آکنه و هر آنچه که باید درباره درمان آکنه بدانید

آکنه و هر آنچه که باید درباره درمان آکنه بدانید

آکنه یک بیماری پوستی مزمن و التهابی است که باعث ایجاد لکه و جوش، به ویژه در صورت، شانه، پشت، گردن و سینه می شود. آکنه منافذ بسته شده غدد چربی (دانه‏ های سرسیاه و سرسفید) و جوش‏ ها و ضایعات عمیق ‏تر (کیست‏ ها یا ندول‏ ها) است. آکنه شایع ترین مشکل پوستی در سراسر جهان است و سالانه افراد زیادی به این مشکل دچار می شوند که معمولا در هنگام بلوغ و برای نوجوانان، زمانی که غدد چربی فعال می شوند، اتفاق می افتد. اما این بیماری به گروه سنی خاصی محدود نمی ‏شود و بزرگسالان حتی تا 40 سالگی نیز می ‏توانند به آن مبتلا شوند.

 

آکنه و هر آنچه که باید درباره درمان آکنه بدانید

غدد چربی باعث تولید روغن می شوند و توسط غدد فوق کلیه در مردان و زنان تحریک می شوند. حداقل 85 درصد از افرادی که در ایالات متحده زندگی میکنند بین 12 تا 24 سال اکنه دارند. از هر 4 نفر 11 تا 30 سال، 3 نفر به آن دچار می شوند.

درمان آکنه 

بستگی به این دارد که چقدر شدید و پایدار است. عواملی مانند ژنتیک، چرخه قاعدگی، اضطراب و استرس، محیط های گرم و مرطوب، استفاده از لوازم آرایش باعث تحریک غدد چربی و بروز اکنه می شود. اگرچه معمولا بعد از چند سال خود به خود خوب می ‏شود ولی نمی ‏توان آن را به حال خود رها کرد. زیرا آکنه ‏ای که درمان نشود، ممکن است تا پایان عمر جای جوش های بدشکل بر روی پوست بماند. البته این جای جوش ‏ها نیز قابل ترمیم می‏ باشند.

آکنه یک مشکل پیچیده است که گاهی اوقات برای درمان نیاز به روش های ترکیبی متعددی دارد. با این حال، حتی بهترین روش ها ممکن است پاسخ ندهند. اکنه و اثرات باقی مانده از آن بر روی پوست قابل درمان می باشد. گاهی این درمان زمان بر است و نیاز به زمان و صبر دارد. بهداشت پوست، رژیم غذایی، نور خورشید و لوازم آرایشی می توانند در بروز اکنه و یا طول درمان تاثیر موثری داشته باشند. درمان آکنه یک فرآیند طولانی و مداوم است. همچنین اکنه می ‏تواند به دلیل اختلالات هورمونی در بدن نیز به وجود آید.

 

درمان آکنه

چای : شواهدی وجود دارد که نشان می دهد پلی فنول های موجود در چای، از جمله چای سبز، در کاهش و درمان آکنه مفید می باشند. به طور کلی چای سبز و آب در درمان آکنه و مشکلات پوستی بسیار موثر می باشد.

مرطوب کننده ها : مرطوب کننده ها می توانند پوست شما را به ویژه در افرادی که درمان آکنه انجام می دهند، محکم کند. مرطوب کننده هایی حاوی آلوئه ورا با غلظت حداقل 10 درصد و یا فندق می توانند اثر آرام بخش و ضد التهاب داشته باشند و در درمان آکنه موثر باشند.

در نظر داشته باشید هنگامی که برای درمان آکنه اقدام می کنید، ممکن است عوامل زیر برایتان پیش بیاید :

– عدم نتیجه
– تاول
– تیرگی موقت پوست
– روشن شدن موقت یا دائم پوست
– زخم شدن پوست (که در مواقع نادر اتفاق میوفتد)

چای سبز و آب در درمان آکنه

 

مقاله پیشنهاد شده دکتر رولر :  درمارولر و اثرات زخم،جوش،بخیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *