آسیب های ناشی از نور آفتاب

آفتاب

خورشید اثر زیادی بر روی پوست سالم دارد. باعث ایجاد پیری زودرس پوست، سرطان پوست و بسیاری از تغییرات پوستی می شود. در حالی که خورشید به بدن ما کمک می کند و ویتامین D را تولید می کند، اما ممکن است این امر به چین و چروک، تضعیف و شکنندگی، تغییر رنگ و حتی ابتلا به سرطان پوست منجر شود. قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش (UV) باعث مشکلات پوستی زیادی میشود. بسیاری از تغییرات پوستی که معمولا به علت پیری اتفاق می افتد، مانند کبودی، در واقع به خاطر قرار گرفتن در معرض تابش طولانی مدت آفتاب است. خورشید اشعه UVA و UVB تابش می دهد که این اشعه ها به هر دو لایه های پوست شما نفوذ می کنند: اپیدرم (لایه بالا) و درم (لایه عمیق).

هنگامی که در معرض خورشید قرار می گیرید، پوست شما ملانین تولید می کند. ملانین نوعی رنگدانه است که به عنوان دفاع برای جذب اشعه ماوراء بنفش توسط پوست شما تولید میشود. به این دلیل است که شما می توانید به راحتی زیر نور آفتاب قرار بگیرید.

اما، هنگامی که UVB بیش از اندازه به پوست شما می تابد و پوست دیگر توانایی محافظت از پوست را ندارد، شما دچار مشکل میشوید و آفتاب سوختگی برای شما اتفاق می افتد. اشعه ماوراء بنفش به لایه عمیق پوست شما (درم) نفوذ میکند. درم جایی است که کلاژن پوست شما تولید میشود.

خطرات ناشی از نور آفتاب

هنگامی که این لایه توسط اشعه های خورشید مورد حمله قرار می گیرند، رادیکال های آزاد، آزاد می شوند و این رادیکال ها باعث آسیب به DNA سلول های پوست شما می شوند.

تغییرات بافت پوست، ناشی از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور ماوراء بنفش (UV) است. (مانند آفتاب گرفتن و برنزه شدن). این قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث میشود پوست ضخیم و چین و چروک های درشت به ویژه در پشت گردن ایجاد شود. اشعه UV همچنین باعث نازک شدن پوست میشود که این نازکی شدن باعث ایجاد چین و چروک های سطحی، کبودی پوست ، به ویژه در ساعد و پشت دست میشود.

خورشید همچنین باعث ایجاد عروق خونی کوچک در پوست می شود، به خصوص در قسمت صورت. تغییرات عروق خونی نیز منجر به کبود شدن در نواحی آفتاب سوخته میشود.

تغییرات سطحی رنگ پوست ناشی از تابش آفتاب معمول و رایج است. اما تغییرات رنگدانه ناشی از تابش خورشید که باعث ایجاد لکه های قهوه ای میشود کمی خطرناک و قابل تامل است. افرادی که پوستی شفاف و روشن دارند، به طور خاص در معرض این لکه ها هستند. قرار گرفتن در معرض اشعه UV همچنین می تواند لکه های سفید بر روی پاها، پشت دست و همچنین مناطق قرمز در دو طرف گردن ایجاد کند. لکه های بزرگتر، به عنوان لکه های ناشی از بالا رفتن سن یا مشکلات کبدی شناخته می شوند. این لکه ها می توانند بر روی پشت دست، سینه، شانه ها، بازوها و پشت کمر دیده شوند.

تغییرات پوستی ناشی از قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش عبارتند از ضایعات قرمز، لکه های قهوه ای، ضخیم شدن پوست (به ویژه در صورت، گوش و پشت دست)، چین و چروک و خطوط عمیق در پوست. آسیب های ناشی از آفتاب را جدی بگیرید زیرا ممکن است در دراز مدت مشکل ساز شوند و باعث سرطان پوست شوند.

آفتاب

در نتیجه پوست، چروک می شود و لکه های تیره و ملاسما بر روی پوست به وجود می آید و پوست در خطر ابتلا به سرطان قرار میگیرد.

این اتفاق بر اثر محیط یا شیوه زندگی شما رخ میدهد. رژیم غذایی ناسالم، سیگار کشیدن، استرس و خواب ناکافی تاثیر به سزایی بر روی پوست شما دارند و باعث میشوند به شما آسیب برسد. شما این آسیب را فورا مشاهده نخواهید کرد بلکه بعد از مدتی ناگهان متوجه پیری و آسیب پوست خود میشوید. افرادی که پوستی روشن و ظریف دارند، حساس تر هستند و پوستشان زودتر و بیشتر آسیب می بیند. اما پوست همه افراد در معرض آسیب دیدگی از خورشید قرار دارند و باید مراقب پوست خود باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *