را نشان دهد. همچنین می تواند باعث خشکی پوست و سوزش شود. اگر پوست حساسی دارید باید از محصول کمتر استفاده کنید.

کرم ضد آفتاب در اسید سالیسیلیک

کرم ضد آفتاب در اسید سالیسیلیک

بله، دقیقا. ضروری است که هر روز بر روی زخم ها کرم ضد آفتاب بزنید. اشعه های خورشید می تواند باعث تیره تر شدن زخم ها و برجسته تر شدن آن ها بشود.

روش های داخل مطب 

اگر درمان های خانگی، تفاوتی در پوست شما ایجاد نکردند، متخصص پوست یا مشاور سلامتی شما می توانند به شما در درمان هایتان کمک کنند.

اسید سالیسیلیک در لایه برداری

لایه برداری یکی از موثرترین و رایج ترین درمان برای زخم های صورت است. از کیت های میکرودرم ابریشن در حالی که از همان اصلی استفاده می کنید، می توانید در خانه استفاده کنید، پزشک از یک برس سیمی یا غلتک پوستی برای لایه برداری عمیق تر از لایه ی بالایی پوست استفاده می کنند. برای زخم های بسته در سطح پوست مانند زخم های واگنی باریک یا رولی بهترین روش درمان است. گرچه، زخم های عمیق هم با این روش می توانند کمتر قابل مشاهده باشند.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی اسید بسیار قوی است که برای برداشتن لایه ی بالایی پوست به منظور کاهش زخم های عمیق تر استفاده می شود.

بعضی از لایه بردارهای شیمیایی به اندازه کافی ملایم و ضعیف هستند که بشود در خانه از آن ها استفاده کرد، اما مشاور پوست شما می تواند با راه حل های قوی تر، نتایج بهتری بدست بیاورد. انواع مختلفی از لایه برداری شیمیایی وجود دارد، بنابراین بهتر است با مشاور پوست خود راجع به انتخاب بهترین گزینه برای شما صحبت کنید.

جوانسازی پوست با لیزر

بسیار شبیه به لایه برداری شیمیایی و لایه برداری است، جوانسازی پوست با لیزر لایه ی بالایی پوست را برمی دارد. این درمان دوره ی بهبودی سریع تری نسبت به سایر درمان های جوانسازی دارد. گرچه، شما باید در تمام طول درمان باند را روی زخم خود نگه دارید تا کاملا بهبود پیدا کند. این درمان برای فردی که هنوز شیوع زخم دارد روش مناسبی نیست و برروی پوست های تیره موثر نیست.

فیلر ( پرکننده ها )

متخصص پوست از پرکننده ها برای پر کردن زخم های آکنه ای و کمک به حجیم کردن بعضی از بافت های پوستی استفاده می کنند. پر کننده ها ممکن است از کلاژن، چربی خود شما، یا پرکننده های تجاری ساخته شده باشند‌. پرکننده ها زیر سطح پوست تزریق می شوند تا به حجیم تر شدن و نرم تر شدن زخم های تورفته کمک کنند. بعضی از پرکننده ها بین ۶ تا ۱۸ ماه ماندگاری دارند و سپس نیاز به ترمیم و پرکردن مجدد دارند، اما بعضی از آنها دائمی هستند. برای زخم های واگنی و رولی بهترین درمان هستند‌.

میکرونیدلینگ در اسید سالیسیلیک

میکرونیدلینگ ( Microneedling ) در درمان زخم های آکنه ای و اسید سالیسیلیک

روش جدیدی برای درمان پوست است. این روش کمک می کند تا با ایجاد کانال های کوچک در پوست توسط سوزن های کوچکی، مکانیسم بازسازی طبیعی پوست انجام شده و پوست شاداب تر و جوان تری داشته باشید.

  • این روش با تولید کلاژن سبب بهبود زخم می شود.
  • مدارکی وجود دارد که نشان می دهد، میکرونیدلینگ به کاهش عمق زخم های آکنه ای کمک می کند، اما این روش درمانی، مطابق با آکادمی پوست آمریکا ۹ ماه طول می کشد تا متوجه تغییرات پوستی خود شوید.
  • با درنظر نگرفتن عامل‌ های ترس ناچیزی که دارد، روش درمانی امنی برای تمام رنگ پوست ها می باشد.

تزریق

داروهای مختلفی وجود دارد که می تواند به زخم های برآمده تزریق شود تا به نرم و صاف شدن آن کمک کند، این داروها شامل، کورتیکواستروئید و درمان دارویی (Fluorouracil (5_Fu  و اینترفرون می شود. معمولا دوره های تزریق هر چند یک بار است. بهترین درمان برای زخم های برآمده می باشد.

ترمیم در اتاق جراحی

در نگاه اول، احمقانه به نظر می رسد که یک زخم را برداریم و زخمی دیگر را جایگزین کنیم. اما متخصصان پوست یا جراحان پلاستیک می توانند یک زخم بسیار قابل توجه را بردارند و زخمی کوچک به جای بگذارند که با گذشت زمان محو خواهد شد. ارائه دهنده ی خدمات درمانی نیز می تواند با آزاد کردن چسبندگی های بین پوست و بافت همبند زیر آن، به کمتر شدن زخم کمک کنند. این روش سابسیژن (subcision) نام دارد. بهترین روش درمانی برای زخم های فرورفته و زخم های برآمده است.

تسکین دادن

زخم های آکنه ای می توانند نا امید کننده باشند، اما درمان های زیادی وجود دارد که آنها  کمتر دیده شوند. بیشتر زخم ها دائمی اند، اما مشاور پوست می تواند با پیدا کردن درست ترین روش درمانی برای کاهش ظاهر زخم به شما کمک کند. بهترین راه درمان یک زخم آکنه ای این است که از بروز آن جلوگیری کنیم. اگر کمتر جوش بزنید، کمتر زخم های آکنه ای شما پیشرفت می کند. از دست زدن، کندن، یا فشردن هر نوع جوشی بپرهیزید، مهم نیست که چقدر وسوسه کننده اند، از سوزش پوست، از آسیب زدن به بافت های زیرین، هر کدام که منجر به زخم می شود، جلوگیری کنید.

زخم های صورت

شاید زخم های صورت بدترین نوع زخم های پوستی باشد که یک نفر می تواند به آن دچار شود. صورت قابل مشاهده ترین قسمت بدن است، بنابراین زخم به راحتی قابل مشاهده است. وقتی یک فرد دچار پارگی روی صورت می شد، جراح پلاستیک یا جراح صورت با روش های خاص پارگی صورت را عمل می کنند تا از ماندن زخم بر روی صورت جلوگیری کنند. در ادامه همراه ما باشید تا ببینید چگونه یک نفر از زخم های صورت پیشگیری می کند، یا چگونه قبل از بدترشدن زخم آن را درمان می کند.

دلایل زخم های صورت

وقتی یکپارچگی پوست صورت در معرض خطر قرار می گیرد، پوست به راحتی زخم می شود. این به مهارت جراح یا هر پزشک دیگری بستگی دارد که وضعیت پوست را به حالت اول برگرداند تا زخم ها کمتر قابل توجه باشند.

زخم های صورت می توانند در شرایط خاص رخ بدهند. که شامل موارد زیر می شود :

  • پارگی های جدی از تصادف به موتور، دعوا و مجادله، سقوط و یا حوادث ورزشی. بعضی از پارگی ها بسیار سخت تر از بعضی دیگر درمان می شوند و به درمان های خاص برای اینکه به راحتی تبدیل به زخم نشوند، نیاز دارند.
  • سوختگی حرارتی صورت، می تواند باعث زخمی بزرگ شود. سوختگی ممکن است بر اثر آتش سوزی خانه، آتش سوزی ماشین، آسیب های صورت در زمان خدمت شغلی و حتی از کباب درست کردن. سوختگی های درجه دو و درجه سه می تواند باعث ایجاد زخم شود. سوختگی های درجه یک عموما بدون منجر شدن به زخم بهبود پیدا می کند.
  • سوختگی های شیمیایی، مثلا با اسید و چیزهای اسیدی دیگر، می توانند باعث سوختگی های سخت درجه ۲ و ۳ برای صورت بشوند.
  • در سوختگی ها با ضخامت بالا، پیوند پوست می تواند به بهبود سریعتر سوختگی و کوچکتر شدن زخم کمک کند.
  • آکنه توسط آبله گون کردن صورت باعث ایجاد زخم های شدیدی می شود که به دمل چرکی تبدیل می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.